img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Crna Gora

Zloupotreba državljanstva:Sigurne kuće za šinavatre

24. mart 2010, 15:17 Tatjana Tagirov
Copied

Ako je bivši tajlandski premijer ostao samo crnogorski državljanin, ne mora brinuti: Crna Gora ne izručuje svoje državljane drugim državama

Nekima je Crna Gora sigurna kuća, usprkos restriktivnom Zakonu o državljanstvu Crne Gore, temeljem kojega još priličan broj stanovnika te države ne uspijeva regulirati crnogorsko državljanstvo.

Tjednima već slušamo o Darku Šariću, koji ima srpsko državljanstvo, ali mu se zaželjelo i crnogorskog, pa su mu nadležni polovinom novembra prošle godine (nakon što je u maju predao zahtjev za državljanstvo) dali garanciju da će postati građanin Crne Gore ako u roku od dvije godine donese otpust iz državljanstva Srbije. Bit će da je Šarić sad zauzet nekim drugim poslovima, ali ima fore da se još pozabavi otpustima i prijemima…

Taman kad se to razjasnilo, ispostavilo se da je bivši tajlandski premijer Taksin Šinavatra, za kojim je raspisana međunarodna potjernica zbog korupcije u njegovoj zemlji (dobio je dvije godine zatvora), biznismen u Crnoj Gori – navodno obnavlja hotel „Sveti Stefan“ – ali i crnogorski državljanin! To je prije nekoliko dana potvrdio i MUP Crne Gore, jedino još nemamo potvrdu da li Šinavatra ima dokumente na svoje ime, ili pak koristi lažno ime Taki Šinegra u svim svojim pasošima, crnogorskom, nikaragvanskom i ugandskom, muvajući se između Londona, Dubaija i Budve, gdje je viđan po restoranima i kafićima prošloga tjedna, i Podgorice, u kojoj su mu u šopingu – prema tvrdnjama crnogorskih medija – viđene supruga i dvije kćeri.

POVLAŠTENI: Crnogorske vlasti tvrde da nema razloga da se bilo kakve mjere poduzimaju prema Šinavatri: prvo, kako je saopćeno, za bivšim tajlandskim premijerom nije raspisana crvena međunarodna potjernica, jer Generalni sekretarijat Interpola u Lionu nije prihvatio potjernicu nacionalnog biroa Interpola iz Bangkoka, te potjernica nije unesena u Interpolovu bazu podataka, shodno članu 3. Statuta Interpola. „Tim članom je precizirano da je u Interpolu strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu“, kaže se u policijskom saopćenju. Drugo, u rodnom Šinavatrinom kraju događaju se politički belaji i demonstracije protiv aktualnih vlasti: riječ je o protestima njegovih pristalica, pa su se tajlandske vlasti zabrinule i službenoj Podgorici prijavile da imaju indicije da bi on mogao iz neke treće zemlje utjecati na podizanje tenzija u Tajlandu. Na to je odgovorio crnogorski šef diplomacije Milan Roćen, izjavom da Šinavatri neće biti dozvoljeno da s crnogorske teritorije radi protiv interesa Tajlanda. Treće, prema tvrdnjama crnogorskih medija, crnogorski državljanin Taksin Šinavatra je nakon što je obavio nadzor nad svojim investicijama u svojoj domovini Crnoj Gori već odletio za Dubai.

PROCEDURA: E sad, evo što se sve treba od papira donijeti da bi se ušlo u postupak dobijanja garancije za crnogorsko državljanstvo: izvod iz matične knjige rođenih, potvrda o trenutnom državljanstvu, izvod iz knjige vjenčanih (ako ste u braku), potvrda o državljanstvu bračnog druga, potvrda da niste osuđivani u državi čije državljanstvo imate, potvrda da niste osuđivani u državi čije državljanstvo želite, potvrda o mjestu prebivališta u državi čije državljanstvo tražite (uslov da bude prije maja 2006), kopija lične karte, kopija pasoša (ako ga imate), potvrda o radnom odnosu na neodređeno vrijeme i visina plaće i potvrda o imovinskom stanju, izvod iz katastra.

Uz sve to, državljanstvo se može steći nakon deset godina boravka u Crnoj Gori, odnosno pet godina ako ste najmanje tri godine u braku s crnogorskim državljaninom ili državljankom.

Koliko se zna, Šinavatra nema ženu Crnogorku; doveo je u Crnu Goru svoju vlastitu. Ako je i skupljao papire koje obični smrtnici prikupljaju, možda mu je netko od njegovih pristaša u Tajlandu izdao lažnu potvrdu da nije osuđivan u zemlji čije državljanstvo ima. Ako je nakon garancije dobio državljanstvo, za pretpostaviti je da se odrekao onih prethodnih: Tajlanda, Nikaragve i Ugande. Ako je ostao samo crnogorski državljanin, ne mora brinuti: Crna Gora ne izručuje svoje državljane drugim državama, bez obzira na krivično djelo o kojem je riječ, a kamoli za korupciju po potjernici koja je i Interpolu, kako se tvrdi, bila sumnjiva.

