Kao da to što im je petnaestogodišnja ćerka nestala bez traga nije već dovoljna tragedija, porodica Jurić iz Bajmoka izložena je raznim oblicima maltretiranja, izazvanim pre svega činjenicom da je Tijanin nestanak u žiži interesovanja javnosti.
„Želimo u zamenu za Tijanu Jurić milion dinara, ona je trenutno na bezbednom mestu, ako u roku od 7 dana ne dobijemo pare, polako ćemo krenuti da je mučimo. Novac treba biti uplaćen na sledeći žiro-račun: 160-335001-90. Očekujte nove slike sa lica mesta, Vaši otmičari. Pozdrav“, osvanulo je na Fejsbuk stranici „Tijana Jurić – Kako doći do nje?“, 31. jula, oko 3 ujutru. Isti tekst napisan je na mađarskom, engleskom, albanskom i francuskom jeziku.
Desetak sati kasnije, osnivači stranice naprasno su promenili izgled strane, skinuli sliku otmičara s detetom i postavili obaveštenje da su to uradili kako bi privukli pažnju javnosti zbog potrage za nestalom devojčicom. „Izvinjavamo se zbog neprijatnosti. Samo smo želeli da privučemo pažnju javnosti. Svim srcem uz Tijanu Jurić“, objavljeno je na ovoj stranici. Međutim, nakon nekoliko minuta cela stranica izbrisana je s Fejsbuka i više joj se ne može pristupiti.
Za broj računa koji je ostavljen na ovoj Fejsbuk stranici, ubrzo se ispostavilo da pripada banci Intesa, a da je korisnik samostalna trgovinska radnja „Roštilj kod Fake“ iz Sjenice. Dva dana kasnije, zrenjaninska policija, u saradnji sa tužilaštvom, podnela je krivičnu prijavu zbog širenja panike i nereda protiv petnaestogodišnjeg Zrenjaninca koji se na Fejsbuku predstavio kao otmičar nestale Tijane Jurić.
Kako su kasnije otkrili izvori bliski istrazi, maloletnik uopšte nije bio svestan šta je uradio i nije imao nameru da bilo koga ucenjuje, a podatke o broju računa koji je ostavio pronašao je na internetu i to mu se činilo kao dobra šala. „Taj dečak je asocijalan i ne živi u realnom svetu, već sve vreme sedi za računarom i vreme provodi na društvenim mrežama“, rečeno je medijima.
Ovakva vrsta terora nad porodicama i žrtvama različitih nesreća relativno je nov fenomen, vezan za široku upotrebu interneta. Samo u poslednje dve godine, u SAD su uhapšene ili osuđene desetine ljudi zbog uznemiravanja ili maltretiranja porodica žrtava u masovnim pucnjavama, poput one u bioskopskoj dvorani u Aurori, Kolorado, ili u vrtiću Sendi Huk u Njutonu, Ohajo. Zlostavljači ovog tipa najčešće potiču iz redova teoretičara zavera, koji žele da „otvore oči“ porodicama. Drugu grupu čine „šaljivdžije“ poput maloletnika iz Zrenjanina. U aprilu ove godine dvojica takvih iz Vašingtona završili su iza rešetaka jer su u parku snimali režiranu otmicu deteta. Kasnije su tvrdili da su želeli da podignu svest javnosti o opasnosti od dečjih otmica, ali im to nije mnogo pomoglo. Naime, otkriveno je da imaju svoj Jutjub kanal na kom postavljaju klipove po principu skrivene kamere, najčešće sa krajnje neukusnim i uznemiravajućim „šalama“.
Nema ozbiljnijih psiholoških studija o tome šta ljude tera na ovakve stvari, ali stručnjaci su saglasni da se radi o sociopatiji, asocijalnosti i nedostatku saosećanja. Sve to simptomi su različitih oblika kako poremećaja ponašanja tako i poremećaja ličnosti. Da sve bude još odvratnije, tabloidi ovih dana izveštavaju da porodicu Jurić opsedaju razni vidovnjaci, astrolozi i vračare. Tu se već ne radi ni o kakvom poremećaju, već o klasičnom beščašću. Ono je pak tipično za sve koji zarađuju na tuđem očaju.
j. gligorijević