Odlukom Pokrajinske vlade, na čelo Instituta za javno zdravlje Vojvodine došla je dr Milena Tabaković, ćerka guvernerke Narodne banke Srbije Jovanke Tabaković, zamenivši dr Vladimira Petrovića, koji je na toj funkciji bio od 2011. godine i uspešno predvodio ustanovu tokom pandemije virusa korona.
Nova direktorka dolazi sa direktorske pozicije u Filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za Južnobački okrug u Novom Sadu. Javnost je za nju prvu put čula 2013. kada se saznalo da RFZO plaća vozača i službeni auto da je dva puta nedeljno vozi iz Novog Sada za Beograd na predavanja i usavršavanje na master studijama. Stomatologijom se bavila tek godinu i po, a potom je silovito napredovala u RFZO-u i, kako navodi “Danas”, biće prvi stomatolog na čelu Instituta od 1920. godine, a pre nje su ustanovom rukovodili uglavnom epidemiolozi, istovremeno i univerzitetski profesori, akademici i ugledni naučnici.
Donedavni direktor nije želeo da komentariše svoju smenu, a ona je samo jedna u nizu koje je izglasala nova Pokrajinska vlada predvođena predsednicom Majom Gojković, odnosno, malo više potpredsednikom Vladimirom Galićem. Čistka koja je zahvatila mnoge javne institucije uporediva je sa onom iz 2016. godine, ali tada su naprednjaci skinuli Demokratsku stranku sa vlasti, a danas su meta kadrovi koje je postavljao i štitio donedavni naprednjački pokrajinski premijer Igor Mirović.
U Stranci slobode i pravde su uvereni da je Petrović smenjen pošto je pre dve nedelje Institut potvrdio prisustvo valjkastih crva u novosadskoj vodi.
foto: yann forget / wikimedia commons / cc-by-sa…
Protest u Gadžinom Hanu
Ukinute linije “Niš-ekspresa”
Ispred zgrade opštine Gadžin Han u ponedeljak su okupljeni stanovnici okolnih sela blokirali nakratko autobus “Niš-ekspresa” koji saobraća do Niša, u znak protesta što je pomenuta kompanija ukinula šest linija iz Niša do njihovih mesta. Okupljeni su istakli da su dovedeni u bezizlaznu situaciju jer zaposleni ne mogu da se vrate sa posla iz Niša, a deca iz škole, kao i da je “Niš-ekspres” tek pre nekoliko dana obavestio javnost o ukidanju linija, nakon što su roditelji kupili mesečne karte.
“Broj prevezenih putnika ne opravdava održavanje linija, zbog čega više nećemo moći da pokrivamo gubitke i pored nastojanja da očuvamo kontinuitet u obimu i kvalitetu usluga u prevozu na teritoriji opštine Gadžin Han”, saopštio je prošle nedelje “Niš-ekspres”.
Gadžin Han je među najsiromašnijim i najmanjim opštinama po broju stanovnika – po popisu iz 2022. godine, u 34 naseljena mesta živi 5.850 stanovnika. Na poslednjim lokalnim izborima lista sa imenom Aleksandra Vučića osvojila je 60 odsto glasova, lista sa imenom Ivice Dačića 14 odsto, a lista “Dragan Marković Palma – Da vratimo život Zaplanju” više od 7 odsto. Godinu dana ranije Vučića je na predsedničkim izborima u ovoj opštini podržalo 79 odsto birača.
Predsednik opštine Milisav Filipović (SNS) obećao je okupljenima angažovanje opštinskih kombija kao privremeno rešenje, a trajno će potražiti od nadležnih ministarstava. “Niš-espres” je tražio od opštinske vlasti mesečne subvencije od 960.000 dinara, što je godišnje skoro 100.000 evra, a kako u opštinskom budžetu nemaju tih para, obratili su se za pomoć Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstvu finansija i kabinetu predsednika države.
Fudbalske nameštaljke
Snimak iz Novog Sada
Audio-snimak nastao u svlačionici RFK NS 1921 (nekadašnji Novi Sad), u poluvremenu utakmice sa takođe novosadskim klubom Mladost GAT, potvrđuje sumnje da su predsednik i trener tražili od igrača da puste rivala da izjednači i tako obezbedi opstanak u Prvoj ligi. Igrači RFK NS nisu pristali, ali Mladost je, uprkos porazu, opstala i ove sezone ponovo nastupa u drugom rangu.
