Vera Milošev, pomoćnica gradonačelnika Zrenjanina, podnela je ostavku nakon što je u javnosti optužena da je verbalno napala i pretila trojici dečaka, od kojih jedan ima probleme u razvoju. Incident se dogodio ispred bioskopa u tržnom centru, a po tvrdnjama roditelja dece, Vera Milošev i njen verenik Nenad Sarić nakon projekcije su vređali dečake i najmlađem od njih, dečaku sa problemima u razvoju, poručili da “ne sme više tu da dolazi” i da tu “ne žele da ga vide”. Nakon što su došli roditelji dvojice starijih dečaka, donedavna dogradonačelnica je tokom svađe sa majkom navodno rekla “Znaš li ti ko sam ja? Ja sam pomoćnik gradonačelnika. Ovo je moj grad. Videćete vi. Zapamtićete vi mene”, i pri odlasku pokazala srednji prst.
O slučaju je javnost obavestio Sava Mihajlović, otac dečaka koji ima razvojne probleme, nakon što je uvideo da Osnovno javno tužilaštvo ne želi da reaguje i otvori istragu. Vera Milošev nije odgovarala na pozive medija, bez komentara su bili čelnici gradske vlasti, sve dok u ponedeljak, osam dana nakon incidenta, gradonačelnik Simo Salapura (SNS) nije na svom Fejsbuk profilu objavio da mu je pomoćnica podnela ostavku.
“Vera je donela ovu odluku da ne bi stvarala problem u funkcionisanju lokalne samouprave, da pokaže odgovornost, da dozvoli nadležnim organima da iznesu punu istinu i na taj način dokaže da nije sve kako su mediji preneli.”
A tridesetogodišnja diplomirana sociološkinja i potpredsednica Gradskog odbora Srpske stranke Zavetnici konačno se oglasila u utorak i poručila da je ona žrtva u celom slučaju, jer su dvojica starijih dečaka napala nju i verenika. Kako tvrdi, dečaku koji ima poteškoća u razvoju nije se ni obraćala, a nije ni vukla ženu za ruku, niti joj pretila funkcijom. Za pravdu i istinu će se, kaže, izboriti putem suda i veruje da će snimci kontrolnih kamera dokazati da je u pravu.
Funkcioneri u kafanskoj tuči
Muk kikindske vlasti
Kikindska opozicija pozvala je čelnike lokalne vlasti da se izjasne o incidentu koji se pretprošle subote dogodio ispred jednog kafića u centru grada, a u kojem su učestvovala i deblji kraj izvukla dvojica javnih funkcionera iz redova Srpske napredne stranke, ali iz Gradske kuće i sedišta kikindskog SNS za sada se niko nije oglašavao.
Priča o tuči u kasnim satima brzo se proširila gradom i potom dobila razne verzije na društvenim mrežama, da bi kroz nekoliko dana zvanično reagovala lista “Ujedinjene opozicije”, predvođena Strankom slobode i pravde. Od načelnika Gradske uprave Dragiše Mihajlovića zatraženo je da građanima objasni da li su njegov pomoćnik Nemanja Radin i sekretar Sekretarijata za socijalnu zaštitu Dragan Pecarski sankcionisani zbog narušavanja ugleda lokalne samouprave.
Kako se nezvanično saznaje, Pecarski i Radin su u alkoholisanom stanju prvo ušli u verbalnu raspravu sa mladićem, radnikom jedne javne ustanove, da bi svađa ubrzo prerasla u tuču u kojoj su naprednjački funkcioneri nadjačani. Policija je privela svu trojicu aktera i najverovatnije će protiv njih podneti prekršajne prijave, a Radinu i Pecarskom su u lokalnoj bolnici konstatovane lakše telesne povrede.
Pecarski je donedavno bio član Gradskog veća i u javnosti najčešče uz gradonačelnika Nikolu Lukača, dok je Radin pre pola godine izgubio direktorsku poziciju u Gerontološkom centru i prebačen je na dotad nepostojeće mesto pomoćnika načelnika Gradske uprave. Obojica su već bili tema partijskih sastanaka zbog ekcesa koje su izazivali, a posebno Radin, koji je krajem prošle godine već bio u centru pažnje jer je objavljen snimak sigurnosne kamere u prestižnom kikindskom restoranu na kojem se vidi kako tanjirom udara u glavu osobu koja je sedela s njim.
foto: tv subotica…
Koncesija za gradski prevoz
“Subotica-trans” dobija partnera
Skupština grada Subotice usvojila je odluku o ustupanju javnog gradskog prevoza u koncesiju, tako da sledi procedura izbora privatnog partnera za Javno preduzeće “Subotica-trans”, a po usvojenom koncesionom aktu o javno-privatnom partnerstvu očekuje se ulaganje 15 miliona evra, nabavka 55 novih autobusa i rekonstrukcija Autobuske stanice.
