Stigla je u beloj bluzici svilenijoj od svile, tačno sa osam novih škoda "superb", najavila nekoliko puta najavljene radove, ali, ne pomoglo, ne bila u Vučićevom TV Dnevniku
Do novinara stigla depeša da potpredsednica Vlade, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, gospa Zorana Mihajlović, radnog dana krajem prošle nedelje, vrši obilazak deonice državnog puta Iverak–Lajkovac, brane i akumulacije Stubo – Rovni, te u Valjevu uručuje rešenja o ozakonjenju objekata.
IZUZETAN IZGLED: Reporter na Iverak, nešto dalje od Valjeva, gde dupla traka puta za BG, samousluga „Europroma“, velika tabla „Europroma“, stigne kad treba. Pod „Europrom“ tablu već prisutan gospodin koji pod miškom drži savijene CIP planove, prisutan i SNS narodni poslanik Mihailo Jokić – brat na čuveni Aleksa, glavni savetnik Vučić gospodina – koga lokalni SNS javno optužuje da ih ‘oće sruši.
Gospodin Mika Jokić, u svoje, bez kravatu, radno kafeno odelo, srdačno dočeka gospodina Zorana Babića, kog ne beše ni pola, ali komplet stajlingovan, bledoplavi sako, ojačan na laktovi, u malom i gornjem džepu sakoa ukrasno maramče, preko sve goleme naočare za sunce. Babiću od Koridora, sa druge strane od gospodin Mika, se primače i SNS gradonačelnik Valjeva, diplomirani ginekolog Slobodan Gvozdenović, u svoje sive cipele najnovije lakovane generacije.
KONTRA SUNCA: Dva metra CIP planova
CIP gospodin, koji još bio ispod „Europrom“ table, raširi planove budućeg puta, da i’ slika televizija, žensko iz Vlade protokola reče novinarima da će biti dve izjave po 50 sekundi, isto na Brani, iza toga pres konferencija u opštini. U svoju „superb“ škodu pristiže i direktor „Puteva“ Drobnjak, tako da je crnih „superb“ automobila bilo preko nekoliko, SNS gospodin koji direktor brane Stubo – Rovni, obučen po poslednjoj teget modi, držeći desnu u džepu, levom je rukom objašnjavo dalji razvoj.
Sa istoka, od Beograda, eto i ministarke Zorane, u svoj crni automobil, tako da je službenih škoda „superb“ i ostalih „leksusa“ bilo točno osam. Jeste bilo rano, ali ministarka ko nova, nova frizura, ‘volike crne trepavice, u oba uha biser minđuša, na svaki prst odgovarajući prsten, bela bluza svilenija od svile, preko bluze crna žaketa prikopčana u struku, na noge lagane rezedo cipelice sa ukrasne na zlato zvezdice.
Odmah raširiše plan puta, uključenje Valjeva na Koridor 11 – što se najavljuje već nekoliko godina – rekoše da je dug 17 kilometara, poslanik Mika upita, koliko je dugačak put, a ministarka spremno ponovi, 17 kilometara. Sve ih namestiše kontra sunca, direktor Babić pohvali cipelice na ministarku, i upita direktora Drobnjaka, da li se putevi popravljaju, SNS gradonačelnik uze reče da će put biti glavna arterija, da će se za 45 minuta stizati do Beograda, što je san svih Valjevaca…
Ministarka objavi da su o putu razgovarali u Vladi, i sa Predsednikom države, brza saobraćajnica se radi sigurno, zamoliće CIP da nastavi da radi projektno – tehničku dokumentaciju, novca za to ima, 250 miliona dinara, to će završiti do kraja godine, videće kako će finansirati, treba 50-60 miliona evra, postoji mogućnost iz budžeta, postoje i druge mogućnosti, svakako će 2019. znati kako da finansiraju saobraćajnicu, ako počnu da rade 2019, za tri godine će završiti… Neko uze pita, kako će izgledati projekat, ministarka odgovori da će put imati četiri trake, a projekat će izgledati izuzetno, kao svaki projekat, najbolje moguće…
ODVRNUŠE VENTILE: Gospodin Babić uniđe u svoj „superb“, i ostali uniđoše u svoje „superb“ limuzine, udariše pravac brana Stubo – Rovni, koja bila 20-tak km od Valjeva, na drugu stranu, prema Bajinoj Bašti. Gore, na brani, pred upravnom zgradom, pored akumulacionog jezera, sve bilo spremno. Pobodena nova državna zastava, nova i tabla na kojoj pisalo da jezero prima 51 milion kubnih metara vode, da do sada uloženo 80 miliona evra, iz EU fondova 6,3 miliona, da treba još 20 miliona…
Pred tablom je, u svoje, možna, svečano diplomsko odelo, bio gospodin Zoran Mitrović, direktor hidro-akumulacionog sistema, koga nedavno SNS postavio „bez rasprave“. Kako, po izboru gospodina za direktora, objavile „Kolubarske“, gospodin je „ispunio sve uslove“, vlasnik SZTR „M – gradnja“, završio Fakultet za uslužni biznis u Novom Sadu, koristi internet, ima A i B vozačku dozvolu, od radnog iskustva potrebnog za upravljanje velikim sistemima ima da je privatni preduzetnik.
