MUP-u je trebalo nedelju dana od nestanka devojčice da se oglasi na javnom servisu. U međuvremenu, niko nije propustio priliku da nestalo dete ne zloupotrebi za samopromociju. A Danke i dalje nema…
U trenutku pisanja ovog teksta, za dvogodišnjom Dankom Ilić traga se već osam dana. Bez obzira na sve što sledi u ovom tekstu, nadamo se da će u četvrtak, kad ovaj broj “Vremena” bude na kioscima, Danka biti pronađena.
Poslednja vest koja uliva nadu jeste snimak koji je napravio prolaznik na ulicama Beča, na kom se vidi dete u pratnji dveju žena. Da je bilo pameti, možda bismo do sada znali da li je dete na snimku Danka. Međutim, prva osoba koja je pogrešila, iako ne namerno, jeste čovek koji je snimak napravio. On ga je, naime, poslao elektronskom poštom MUP-u Srbije. Tako je došlo do ozbiljnog usporavanja u ispitivanju snimka jer je onda srpska policija morala da kontaktira sa austrijskom, pa austrijska da angažuje bečku. Da je snimak otišao pravo bečkoj policiji, žene bi do sada bile pronađene i identifikovane, a znalo bi se i da li je devojčica koja se vidi – Danka.
ISTRAGA U AUSTRIJI I RUMUNIJI
Za detetom je svakako raspisana žuta Interpolova poternica, koja se koristi u slučajevima potrage za nestalim osobama ili zarad identifikovanja osobe koja ne može da se samoidentifikuje. Bečka policija intenzivno traga za osobama sa snimka, ali lica žena se na njemu ne vide, pa ih traže na osnovu foto-robota. Sami su saopštili da su posvećeni potrazi, ali da je deset sati nepovratno izgubljeno jer snimak nije odmah odnet njima.
Austrijski portal Kleine Zeitung objavio je dosad poznate detalje o istrazi, a prenosi i izjavu portparola bečke policije Markusa Ditriha: “Od nedelje istraga je u punom jeku. Kriminalistička policija proverava da li je na snimku nestala dvogodišnja devojčica. Razmatraju se različite mogućnosti i koriste se različita tehnička sredstva”. Kako prenosi ovaj portal, pored policije iz Austrije, aktivno se u istragu uključila i policija Rumunije pošto ima indicija da su žene na snimku rumunske državljanke.
foto: rade prelić / tanjug…
TABLOIDI OPET MAHNITAJU
Umesto da puste policiju da radi svoj posao, tabloidi se ponašaju jednako neprofesionalno kao pre godinu dana kada su se u Srbiji dogodila dva masovna ubistva. Može da zvuči surovo, ali ovo što sada rade je opasnije. Tada smo odmah znali počinioce i odmah su uhapšeni, a znali smo i šta se dogodilo. Sa druge strane, zašto male Danke nema nije poznato, pa iznošenjem detalja i curenjem informacija iz istrage, mediji zapravo sve vreme daju upozorenja i dojave mogućim otmičarima i svakome ko je na bilo koji način pokušao da naudi detetu.
Poslednje “mahnitanje” odnosi se baš na snimak iz Beča: portal Blic je objavio snimak maltene čim ga je dobila srpska policija, uz napomenu da se autentičnost još utvrđuje. Sada svi tabloidi opsedaju rođake i komšije, pokazuju im snimak i pitaju da li je na njemu Danka. A ljudi, potpuno sluđeni, očekivano, nisu sigurni. Izjave komšija namerno se prenose tako da izazivaju spekulacije.
Na primer, u jednom mediju, komšija kaže da je Danku “slabo viđao”, što čitaocu može da probudi sumnju da je dete neko krio. Međutim, iz ostatka izjave jasno je da su roditelji Danku izvodili iz kuće u kolicima, što se poklapa sa izjavom majke da je dete relativno skoro prohodalo. Svi znamo da kolica u velikoj meri sprečavaju da se vidi dete, tako da je ovakvo “prepakivanje” izjave komšije u najmanju ruku neodgovorno, a verovatno i zlonamerno.