Gradska prevoznička firma već godinama propada i gomila gubitke, a prošle godine je ostala u minusu za preko 227 miliona dinara i pored 500 miliona dinara godišnje subvencije iz budžeta. Vladajuća većina, predvođena naprednjacima, rešenje vidi u predaji posla privatniku, dok malobrojna opozicija tvrdi da su loša kadrovska politika i loše rukovođenje godinama unazad doveli “Suboticu-trans” pred bankrot i da je lokalna samouprava mogla naći i druga rešenja.
“U više navrata pozivali smo na utvrđivanje odgovornosti za loše stanje. Stanje je loše, to je neporecivo, ali ne verujemo da je učinjeno dovoljno kako bi se ono otklonilo. Umesto toga pribeglo se javno-privatnom partnerstvu koje će u nekoj meri rasteretiti gradski budžet, ali nejasno je kako će se koncesionar odnositi prema broju zaposlenih u javnom prevozu, kako prema visini cene karata i svim ostalim brojnim stavkama, a i kako će se Grad Subotica postarati da bude sproveden proces praćenja i kontrole ispunjenosti uslova iz Predloga koncesionog akta”, izjavila je za naš sajt Nela Tonković, šefica Odborničke grupe “Biram Suboticu”.
Javni poziv biće raspisan sledeće nedelje, a subotička vlast će odluku o privatnom partneru doneti početkom novembra.
foto: fonet / ap…
Suša ubila rod
Katastrofa na vidiku
Vrelo i sušno leto prepolovilo je, u najboljem slučaju, rod skoro svih poljoprivrednih kultura i sada poljoprivrednici očekuju reakciju vlasti, jer im je neophodna značajna pomoć. Još sredinom prošlog meseca čuli su se zahtevi Vladi Srbije da zbog suše proglasi stanje elementarne nepogode, pomogne poljoprivrednim proizvođačima i zaštiti prehrambenu sigurnost građana.
Smanjeni prinosi dovode do viših cena, a agroekonomisti upozoravaju da će nakon što budu poznati konačni (loši) prinosi kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe, povrća i voća, početi da raste cena pšenice, kao osnovnog prehrambenog proizvoda.
Udruženja poljoprivrednika već godinama upozoravaju vlast da se moraju doneti sistemska rešenja, ali su obećanja nadležnih u većini slučajeva ostala mrtvo slovo na papiru. Sada najavljuju proteste ukoliko Vlada Srbije hitno ne priskoči u pomoć.
“Ne možemo se uhvatiti bukvalno ni za jednu kulturu koja je ove godine koliko-toliko mogla da izvuče prosek. U suštini stanje je katastrofalno. Ukoliko država, ministarstvo tačnije, ne donese neke mere za pomoć poljoprivrednicima, mislim da će većina nas staviti katanac na svoja gazdinstva”, izjavio je za N1 Dejan Ivanišević iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.
foto: strahinja aćimović / tanjug…
Košarkaška reprezentacija bez selektora
Pešić predaje palicu
Nakon što je sa reprezentacijom osvojio bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, očekivalo se da će Svetislav Pešić (75) ipak produžiti ugovor sa Košarkaškim savezom barem do Evropskog prvenstva sledeće godine, ali u utorak je iskusni stručnjak potvrdio dan ranije objavljenu nezvaničnu informaciju da napušta mesto selektora.
“Još pre Pariza saopštio sam da neko drugi treba da nastavi ono što sam započeo. Pošto vidim da me neki nisu dobro čuli, sada im poručujem da odgovorni – oni koji će ubuduće voditi KSS – treba da znaju da između ostalog moraju da traže i novog trenera. Ja ću, naravno, uvek biti na raspolaganju srpskoj košarci, ali ću se okrenuti nekim drugim ciljevima i projektima za koje nisam imao vremena zato što sam 24 časa dnevno bio u službi nacionalnog tima Srbije”, izjavio je Pešić za “Politiku”.
Jedan od najtrofejnijih evropskih trenera u svom drugom selektorskom mandatu vodio je Srbiju do drugog mesta na Svetskom prvenstvu prošle godine i već pomenutog trećeg mesta na nedavno završenim Olimpijskim igrama. U prvom mandatu, najpre je 2001. godine osvojio evropsku titulu, a godinu dana kasnije i svetsku, što je poslednje najsjajnije odličje naše košarkaške reprezentacije.
Nakon OI odlazak sa čela Košarkaškog saveza Srbije najavio je Predrag Danilović, pošto mu u decembru ističe drugi mandat, a sa mesta direktora reprezentacije već je otišao Dragan Tarlać. Početkom narednog meseca trebalo bi da bude izabran Danilovićev naslednik, a najčešće se pominje ime Marka Kešelja, nekadašnjeg reprezentativca, koji je već nekoliko godina istaknuti funkcioner Srpske napredne stranke, trenutno na poziciji državnog sekretara u Ministarstvu sporta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Intervju: Tanja Ćirković Veličković, profesorka Hemijskog fakulteta i članica SANU
Učimo studente da je teži put – put znanja i poštenja – jedini ispravan. A onda oni vide bezbrojne afere u visokom školstvu i kako se lako prečicom dolazi do diploma i posla. Jasno im je šta se dešava i to je jedan deo ovog fenomena, gde nam poručuju da više ne žele da uče
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!