ZASLUŽNI: Taj zabavni Šinavatrin primjer, međutim, oslikava svu perfidnost vlasti u državama regije, jer nije Crna Gora usamljena u maltretiranju svojih vlastitih građana u procesu dobijanja državljanstva, a lakog primanja raznih bjelosvjetskih prevaranata i kriminalaca u svoje državljansko okrilje. Kad je o Crnoj Gori riječ, zna se da su i neki poznati građani Srbije dobili njeno državljanstvo (bez odricanja od dotadašnjeg, koliko se zna), od nespornih Milene Dravić i Dragana Nikolića do Dragana Džajića, koji je državljanstvo dobio nakon što je pušten iz pritvora u kojem je bio u prvih šest mjeseci istrage o navodnom muljanju s transferima igrača. Crnogorski ministar policije Jusuf Kalamperović je tada izjavio da Džajić nikada ne bi zloupotrijebio crnogorski pasoš kako bi sebi osigurao utočište u Crnoj Gori i izbjegao sudski proces u Srbiji: „Svako ko je bar jednom vidio Džajića zna da on to nikada ne bi uradio“, rekao je tada vidoviti Kalamperović; istina, Džajić se svaki puta uredno odazvao pozivu istražnih organa u Srbiji.

Ima još zabave: Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore i Egipta založila su se za državljanstvo izvjesne Reem Ahmed Ahmed Khader iz Kaira, koja je, prema riječima Kalamperovića koje prenose crnogorski mediji, unuka Crnogorke iz Grblja. Državljanstvom Crne Gore se nedavno podičio i nekadašnji ambasador Dojčilo Maslovarić, bliski prijatelj Slobodana Miloševića i član JUL-a, ali i potpredsjednica Vlade Crne Gore, kojoj za tu funkciju nije smetnju pravio nedostatak državljanstva države koju vodi!

Nije ni Srbija bila maćeha: dok joj Crna Gora ne da Željka Maksimovića Maku, Srbija spašava glumca Žarka Lauševića srpskim državljanstvom u slučaju da ga išutiraju iz SAD. Crna Gora tvrdi da su spas u Srbiji i njenom državljanstvu našli bivši policijski funkcioneri koje crnogorsko Državno tužilaštvo smatra odgovornim za deportaciju Muslimana i Bošnjaka iz Crne Gore policiji Radovana Karadžića u Republici Srpskoj, što je jedan od najtežih ratnih zločina u Crnoj Gori, za koji se počiniocima sudi u Podgorici.

ODBEGLI: Kad je o Bosni i Hercegovini riječ, situacija je jednako bratska i uzajamna. Buka se digla u trenutku kad je Branimir Glavaš, umjesto da se u zagrebačkom Županijskom sudu pojavi na izricanju presude za ratne zločine u Osijeku, pojavio u rodnoj Hercegovini, pobrinuvši se da netom prije dobije državljanstvo te zemlje. I nije jedini: neposredno prije njega, utočište je u BiH potražio i dr Ognjen Šimić, osuđen u Hrvatskoj zbog primanja mita. Ukratko, BiH i Hrvatska međusobno „duže“ stotine takvih finih ljudi, dvojnih ili višestrukih državljana, pri čemu i jedni i drugi u zemljama svog „egzila“ žive neometano, kao pošteni i neosuđivani ljudi. I Milorad Ulemek Legija je bio jedan od takvih sve do 2003. godine: dali mu i hrvatsko državljanstvo.

Godinama se krvavo ratovalo za granice i suverenitete u ovom dijelu Evrope. Danas, desetljeće nakon što su ratni sukobi stali, kriminalci i zločinci svih vrsta prelaze granice, dobijaju pasoše i državljanstva kad se sjete, a države i dalje ništa ne rade da se to promijeni. Možemo se smijati na račun novopečenog Crnogorca Šinavatre ili unuke crnogorske babe iz Egipta, ali nije smiješno što su zemlje regije sigurne kuće za barabe i ubojice, naše vlastite i bjelosvjetske.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Arhivska fotografija - obeležavanje godišnjice 2019. godine

Svet

17.maj 2025. Igor Lasić (DW)

Obeležena 80. godišnjica stradanja na Blajburškom polju

Ovogodišnje obeležavanje stradanja na Blajburškom polju okupilo je tek stotinak ljudi. Jer, u Austriji više nema volje da se masovni skupovi dozvole

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure
en Englishde Deutschru Русскийsr Српски језик
sr sr