ŠTA SU SVE MEDIJI SLAGALI
Pored apsolutno jezive lažne vesti portala Glas javnosti da je Danka Ilić nađena živa i zdrava trećeg dana nakon nestanka, čovek bi pomislio da je teško nadmašiti paramedijski brlog. Međutim, ispostavilo se da nije. Blic je ušao u najuži izbor za beskrupuloznost godine objavom kako je dvogodišnja devojčica nađena posle dva dana potrage. Jeste, ali ne Danka, već devojčica iz Australije. I naravno, tu je neprikosnoveni Informer sa uključenjem uživo ispred kuće Dankinog ujaka koji moli da mu ne snimaju kuću, a urednik u studiju navija da ga novinarka udari jer je dobro za šer. Ali, tu nije kraj.
Tvrdnje iznete u pojedinim tabloidima da je nakon veštačenja telefona majke nestale Danke Ilić otkriveno kako je ona “neposredno pre nestanka deteta guglala granični prelaz Kladovo – Turn-Severin između Srbije i Rumunije”, u potpunosti su netačne. Iz MUP-a su, za dnevni list “Danas”, u potpunosti demantovali pomenute navode iznete u tabloidima.
Osmog dana potrage za detetom, oglasila se na portalu Nova majka nestale Danke, Ivana Ilić: “Držimo se koliko možemo, samo da se Danka što pre pronađe. Čekamo da se sve ovo završi, nadamo se najboljem, a onda ćemo se suprug i ja oglasiti javno i odgovoriti na sve uvrede, prozivke, nebuloze. Zato se mi ne oglašavamo. Bole me sve te spekulacije, bacanje krivice na mene i supruga”.
Ona potvrđuje da je njen telefon bio na veštačenju i dodaje da bi, ako su navodi tabloida tačni, njen status bio drugačiji: “Da je tako, ja ne bih bila majka koja traži svoje dete, moj status bi bio drugačiji. Samo da se Danka vrati živa i zdrava, a onda ćemo o svemu progovoriti”, kaže Ivana za Nova.rs.
Na pitanje da li je pogledala snimak iz Beča na kome je navodno njeno dete, Ivana Ilić odgovorila je potvrdno: “Snimak sam pogledala, ali zbog toka istrage ne smem da komentarišem. Policiji svaka čast, ljudi ne spavaju, danonoćno traže. Nadam se da ćemo što pre zagrliti naše dete”.
Šta nakon izjave majke nestale devojčice u kojoj kaže da zbog toka istrage ne sme ništa da komentariše nije jasno? Zašto ići po komšiluku i pitati da li prepoznaju dete sa snimka? Ako majka deteta, koja nema nikakvu obavezu da daje izjave za medije, to ipak uradi i podseti na najbolji interes istrage, odakle tabloidima pravo da taj snimak sami istražuju, da sprovode istragu, da lažu, izmišljaju i maltretiraju sve ljude iz Dankine bliže okoline?
ŠTA KAŽE POLICIJA
Prvih nekoliko dana istrage policija se uopšte nije oglašavala, što je izazvalo bes dela javnosti, uz argument da to otvara prostor za spekulacije i teorije zavere. Ta tvrdnja jeste donekle tačna, ali treba je raspetljati.
Kada pričamo o poverljivosti istrage i onome što je u najboljem interesu deteta, MUP apsolutno ne treba i ne sme da otkriva javnosti detalje. Ali, između deljenja svakog detalja i apsolutne tišine postoji ceo spektar komunikacionih strategija koje su mogle da budu primenjene. Istina, MUP ih sada i primenjuje, ali ostavili su javnosti četiri dana da iskuje teorije zavere, smisli ko su krivci, tako da Saša Borojević – analitičar sa Pinka na Tiktoku – sakupi hiljade pregleda pričajući gluposti o crvenom pikapu u kom neko krade decu po Boru… Tada su se prvi put i oglasili iz MUP–a demantujući da po Boru kruži crveni pikap. Ali ne daj bože da su Borojevića imenovali ili makar opomenuli, taman posla da je tužilaštvo reagovalo na širenje panike i uznemiravanje javnosti. Ne ide svoj na svoga.
