Treba li svaki put kad neko napravi vladu u Srbiji donositi nove zakone, sve ne bi li se tajne službe stavile isključivo pod kontrolu vladajuće koalicije? To da je značaj policije i službi bezbednosti u Srbiji tradicionalno precenjen političkoj klasi ne znači ništa: oni bi da budu sigurni, za svaki slučaj. To je porazno za demokratiju i politički život, ali je i dalje neizbežno – ko zna dokle
Kad budete u četvrtak otvorili ove novine, Vlada Ivice Dačića i njegovih koalicionih partnera (SNS, URS itd.) sedeće i odlučivaće o novom direktoru Bezbednosno informativne agencije. To što Saši Vukadinoviću petogodišnji mandat još nije sasvim iscurio, nije bitno; u BIA su od maja svesni da im sledi novi direktor – ko god pobedio i sastavio vladu. Favorit po medijima je Nebojša Rodić, generalni sekretar Predsednika Nikolića. I to je svejedno: koga god doveli, biće provereno njihov; nije Udba mačji kašalj. Taj g. Rodić možda i nije loš izbor – ako je o njemu reč, jer se čuje da je bio upetljan u krađu glasova 1996, što bi moglo značiti da je pouzdan, da zna koliko je sati i otkud vetar duva i da neće imati kojekakve nepotrebne ideje. To je kadrovsko rešenje, dakle, manje značajno od nečeg drugog što se usput događa; to može svako, a Aleksandar Vučić već je svečano obećao da će novi Direktor biti „odličan pravnik“, iz čega – kaže on – sledi da će kao pravnik voditi računa o zaštiti ljudskih prava itd. Dobro, kad on kaže.
ISPUNJAVANJE SNOVA: Srbija se, međutim, ovde suočava sa jednim drugim problemom, većim od toga ko će biti Direktor čega. Tu se treba vratiti malo unatrag, u veselu istoriju Srbije. Demokratska je stranka u svojoj aroganciji, sve u veri da će na vlasti biti doveka, bila rešila da napravi onaj njihov zlosretni Savet za nacionalnu bezbednost, ne naučivši ništa iz sudbine onog Đinđićevog Saveta za državnu bezbednost iz koga su sve ključne informacije curile pravo u Zemun i Legiji Ulemeku. Nije ovde reč o kadrovskoj politici, mada su imali sve razloge da ne veruju Bracanoviću; ovde je reč o Ustavu, zakonima i državnoj bezbednosti na najvišem nivou javnog interesa. Uredne države jako vode računa da ne stavljaju sva bezbednosna jaja u istu korpu, što je princip koji je kod nas nepoznat. Te stvari drže se odvojeno: unutrašnja bezbednost je jedno, vojna drugo, a spoljna treće. Još urednije države izdvajaju agencije za elektronski nadzor i špijunažu kao posebna tela pod vladinom kontrolom, izvan postojeće strukture službi (NSA u SAD, GSHQ u Britaniji itd.), pa kome nešto treba, neka izvoli ispostaviti obrazložen zahtev. U ovoj situaciji koju imamo, BIA (i Vojska, ali u ograničenijem obimu) slušaju koga hoće; bez propisnih sudskih rešenja itd; to se dade naslutiti iz podataka koji su nedavno izašli u javnost.
Najveći paradoks u Srbiji (i SRJ pre toga, još od Miloševića) je da je Ministarstvo spoljnih poslova zaobiđeno ili zanemareno u toj strukturi moći. Nema strategije bezbednosti i odbrane bez procene pretnje koja je bez Ministarstva spoljnih poslova nemoguća. To je Ministarstvo nekada imalo jako dobru spoljnu obaveštajnu službu SID (Služba za informacije i dokumentaciju), ali je ta Služba praktično ukinuta i usisana u Udbu Miloševića, Stanišića i Radomira Markovića. Tako sada imamo ono što nije dobro: jednu Agenciju (BIA) koja obuhvata i unutrašnju bezbednost i spoljni obaveštajni rad; kao da nisu ništa naučili od reformi KGB-a i iz iskustva Državne bezbednosti iz najgorih vremena. Iako je bilo poluglasnih nagoveštaja iz BIA da će se spoljni obaveštajni rad izdvojiti u neku posebnu službu ili agenciju, to se nije desilo do sada.
A sada imamo sledeću situaciju: bivši Šešeljevi radikali, doduše okupani u evropskom koritu, ali još tuknu na isto, dobili su Predsednika i Vladu i sve što su ikada u svojim vlažnim snovima snevali. Prvo što im je palo na pamet – a tu se ne razlikuju od drugih stranaka – bilo je da stave nogu na službe bezbednosti. Policijom neka se bavi koalicioni pobednik Dačić, to je ionako navikao, ali prisluškivanja, dosijei, prljav veš, to blago iz bajki – to ide njima. Tako je odmah napravljena izmena dosadašnjeg Tadićevog zakona, inače ustavno sumnjivog, pa je to skrojeno za Aleksandra Vučića koji će, osim što je ministar odbrane i prvi potpredsednik vlade, biti još i „koordinator“ bezbednosnih službi. Tako smo zakon krojen za Mikija Rakića prekrojili za Acu Vučića, ali sa većim ovlašćenjima – što je i bilo za očekivanje. Miki je bio tek „sekretar“; Aca je „koordinator“, što po do sada ponuđenim objašnjenjima znači da daje zadatke, zavodi akcije, nadzire rad itd. svih službi: BIA, VBA i VOA (kolikogod ove vojne bile zanemarljive, nikad se ne zna: koga su zmije ujedale…). Tako smo na samome vrhu države, milostivo odobreno od Predsednika lično, stekli nešto zabrinjavajuće nalik na onu Oznu iz 1945. koja je obuhvatala sve poslove iz oblasti svake vrste bezbednosti, da bi se drugovi komunisti na vreme dozvali pameti i razdvojili je na KOS i Udbu, a od KNOJ-a napravili miliciju i SUP (SID tek nešto kasnije). Ni Milošević nije bio daleko od te ideje: već je bio skontao da napravi Ministarstvo državne bezbednosti (odatle termin „resor“ za Državnu i za Javnu bezbednost) i da usisa i vojne službe, ali mu nije uspelo zbog unutrašnjih otpora (pre svega RDB, ali i Uprave bezbednosti Vojske).
