Neuspešni projekat rekonstrukcije kikindske Osnovne škole “Feješ Klara” bio je očigledno presudan u odluci naprednjaka Nikole Lukača da odstupi sa gradonačelničke funkcije samo tri meseca nakon što je obnovio mandat. Glasine o nameštenim poslovima kolale su Kikindom od prošle godine, opozicija je o tome javno govorila poslednjih nedelja, a potvrda da je pozamašni projekat zapao u ćorsokak došla je na poslednjoj sednici Skupštine grada kada je pomoćnica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski uzgred pomenula da je raskinut ugovor vredan 400 miliona dinara sa Pokrajinskom upravom za kapitalna ulaganja i da su ta sredstva isključena iz budžeta.
Ostavku je Lukač predstavio kao lični čin, jer navodno dobija nova zaduženja i nastavlja da se “uz Aleksandra Vučića još jače bori za normalnu i pristojnu Kikindu i Srbiju”, a njegov zamenik Dejan Pudar objasnio je da “Lukač odlazi na novu funkciju sa većom odgovornošću”, ne otkrivajući koja je to funkcija odgovornija od gradonačelničke.
Lukač je dospeo u udarne vesti nacionalnih medija pred letošnje lokalne izbore, na kojima je predvodio listu “Aleksandar Vučić – Kikinda sutra” pošto je lično zabranio održavanje Festivala kratke priče “Kikinda šort” (Kikinda short). Uz asistenciju privatnog obezbeđenja sprečio je organizatore da instaliraju opremu u dvorištu Narodne biblioteke “Jovan Popović” i objanio im da “neće dopusti da u njegovom gradu govore ljudi koji ne poštuju Kikindu, njegovu državu i predsednika”. Uprkos tom gafu, a i brojnim lokalnim aferama i ispadima koji su ga pratili, Lukač je početkom jula dobio drugi četvorogodišnji mandat, ali mu je nakon tri meseca iznenada skraćen.
I njegov prethodnik Pavle Markov doživeo je sličnu sudbinu nakon lokalnih izbora 2020. godine kada mu nije obnovljen mandat iako je predvodio listu sa Vučićevim imenom. I za njega je tada rečeno da prelazi na odgovornu funkciju u Beogradu, ali od njega od tada ni traga ni glasa.
foto: strahinja aćimović / tanjug…
Slučaj bivšeg predsednika Opštine Palilula
Jovičiću privremeno oduzeta imovina
Suđenje bivšem predsedniku beogradske opštine Palilula i visokom funkcioneru Srpske napredne stranke Aleksandru Jovičiću zbog primanja mita i dalje traje, a protekle nedelje mu je Viši sud privremeno oduzeo pozamašnu imovinu.
Na zahtev Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Jovičiću i njegovoj bivšoj supruzi M. K. privremeno je oduzet niz nepokretnosti – kuće, voćnjaci, šuma i njiva u okolini Čačka, četiri njive u okolini Borče, skoro 11 miliona dinara i više od 300.000 evra u kešu i drugih deviza, kao i pet luksuznih satova i jedna automobil “škoda superb”.
Jovičić je uhapšen početkom juna 2021. godine pod sumnjom da je kao predsednik opštine od juna 2016. do novembra 2018. primao novac od investitora (od 10.000 do 60.000 evra po slučaju) kako bi uticao na zaposlene u Opštinskoj upravi da se nelegalni objekti “ne diraju tokom izgradnje” i da se protiv odgovornih ne podnose krivične prijave. Optužnica je podignuta tek u maju prošle godine i po njoj se Jovičić tereti za dva krivična dela trgovine uticajem u saizvršilaštvu, a u međuvremenu su krivična dela priznali i zaključili sporazume sa tužilaštvom sedmorica građevinskih inspektora i dvojica investitora.
Iako je slučaj potkrepljen dokazima i priznanjima, postupak se odužio zbog brojnih odlaganja pripremnih ročišta, a Jovičić je već krajem jula 2021. godine izašao iz pritvora. Zastupa ga advokat i jedan od viđenijih i uticajnijih naprednjaka – Vladimir Đukanović.
Službena putovanja kragujevačkih funkcionera
Od Vrnjačke Banje do Seula
Grad Kragujevac osvojio je treće mesto na konkursu Gradske vlade Seula i Svetske organizacija pametnih gradova (WeGO) za rad platforme “Budi deo plana”, po projektu “Glas građana u urbanističkom planiranju”, i to je bio povod da se u južnokorejsku prestonicu uputi zamenik gradonačelnika Dejan Ružić (SNS), kako bi u ime grada primio priznanje.
Kako je saznao “Glas Šumadije”, Ružićevo sedmodnevno službeno putovanje koštaće gradski budžet više od 4.400 evra: skoro 2.500 evra za avionske karte (Beograd–Istanbul–Seul), 950 evra za smeštaj u Seulu, 300 evra za prevoz u lokalu i ishranu, te 670 evra za dnevnice.
Istovremeno je kragujevački portal došao do podataka i o predstojećem službenom putovanju člana Gradskog veća za privredu Radomira Erića i učešću na savetovanju “Aktuelna i sporna pitanja u radnom, građanskom, privrednom i procesnom pravu” u Vrnjačkoj Banji. Kako piše u rešenju Gradske uprave, Erić će sam snositi troškove puta i biće mu plaćen samo smeštaj, no, ta tri noćenja u Vrnjačkoj Banji koštaće gradski budžet 940 evra, skoro isto kao i tri noćenja zamenika gradonačelnika u Seulu.
foto: vladimir šporčić / tanjug…
Senka na pobedi fudbalera Srbije
Njiva umesto terena
Fudbalska reprezentacija Srbije konačno je pobedila najbolji tim Švajcarske, ali je senku na trijumf u utakmici trećeg kola Lige nacija bacio očajan teren u Leskovcu, na jednom od tri nova fudbalska stadiona otvorena krajem prošle godine. “To je jedan od najgorih terena na kojima sam ikada igrao”, izjavio je nakon utakmice švajcarski reprezentativac Manuel Akanđi, a stručni komentator u studiju RTS nazvao je igralište u Leskovcu – njivom.
Bruka se nije mogla prećutati, pa je dan nakon utakmice novi generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije preuzeo odgovornost i obećao da će za utakmicu sa Danskom za mesec dana teren na stadionu “Dubočica” biti u znatno boljem stanju.
“Reč je o posledici neadekvatnog održavanja u prethodnom periodu, a propusti koje smo zatekli, poput ovog sa terenom u Leskovcu, jasan su pokazatelj zatečenog javašluka i neodgovornosti”, objasnio je Branko Radujko na sajtu FSS-a.
Novi stadioni u Leskovcu, Zaječaru i Loznici, vredni ukupno 80 miliona evra, u poslednjih godinu dana najviše se pominju zbog uočenih manjkavosti, prosto rečeno – fušeraja, posebno kada su u pitanju tereni. Tako je od polovine avgusta loznički stadion van upotrebe zbog katastrofalnog stanja terena, a ni na leskovačkom se nije igralo nekoliko nedelja pre utakmice Srbije i Švajcarske, ali ni to nije pomoglo. Sada je više nego očigledno da novoosnovana firma “FSS stadioni d. o. o.” nema kapaciteta za održavanje zahtevnih hibridnih terena i možemo samo sa zebnjom da pretpostavimo kako će se izboriti sa budućim ogromnim nacionalnim stadionom.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!