“Pojedinačni slučajevi zloupotrebe maloletne dece za opšte političke događaje ne služe roditeljima na čast, jer je pozorište DADOV mesto gde se okuplja preko 500 dece koja su željna znanja, dok pozorišnu scenu koriste da uče glumu, dikciju, scenski pokret, scenske borbe i akrobatiku.”
Ovo je deo izjave koju je na Instagramu objavio Vladimir Mijović, potpisan kao direktor Dramskog ateljea Doma omladine Vračar – DADOV.
Prekor roditeljima što su se njihova deca usudila da pokažu zrelost i sposobnost da prepoznaju i osude nepravdu, što direktoru očevidno nije po volji, direktorovo je lično pravo, ali nipošto ne znači da on svoja privatna uverenja može predstavljati kao stav institucije potpisujući se kao njen čelnik. U pozorištu se ne uče samo “gluma, dikcija, scenski pokret i akrobatika”. Ono uči decu, jednako kao i odrasle, da razlikuju dobro od zla, pravdu od nepravde, a naročito istinu od laži, što je današnja generacija DADOV-a dobro naučila, baš kao i prethodne iz perioda od oko 60 godina.
Posao direktora je uvek i svuda da ustanovu vodi u okvirima svojih nadležnosti i da obezbeđuje njen opstanak i napredak, što je Mijović do sada uspešno činio. U ovom trenutku, najmanje što bi on trebalo da uradi jeste da svoju izjavu povuče i da se izvini javnosti, članovima DADOV-a, njihovim roditeljima, kao i bivšim članovima koji su DADOV decenijama stvarali. Ograđujemo se od ovakvih izjava i dajemo punu podršku mladim ljudima u borbi za solidarno i pravedno društvo.
Nekadašnji članovi i članice DADOV-a: Slavka Srdić Janković, Jelisaveta Seka Sabljić, Vladimir Putnik, Svetlana Ceca Bojković, Ivan Janković, Brane Popović, Milica Mihajlović, Irena Ristić, Zoran Maravić, Alja Suvačarov, Uroš Janković
Novi napad na studente
Nasilje ispred Pravnog
U noći između ponedeljka i utorka napadnuti su studenti beogradskog Pravnog fakulteta koji su dežurali u blokadi. Njih sedmoro je prijavilo lakše povrede, a poslednja vest pred zaključenja ovog broja kaže da je javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu naložio policiji da utvrdi identitet svih učesnika događaja.
Naloženo je i pribavljanje medicinske dokumentaciju o zadobijenim povredama oštećenih, snimci kamera video-nadzora koje se nalaze unutar zgrade fakulteta, na platou ispred fakulteta, kao i na okolnim ulicama, kao i pribavljanje drugih podataka neophodnih za rasvetljavanje događaja. Po svedočenju napadnutih studenata, u tri incidenta učestvovalo je nekoliko mladića i dve devojke, koji su ih fizički napali i gađali staklenim i plastičnim flašama.
Policija je po dolasku ispred fakulteta uspela da zadrži i identifikuje jednog napadača, a tokom dana studenti su morali da demantuju ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, koji je minimizirao događaj i izjavio da se pripadnicima policije ne dozvoljava ulazak na Pravni fakultet.
“S policijom smo sve vreme imali korektnu komunikaciju. Oni su trenutno u zgradi našeg fakulteta, te zajedno sa nama pregledaju snimke sigurnosnih kamera kako bi utvrdili identitet napadača i tok događaja”, saopštili su studenti Pravnog fakulteta. Opozicione stranke najoštrije su osudile napad na studente i zatražile od nadležnih organa da ih zaštite i identifikuju napadače.
foto: fonet…
Ukidanje “trola” u Beogradu
Jovanović: Van svake pameti
“Ukidamo trolejbuse koje vodi GSP da bismo uveli elektrobuseve u vlasništvu privatnika iz Obrenovca i to mu platili 1,1 milijardu evra u sledećih 20 godina. To je van svake pameti. Niti će Strela ulagati u infrastrukturu koja ostaje gradu, niti su ikada u životu vodili neki sistem električnih vozila. Da nije tragično, bilo bi smešno”, izjavio je za naš sajt Nikola Jovanović, direktor Centra za lokalnu samoupravu, i naglasio da za tu 1,1 milijardu evra Grad Beograd može da kupi čak 1.833 savremena trolejbusa.
Iako trolejbuski prevoz u Beogradu ima bogatu istoriju, vladajuća većina predvođena gradonačelnikom Aleksandrom Šapićem odlučila je da ga ukine zbog zastarelog i neefikasnog voznog parka i opreme. GSP Beograd ima 92 trolejbusa prosečne starosti od 15 godina, a najnoviji su kupljeni pre 13 godina.
“Elektrobusevi treba da zamene starije dizelaše, a ne vozila koja su već električna. Tačno je da imamo stare trolejbuse, ali imamo i 50 kilometara kontaktne mreže u koju je dosta uloženo i koja je u dobrom stanju. Zašto to bacati? Najbolje rešenje je kupiti nove trolejbuse na neki ‘zeleni’ povoljni kredit, a postepeno menjati stare dizelaše električnim autobusima”, istakao je Nikola Jovanović i dodao da je radni vek električnih autobusa upola kraći od trolejbusa, da autobusi koriste bateriju koja posle sedam godina upotrebe mora da se menja, da im je kapacitet mnogo manji itd.
