"Pregazio sam malne celu Evropu dok nisam, najzad, našao partnera u Češkoj koji je voljan da ustupi lokomotivu na lizing. Muke je bilo i ovde, veliki su bili otpori da se privatnik uključi u veliki sistem, da železnica uzme moju lokomotivu u zakup", kaže za "Vreme" Stojan Petković, prvi vlasnik lokomotiva u Srbiji
Manevarka Stojana Petkovića
„Šta li treba privatniku lokomotiva?“, sa čuđenjem se zapita svako do koga dođe podatak da „ima jedan takav“. I to ne jednu, već više njih.
Lokomotiva je, po definiciji, vučno šinsko vozilo. Kreće se prugama koje su, kao i putevi, javno vlasništvo. Ima ih „dugoprugašica“, velikih, onih koje i inače lokomotivama zovemo, i malih, manevarskih. „To su one što ‘ičkaju’ vagone sa koloseka na kolosek: dva ovamo, tri onamo. Sklapaju kompozicije za prevoz robe i putnika koje će vući velike lokomotive na velike udaljenosti“, kaže za „Vreme“ Stojan Petković, prvi lokomotivovlasnik u Srba. Nekoliko takvih koje već poseduje „prepakuju“ vagone na beogradskoj železničkoj stanici.
Po podacima iz ’91. godine, kada se saobraćaj još kako-tako odvijao, Jugoslovenske železnice gubile su godišnje nekoliko desetina eura zbog zadržavanja inostranih vagona na sporednim kolosecima domaćih železničkih stanica. Razlog je jednostavan: nedostatak manevarskih lokomotiva.
Kada nema novca, uštede idu na teret osnovnih sredstava. Tako je i na železnici. Nije bilo sredstava da se remontuju stare i kupuju nove lokomotive i vučni park je malo po malo propadao. Osamdeset odsto vučnog parka na našoj železnici je van upotrebe, čeka na remont, za koji para nema. Nema ni kadrova, ni motiva.
„Osnov privrednog života jedne zemlje je zanatstvo“, tvrdi Petković, „a inženjerstvo je kraljica zanata. Za poslednih deset godina ovde je ruinirano i jedno i drugo. Od trideset majstora na železnici jedva da možete da nađete nekog koji svoj zanat poznaje i dobro ga radi. Da je kadar da utvrdi kvar i potom ga otkloni. O remontima ovde zato nema ni govora.“
Remont jedne manevarske lokomotive kod nas bi koštao oko sto pedeset hiljada eura. U Češkoj, gde postoji višak od hiljadu i po lokomotiva i gde se njihovim remontom bave privatnici, takav remont košta oko tri puta manje. Razlika je u različitoj efikasnosti privatnog i javnog sektora, i tu se ništa ne može.
Nameće se logično pitanje zašto železnica sama, kad već recept postoji, nije kadra da kupi ili u lizing uzme iste takve lokomotive? Razlog za to je takođe jednostavan: kada se tako nešto radi u okviru velikog sistema, gde se mora pravdati svaka dnevnica i gde nema motiva za veliko angažovanje pojedinca, sve je mnogo skuplje, komplikovanije, pa i nemoguće. I da se nađe neki entuzijasta koji bi se toliko angažovao da sve to uradi, ko bi mu verovao da ništa nije skliznulo u njegov džep. Zato u tom poslu ima mesta samo za privatnu inicijativu i u tome, na kraju krajeva, nema ničeg lošeg.
„Mnogo truda, vremena i sredstava sam utrošio, pregazio sam malne celu Evropu dok nisam, najzad, našao partnera u Češkoj koji je voljan da ustupi lokomotivu na lizing. Muke je bilo i ovde, veliki su bili otpori da se privatnik uključi u veliki sistem, da železnica uzme moju lokomotivu u zakup. Otpor prema domaćim privatnicima još je veliki“, seća se Petković svojih početaka. „Prvu lokomotivu sam zajedno sa sada već bivšim partnerom dovezao pre dve godine. Radili smo za EPS, ali saradnja je prekinuta jer nisu plaćali. Sebi su delili plate, a ostale ekonomski uništavao. Sreća je da su železničari prihvatili moju ponudu, inače od svega ovoga ne bi ništa bilo.“
Dnevni najam lokomotive je sto osamdeset eura. Mašinovođa, tekuće održavanje i dnevni pregledi su na teret železnice, kapitalno održavanje je na teret vlasnika. Razlog za angažovanje Stojanovih lokomotiva na beogradskoj železničkoj stanici, po njegovim rečima, nije uzrokovano samo nedostatkom sopstvenih a ispravnih lokomotiva. Zvuči apsurdno, ali manje košta nego angažovanje sopstvenih. Manevarke te klase, „mađarica“ se zove, koje ŽTP poseduje troše mnogo više goriva i maziva za isti učinak nego Petkovićeve, tako da se pojavljuje razlika od pedesetak eura. „U najam je uračunat i porez Bože Derikože (ministra finansija Božidara Đelića – op. aut.), od dvadeset posto“, kaže Stojan. Računica je neumoljiva.