Potom se MUP oglasio apelom medijima da budu obazrivi sa objavljivanjem informacija u vezi sa nestankom Danke Ilić, ali zašto bi ih iko poslušao kad je borba za šer i klik bitnija od toga da dete bude pronađeno. Pa istog dana su izmislili da je dete nađeno, a potom i da je majka guglala granični prelaz između Srbije i Rumunije. Onda je jedan policajac iz Bora uhapšen zbog odavanja informacija iz istrage. Pohvalno za policiju, ali neubedljivo. Hapšenjem jednog, nikakva curenja nisu i neće biti sprečena.
Poslanica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i pukovnica MUP-a u penziji Slavica Radovanović rekla je za portal “Vreme” da je istraga počela dobro, ali da je problematično što građani trenutno dobijaju informacije samo od medija. Dodala je da, koliko god policija govorila da u cilju istrage ne daje podatke, ipak postoje podaci koji bi povremeno trebalo da se iznesu kako bi se javnost umirila. “Kako vreme protiče, počinjemo da se pitamo i šta to policija radi. Da li je na dobrom putu, da nije došlo do nekih previda. Građani ne zalužuju ćutanje policije u ovoj situaciji. Ne treba da budu obavešteni samo od novinara i to onih koji se dovijaju na sve moguće načine da dođu do novih saznanja”, kaže Slavica Radovanović.
KONAČNO SE NEKO OGLASIO
Nedelju dana je javnost čekala da se oglasi neko iz MUP-a, ali ne saopštenjem, već da se biće, licem, glasom i ovlašćenjem uživo ukaže na javnom servisu.
Majorka policije Bojana Otović Pjanović pojavila se sedmog dana od nestanka Danke Ilić na Radio-televiziji Srbije i rekla da ne može da govori o konkretnim podacima iz istrage, kao ni o osumnjičenima, ali ističe da je potraga za nestalom Dankom Ilić neprestana i da se proveravaju sve činjenice i sva lica koja mogu da se dovedu u vezu sa nestankom dvogodišnje devojčice: “Ne isključujemo nijednu mogućnost, istraga je i te kako dinamična, imamo veliki broj provera, postoji mnogo materijala i najmanja indicija da neko lice može da se dovede u vezu se proverava… Eliminacija osumnjičenih će početi kada dobijemo nesumnjivu činjenicu da neko ne može da se dovede u vezu sa nestankom”.
Govoreći o poligrafskom ispitivanju, navela je da zakon ne dozvoljava da se trudnica podvrgne poligrafu. Napominje i da se takvo testiranje ne može koristiti kao dokaz. “To testiranje se ne koristi kao dokaz, samo istragu u nekom trenutku može da usmeri ka određenim okolnostima, kako bismo znali šta bismo još mogli da uradimo”, rekla je Bojana Otović Pjanović.
foto: mup…
Kada bi se ona svakog dana pojavljivala na RTS-u i objašnjavala kako izgledaju policijske procedure, o čemu je važno ćutati, a šta pričati, svi bi bili mirniji. Ali ne priča samo o tome i tu dolazimo do suštine problema. Niko, ali baš niko nije odoleo da za ličnu promociju iskoristi nestanak Danke Ilić, dvogodišnje devojčice koja tek što je prohodala i još nije čestito progovorila, devojčice koja u trenutku pisanja ovog teksta osam dana nakon nestanka nije nađena.