NOVI LEKA: Tako se sada Aleksandar Vučić nalazi u situaciji da odoleva nemalom iskušenju – da bude novi Leka (zvani Marko) Ranković. Ne formalno, ali neformalne su mogućnosti poprilične: to omogućava iskustvo iz vremena Jovice Stanišića, Radomira Markovića, Rada Bulatovića, ali i Tadićevog tima s Mikijem Rakićem. Da bi bili sasvim sigurni, prekršili su i osnovno pravilo parlamentarne pristojnosti i na čelo Odbora za bezbednost postavili svoju poslanicu, umesto nekoga iz opozicije. Nije da je taj Odbor ikada bilo šta značio (mnogo će vode proteći Dunavom i Savom dok se to ne desi), ali ipak: treba se držati nekih formalnosti i etikecije, na šta radikali nisu navikli, sve i kad se proevrope.
Šta sada možemo da očekujemo? Pre svega njuškanje za skandaloznim podacima iz arhiva BIA, a radi dopunskog kompromitovanja i mogućih „operativnih kombinacija“ (službeni žargon) prema političkim protivnicima. Zatim – i neizbežno – kadrovske poteze u smislu postavljanja svojih ljudi ili simpatizera na ključna mesta. To su radili svi; zašto ne bi i ovi? Šta god oni pričali o „revanšizmu“, znamo mi njih; uostalom, reč je „pragmatičnoj politici“ koja savršeno odgovara ambicioznim tehnokratama unutar Agencije. Tako se, uzgred rečeno, u nedogled nastavlja nedodirljivi status Službe koja treba svima iz podjednako nečasnih razloga; bezbednost države i javni interes tu su od sporednog značaja, jer se Služba beskonačno perpetuira sve dok je u stanju da dokaže da je neophodna za održanje fikcije „državne bezbednosti“. Kad bi sutra rasterali sve zaposlene i zatvorili dućan – da li bi država bila manje bezbedna?
Zoran Dragišić: prvo Ustav!
Ovaj Zakon o nadležnostima nad službama bezbednosti naravno da je bio neustavan i kad je donet. Taj zakon apsolutno stoji izvan našeg pravnog poretka, koji takođe ne postoji. Da bi se ta stvar uradila onako kako to rade civilizovane zemlje, bilo bi potrebno pre svega promeniti Ustav. Savet za nacionalnu bezbednost i njegove nadležnosti trebalo bi da se definišu Ustavom. Zemlje sa ovakvim predsedničkim sistemom to definišu u Ustavu. Ovaj zakon promenjen je jer su promenjene ličnosti, ali teško ćemo mi izaći iz ovoga gde smo ako svaki put kad se promene ličnosti, menjamo glupave zakone koje imamo. Ovako kako je – drugačije nije moglo jer su odnosi unutar SNS-a drugačiji od odnosa u DS-u i jasno je da je neka jaka ličnost iz SNS-a trebalo da preuzme sve te stvari, pa će Aleksandar Vučić biti to što će biti. Ono što mene čudi je precenjivanje te funkcije, jer po zakonu, sekretar nema nikakva ovlašćenja u odlučivanju Saveta; on jedino koordinira radom službi bezbednosti, ali to ne znači da on njima rukovodi; rukovode direktori službi. U rukama Aleksandra Vučića sada se stiče dosta realne moći i ovlašćenja: kao ministar odbrane ima pod svojom kontrolom dve od tri službe koje ova zemlja zvanično ima. Pošto će SNS postaviti direktora BIA, on će po prirodi stvari odgovarati šefu stranke Vučiću. Ako Vučić sada počne da ispunjava svoja obećanja o borbi protiv kriminala i korupcije, sa svim ovim ovlašćenjima, dobiće u meni velikog pristalicu.
Ali, postavlja se veliko pitanje: šta kad dođe sledeća vlada? Onda ćemo opet menjati zakon, onda ćemo opet sve prilagođavati nekoj novoj ličnosti. Ova vlada jedva se skupila pa nema većinu za promenu Ustava. Tako će biti sve dok se u ovoj zemlji ne uspostave institucije, a to neće biti pre nego što se donese novi Ustav i dok politički faktori ne odluče da se zemlja normalno uredi. Za sada je SNS najveća stranka, Vučić njen predsednik i to je to.
Bogoljub Milosavljević: opčinjenost službama
Ta opčinjenost tajnim službama postoji i dalje. To je zato što su službe još uvek moćno političko oruđe. Normalno je onda da predsednik imenuje onoga koga hoće na takva „koordinatorska“ i slična mesta. Tako se stiče uticaj na operativni rad. To što nemamo kontrolu nad službama kroz odgovarajući skupštinski odbor samo će dalje olakšati položaj izvršne vlasti koja je sada postavila svog čoveka na čelo tog Odbora. Dugo se, još za vreme Borisovo, oklevalo sa osnivanjem posebnog odbora za kontrolu, pa sada imamo ovo što smo dobili. Da bi ta parlamentarna kontrola bila ozbiljna, potrebno bi bilo uvesti još neka ozbiljna pravila, a to je opet pitanje jedne fine i duge tradicije, poput one engleske trave koja se šiša i zaliva petsto godina.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!