Tako se stiže do same suštine. Neka bude da od najma ostane dnevno čistih sto pedeset eura. Kada se to pomnoži sa najmanje tri stotine dana angažovanja, dobije se simpatična suma od četrdeset pet hiljada eura, taman koliko jedna remontovana lokomotiva realno vredi. Vek joj je pet godina, i ko voli nek’ izvoli. Em radi koristan posao, em donosi profit.
Naravno, kako to kod nas obično biva, ne ide sve baš kao po loju. Naivno bi bilo očekivati da je dovoljno samo lokomotivu kupiti i da para samo kaplje. Ima tu i posla i sekiracije. „Ovo je posao da gaće spadaju“, kaže Petkovićev sin Branko. „Pre neki dan, zovu me sa stanice u dva noću i kažu da se lokomotiva pokvarila i da je mašinovođa otišao. Odem tamo k’o bez duše, kad ono – pregorela sijalica u faru. Zaista kvar. Posao stoji jer je bilo teško zameniti sijalicu.“ I tako svaki put nešto. Pokazuje u kanalu depoa reduktor za promenu smera kretanja lokomotive. „Ošišani“ zupci na zupčaniku. „Ove lokomotive su dizel-hidraulične, i da bi se promenio smer lokomotiva mora sasvim da se zaustavi. Mašinovođa je šaltovao u hodu, i eto žešće štete. Što je najgore, kanda je namerno.“
Kako postoji potreba za manevarskim lokomotivama u privredi, za manevrisanje vagonima na industrijskim kolosecima pri utovaru i istovaru, tako postoje i planovi proširenja ovog svojevrsnog posla. „Dovezao sam jednu malu dizel-mehaničku lokomotivu da je prezentiram eventualnim budućim korisnicima.“ U pripremi je i novi zakon o železnici kojim će mnogi poslovi biti prepušteni privatnicima, tako da će ovakvo angažovanje privatnog kapitala i inventivnosti na železnici postati uobičajeno. „Uskoro će mnogi sa strane doći ovde da pokupuju ovo malo što nam je ostalo za sitne pare. Nepravda je prema našim ljudima što ne dobijaju šansu, što vlasti više vole strance.“
„Železnica je moj život. Kao dečak, školske raspuste sam provodio slušajući huk manevarskih lokomotiva na železničkoj stanici Valač kod Zvečana. Zaljubio sam se, a prva ljubav zaborava nema“, kaže Stojan. „Šta ja ima da tražim u medicini, ili akušerstvu, ili u trgovini građevinskim materijalom kad sam diplomirani saobraćajni inženjer železničkog smera. Železnica mi je majka, volim je i dvadeset tri godine sam radio u ŽTP-u. Samo što lokomotive više ne hukću kao nekada, već zuje i huje. Nove tehnologije.“
Dakle, da li je još uvek neobično što neko poseduje lokomotivu? Da li će biti neobično kad se beogradskim ulicama bude provozao privatni tramvaj? Videćemo.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Srbija je ušla u građansku neposlušnost, a to sa sobom nosi posledice. U danima za nama postalo je nemoguće prebrojati privedene, uhapšene i povređene. Ostaće zabeleženo da su se policijske marice u punoj brzini zaletale u mirne građane i da je jedan čovek hteo da naudi sebi, pod teretom pritiska vlasti
Šta je sve pokazao protest u subotu 28. juna? Kakve poruke i pouke odatle može da izvuče vlast – i čini li to – a kakve studenti i građani koji demonstriraju? Da li je manifestacija nacionalizma na Vidovdan bila očekivana, potencijalno opasna ili predstavlja nešto sasvim drugo? U kakvom se položaju sada nalazi režim, a u kakvom njegovi protivnici
Brojanje glasova na ponovljenim izborima, na jednom izbornom mestu, u varošici od 10.000 ljudi, pratio je lično predsednik države Aleksandar Vučić jer je znao – ako padne Kosjerić, zaljuljaće se mnogo više od jedne opštinske vlasti. Uspeo je SNS na kraju da zadrži izbornu pobedu, uz uobičajeni repertoar – zastrašivanje, demonstraciju sile i medijska blaćenja protivnika
Građani i studenti su tako dobro organizovani da policija izgleda smešno. Trčkaraju od ulice do ulice, od kvarta do kvarta, kao neka zbunjena deca. Ako ovaj bunt iznedri očekivani rezultat, odnosno ako Novi Sad odista postane ovdašnji Gdanjsk – to će u istoriju grada nesumnjivo biti upisano zlatnim slovima. Govoriće se o tome sa ponosom, kao što se sa ponosom ističe da je 1748. godine postao slobodan, autonoman grad, dekretom carice Marije Terezije. Slobodu je tada platio, ona se uvek plaća
“Posle ovih sedam meseci”, kaže psiholog Zoran Pavlović, “represija postaje sasvim jasno kontraproduktivna. Režimi koji koriste prekomernu silu često nehotice mobilišu građane, jer nasilje delegitimizuje vlast, a ljudima daje moralnu jasnoću i emocionalnu snagu da se suprotstave. Represija, drugim rečima, ne samo da neće pasivizovati društvo (što režim planira), već će samo ojačati granicu između ‘nas’ i ‘njih’, ojačaće i identitet otpora i pojačati koheziju unutar grupe koja trpi nepravdu. Broj ljudi koji izlaze na ulice ne smanjuje se već raste”
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!