Eto ministarke, koja je, dok je za njom direktor Drobnjak glasno hvalio njene cipelice, hitala u svojoj antilop rezedo obući, koja je bila ukrašena na zlato zvezdicama, dočeka je gospodin „koji je ispunio sve uslove za direktora“, koji pređe na referisanje, Nalazimo se pred objektom brane, ovaj sistem se gradi 29 godina, namenjen je za snabdevanje vodom 250.000 stanovnika, nadam se razumevanju potpredsednice, da je došlo vreme da se objekat završi, i da će izdvojiti sredstva…
Ministarka se sa sve složi, što je gospodin Drobnjak pažljivo pratio žmireći na levo oko, pa nastavi, ali, neke objekte i investicije, i pored najbolje volje, nisu mogli da nastave. Ovo je strateški važno, vodosnabdevanje je najvažnije za budućnost, Vlada će izdvojiti 60 miliona dinara za dokumentaciju, i cela Vlada će razgovarati kako nastaviti izgradnju, Kancelarija za javna ulaganja je već uložila 6,5 miliona evra, za ostalih 20 miliona će se dogovoriti da li imaju sredstva u 2019. godini. Važno je da se ovo završi, da za deset godina ne pričaju kako se sistem gradi 40 godina…
foto: đorđe đokovićSEDMA SILA: Ministarka Mihajlović i novinar Todorović
Svi se složiše, svi krenuše na sprat upravne zgrade, omašiše levu prostoriju, gde uz osveženje bio veliki cvetni aranžman, sa bele i crvene frulice, u čast ministarke, uđoše u levu odaju gde, i vizuelno, bi prezentirano da brana visoka 75 metara, i da treba još 20 miliona evra.
Predložiše da odvrnu ventile, ministarka vidi kako ističe voda, ministarka se rado složi, svi stadoše na branu, pokazaše joj, dole, kako ističe voda, gospodin direktor „koji ispunjava sve uslove“, još jedared reče da brana visoka 75 metara, pa još jednom pokaza rukama na dole, dole će da bude turističko naselje i turistička ponuda. Ministarka odobri i turističku ponudu, zamoliše je za slikanje, sa vodom jezera u pozadini, ona stade, namesti kosu, i reče, Hvala, hvala!
Onda ministarka, sa svi saradnici, svi „superb“ automobili, posetila gradsku upravu, gde se sastančilo, gde bila ta pres konferencija, na koju reporter ne prisustvovao, jerbo smatr’o, kad nema „Pink“ i drugih specijalnih izveštačica, nema ni on šta tu da traži. Ipak se, naknadno, informiro da ministarka Zorana rekla da će sve investicije biti nastavljene i završene u roku od tri godine, da će se nastaviti gradnja pruge Valjevo–Loznica, koja početa pre Prvog svetskog rata, koja košta 260 miliona evra, ali je isplativa, i brzo će se naći investitori… Ministarku dopunio SNS gradonačelnik Valjeva, problemi, kao i rokovi za njihovo otklanjanje, su jasno definisani, u tu svrhu su podeljeni zadaci, u čiju realizaciju se kreće od ponedeljka…
Uveče novinar uključi RTS Dnevnik, vidi da li je što propustio, no, iako je ministarka dala sve od sebe, na licu mesta otvorila „radove“, za koje će se 2019. znati da li će ih biti, gospođe ministarke uopšte ne bilo u Vučićevom TV Dnevniku, jerbo je, kao svako veče, bilo važnijih Vučić vesti.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protekle dve godine pokazale su da građani nisu zadovoljni aktuelnom vlašću. Pogotovo studenti, kao predvodnici aktuelnog bunta, uživaju većinsku podršku javnosti, ali je njena politička operacionalizacija otvoreno pitanje. Šta se dešava sa strankama opozicije i zbog čega nezadovoljstvo vlašću ne znači automatski i glas protiv nje
Predsednik Srbije je 14. januara po peti put u dve godine ponudio referendum o samom sebi, zatraživši od opozicije da obezbedi 67 potpisa, iako mu oni zapravo nisu potrebni. Opozicija poručuje da u ovoj igri neće učestvovati
Koliko je i zašto važno da javne ličnosti i građani stanu uz studente? Što to znači i jednima i drugima? Šta je od te podrške još važnije? Šta su studenti do sada već uspeli da promene u društvu i na fakultetima? Koji su efekti blokada? Šta dalje i ima li izgleda da se njihovi zahtevi ostvare
“Nekad mi moramo da radimo uprkos našim političarima i sa jedne i sa druge strane, ali bogami, to je i dužnost umetnika. Umetnik je čovek kome je zadatak da prelazi granice i da provocira, inače nije umetnik. To je mnogo važnije od same diplomatije – ono što je ljudski i iz srca, a ne po dužnosti”
U kojoj meri je u Srbiji moguća relevantna desnija politička opcija od naprednjačke, odnosno da li je moguće Aleksandra Vučića prestići zdesna? Odgovor je, po svemu sudeći, negativan. Dobar deo Vučićeve stranke deli stavove Bihalija i ekipe. Oni čak deluju umerenije od, recimo, Vladimira Đukanovića
U režimskoj orgiji mržnje i poziva na linč ne treba mnogo pa da neko stisne gas do daske i umalo usmrti dvadesetogodišnju studentkinju na trotoaru. Nju je – kao i sve ostale u blokadama – vlast proglasila za neprijatelja države i naroda
Ti si, šljamu nedovršeni, danas krenuo da ubiješ u Vučićevo ime. Šta on tebi može da bude? Ništa, glava iz televizora, još jedna sa ekrana. Danas je na TV-u, sutra ga bog zaboravi. A ti? Kako ćeš ti sam sa sobom? Hoće li ikad do tebe dopreti težina onoga što si uradio
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!