Pa je tako ista ta Bojana Otović Pjanović gostovala u Hit Tvitu na TV Pinku i imala da izjavi sledeće: “Ponosna sam na UKP, pripadnike MUP, koji se ne štede, oni i dalje rade. Načelnik je u svakom trenutku na vezi. Helikopteri i dalje nadleću teren, spasioci pretražuju terene kvadovima. Kolege preispituju sve činjenice i okolnosti i moramo da izgradimo rekonstrukciju događaja kako bismo objasnili šta se desilo i kako je nestala. Juče smo dobili informaciju o snimku iz Beča i odmah smo svi u roku od pet minuta bili na mestu gde treba da budemo da bismo proverili, uz dobru koordinaciju sa Interpolom. Preko naše ambasade raspisana je poternica koja je aktivirana i u zemljama u okruženju o nestanku deteta, sa svim obeležjima i o tome kako je bila obučena”.
Da se razumemo: sve najbolje svima koji danonoćno traže dete, ali činjenica je da Danka nije nađena, te je svaka izjava o ponosu, pregalaštvu i napornom radu, kao i svaka pohvala, u ovom trenutku neumesna.
foto: vladimir šporčić / tanjug…
Isto važi i za sve medije kojima je u nedelju uveče prva vest bila to da je ministar policije Bratislav Gašić došao u Bor helikopterom. Dete je nestalo 26. marta, a ministar Gašić 28. marta “hitno” dolazi u Bor helikopterom. Zašto? Zašto tek tada? Zašto helikopterom? Automobilom mu treba tri sata, to je mogao i prvog dana kad je prijavljen nestanak. A za dva dana tu relaciju mogao je da pređe i peške. I ne, ovo zaista nije pokušaj duhovitosti. Ovo je ilustracija bahatosti, međusobnog tapšanja po ramenu i zagledanosti u sopstveni pupak, dok jedne bebe nema i niko ne zna gde je.
Hvalite se i budite ponosni jedni na druge kad nađete Danku.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Narodna pobuna posle tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu probudila je pravu stranu režima koji počinje sve doslednije da sledi izreku pripisanu Idiju Aminu, čuvenom afričkom diktatoru: Sloboda govora je garantovana, ali niko ne garantuje šta će vam se dogoditi posle tog govora
Šta se sve zameralo opoziciji? Jedni su tvrdili da pokušava da ubije gnev građana jer njeni delovi rade za Vučića. To je poznata teorija zavere, koja nekada zaista počiva, bar prividno, na dobrim argumentima. Ona je, međutim, možda ipak optimistična verzija naše političke scene. Pesimističnija je ona da je opozicija po difoltu nesposobna i budalasta, i da je predvode politički diletanti, što su tvrdili drugi kritičari. Čuli smo takođe da su odnosi među opozicionim čimbenicima tako dinamični, takoreći preokupirajući u borbi za lične pozicije, da stvarnost oko njih za njih postaje prilično nebitna
Kakve su veze Orbana i Vučića? Na čemu se sve zasniva njihova politička i ekonomska bliskost? Koji su kanali kojim putuje novac između dve zemlje? Šta se radilo, a koji su planovi najavljeni? Kakva su preplitanja između porodica Orban i Vučić? Koje sve mađarske firme osvajaju tendere po Srbiji? Konačno, šta sve nadgleda Utiber
Dovoljno je da tužilaštvo uzme pisana upozorenja inženjera Zorana Đajića, koji je radio kao konsultant za firmu Starting, a koji je ukazao da je stanje betona koje je video posle podizanja mermernih ploča veoma loše. Po zakonu, izvođač je morao istog časa da obavesti nadzor koji je mogao da zaustavi radove i na osnovu dopisa Đajića
Srpske vlasti stalno ističu da ih sa Kinezima vezuje “čelično prijateljstvo”. Krediti koje Srbija uzima od Kine predstavljaju se kao investicije. Malo šta se zna o tim kreditima, kao i o tome kakve posledice dužnici mogu da očekuju ako ne vrate novac. U javnosti se predstavlja da se širom Srbije sa Kinezima posluje i gradi zajednički od kanalizacije, preko Železare, rudnika, topionica, fabrika guma, delova auto-puteva i brze železnice, pa sve do gradnje projekata u vezi sa nacionalnim stadionom i Ekspom 2027
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Naše kolektivno stanje je neizvesnost i strah za život male Danke, na koje se kaleme pretnje neposredne ratne opasnosti
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!