Kragujevački Anketni odbor
Tržnica – Skadar kraj Lepenice
Pre više od četiri i po godine počela je rekonstrukcija zgrade Tržnice u Kragujevcu i umesto 200, radovi traju već duže od 1.600 dana, a još nisu gotovi. Cena je u međuvremenu višestruko narasla – sa dva na 10 miliona evra. To su, između ostalog, konstatovali članovi Anketnog odbora Skupštine grada za utvrđivanje činjenica o obnovi Gradske tržnice iz opozicionih redova. Njih trojica su napustili rad Odbora i izdvojili mišljenje o propustima i odgovornosti. “Mi smo doneli svoje zaključke, njih 25, ali su predstavnici vladajuće većine u Anketnom odboru doneli svoj sraman zaključak i zaista javnost mora da bude upoznata sa svim tim činjenicama vezanim za rekonstrukciju Tržnice”, izjavio je Milan Milosavljević iz grupacije “Za Kragujevac – Znamo se!” i naglasio da je kompletan projekat rađen mimo zakonske procedure.
A njegov kolega Ivan Dubljanin iz Demokratske stranke poručio je da “ovakva zloupotreba ne sme da ostane nekažnjena, jer je jedna od većih ne samo u Kragujevcu već u Srbiji kada je u pitanju korupcija, elementarna nesposobnost i nenamensko trošenje sredstava”.
Kragujevačka tržnica izgrađena je 1929. godine i kao kulturno-istorijski spomenik nalazi se pod zaštitom države. Već na početku radova urušio se deo zida i fasade, a utvrđeno je i da bi uklanjanje galerije ugrozilo statiku zgrade, i tek je prošle godine urađen novi projekat zasnovan na zakonu i proceduri.
“Za pet godina ništa nije urađeno a tolike su pare građana i grada Kragujevca bačene. Te detalje javnost mora da zna, kao i da krivci odgovaraju”, zaključio je nekadašnji gradonačelnik Veroljub Stevanović (Zajedno za Šumadiju).
foto: draško gagović…
Policija upozorava
Brojne povrede od petardi
Od 1. decembra prošle do 7. januara ove godine od pirotehničkih sredstava povređene su 44 osobe, od toga 24 dece, 10 maloletnika i 10 punoletnih, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova i naglasilo da je osmoro dece i pet maloletnika zadobilo teške telesne povrede.
Opekotine, povrede šaka, lica i očiju posledice su koje mogu trajati čitav život, podseća MUP i poziva roditelje da budu primer i upozore decu da petarde nisu za igru i da jedan trenutak nepažnje može dovesti do ozbiljnih povreda i trajnog invaliditeta.
Po svedočenju doktora sa Instituta za majku i dete, najveći broj povreda kod dece nastaje prilikom provere zbog čega petarda nije eksplodirala, ali u poslednje vreme i zbog tzv. izazova – ko će duže držati petardu u ruci.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Bolji i lepši datum od 15. februara kragujevački studenti nisu mogli da odaberu za veliku blokadu ovog grada. Sve je u tom izboru savršeno. I vreme i mesto i višestruka simbolika koju Sretenje, Dan državnosti i Kragujevac nose kad se povežu
Kuda se to uputila Srbija? Koji je izlaz iz ove krize? Šta treba da se desi da tužilaštvo sasluša Aleksandra Vučića koji je javno tvrdio da zna ko je počinio krivično delo bespravnog rušenja u Hercegovačkoj ulici i time počinio krivično delo prikrivanja počinioca krivičnog dela? Drugim rečima: koliko bi pritisak u društvu morao da poraste da ova vlast pristane na vladavinu prava koja bi značila njeno razvlašćenje
Iako su i studenti iz Niša izloženi medijskom targetiranju, iako ih neki profesori i deo javnosti pritiskaju i zastrašuju, oni ipak uživaju veliku podršku većeg dela akademske zajednice. Ta podrška ide toliko daleko da je, nakon osnivanja Neformalne grupe niških studenata, osnovana i Neformalna grupa nastavnika, saradnika i istraživača Univerziteta u Nišu
Nastavnici, advokati, glumci i drugi radnici prekidaju posao, studenti su u stalnoj blokadi fakulteta i ulica, a demonstrira se i u najtvrđim uporištima Srpske napredne stranke. Dok se Vučićev karavan seli iz grada u grad, protesti ga prate u stopu. Šta se do sada zaustavilo i gde sve to vodi
“Blokade imaju sve odlike organske promene – promene koja je čista, samonikla i originalna. U takvim okolnostima, teško da je bilo kakva podrška sa strane potrebna da se protest pretvori u političku promenu. Najveća snaga ovog protesta su čvrsti zahtevi. Protest je čist i neinstrumentalizovan. Štaviše, i onaj koji bi pokušao da ga instrumentalizuje, ne zna kako bi to uradio. Zato će svi međunarodni faktori čekati da vide razrešenje situacije i nakon njega zauzeti nove pozicije”
Lažov zna razliku između stvarnosti i laži. Zato i jeste lažov. Zato se smatra uračunljivim. Ali više nismo sigurni da Aleksandar Vučić tu razliku pravi
Ne postoje dve Srbije, već samo jedna koja se za Sretenje slila u Kragujevac. Ako se ne bude ratosiljala kleptokrata i lažnih proroka koji su je zajahali, neće je biti
Kad studenti po ledu, snegu i kiši mogu da pešače do Kragujevca držeći se jedni za druge – sve noćeći u plastenicima na temperaturi u ozbiljnom minusu – možete i vi da sednete u kola, autobus ili vagon, pa za njima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!