Sporna utakmica je odigrana krajem maja ove godine, u poslednjem kolu plej-auta Prve lige, a klub koji vodi vlasnik građevinske kompanije GAT već je pre toga sumnjičen da namešta rezultate, odnosno, kupuje utakmice kako bi se održao u Prvoj ligi. “Ko klub iz Novog Sada abolira od jasno nameštenih utakmica?”, javno je proletos upitala uprava Metalca iz Gornjeg Milanovca.
Dejan Slijepčević, vlasnik građevinske firme GAT, koja je postala moćna od dolaska naprednjaka na vlast, preuzeo je pre sedam godina petoligaša sa Satelita, periferije Novog Sada, i 2022. godine doveo ga do Super lige Srbije. Osim unosnih poslova sa državom, između ostalog i izgradnje stadiona u Leskovcu, Slijepćević je bio u žiži javnosti i zbog hapšenja u Bosni i Crnoj Gori tokom 2022. godine zbog optužbi za kupovinu glasova, a uz njega su privođeni i funkcioneri SNS-a. Nedavno ga je režimski tabloid “Srpski telegraf” prozvao što se “bahati gde stigne i vozika se helikopterom bez dozvole Kontrole leta”, a “od poslova s državom zarađuje desetine miliona evra”.
“Situacija je sledeća, sad sam deset minuta proveo van stadiona, na telefonu, zvali su me iz kabineta, gore iz Beograda”, kaže predsednik RFK NS na početku svog obraćanja igračima, a na istom snimku čuje se i kako su igrači ostali nepokolebljivi i pošteni. Ipak, do zaključenja ovog broja još nije bilo reakcije Fudbalskog saveza Srbije i disciplinskih organa Super lige. Nije im prvi put, naprotiv, sve vrvi od sumnjivih utakmica i zatvaranja očiju nadležnih pre tim kriminalom.
Rekordi našeg portala
Ne jurimo klikove, već čitaoce
foto: marija janković…
U avgustu je portal “Vreme” ponovo zabeležio rekordnu posetu i to rukovodeći se logikom posve suprotnom od one koja dominira u Srbiji – bez jurnjave za klikovima pomoću kusih vesti i senzacionalističkih naslova. Portal je prošlog meseca imao skoro milion posetilaca i tako su pali prethodni rekordi zabeleženi u junu i julu.
To je, prema statistici agencije Gemius, stavilo “Vreme” na 25. mesto najčitanijih informativnih portala u Srbiji. Takođe, naš portal je među pet najčitanijih njuz-sajtova koji nisu tabloidni ili trač-portali. Za razliku od gotovo svih ostalih koji su u vrhu čitanosti, “Vreme” pažljivo bira i obrađuje teme kloneći se senzacionalizma i isključivog prepisivanja novinskih agencija i drugih medija. Čuvamo principe novinarstva u javnom interesu, nudimo proverene vesti i dubinske analize publici koja je natprosečno zainteresovana za političke i društvene događaje.
U avgustu je i naš njuzleter “Međuvreme” prevalio deset hiljada korisnika koji svake srede u podne u inboks dobijaju malo izdanje “Vremena”. Takođe, naš podkast “Ova situacija” ima nekoliko desetina hiljada slušalaca i gledalaca po epizodi i očekujemo da taj broj samo raste u novoj sezoni.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Narodna pobuna posle tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu probudila je pravu stranu režima koji počinje sve doslednije da sledi izreku pripisanu Idiju Aminu, čuvenom afričkom diktatoru: Sloboda govora je garantovana, ali niko ne garantuje šta će vam se dogoditi posle tog govora
Šta se sve zameralo opoziciji? Jedni su tvrdili da pokušava da ubije gnev građana jer njeni delovi rade za Vučića. To je poznata teorija zavere, koja nekada zaista počiva, bar prividno, na dobrim argumentima. Ona je, međutim, možda ipak optimistična verzija naše političke scene. Pesimističnija je ona da je opozicija po difoltu nesposobna i budalasta, i da je predvode politički diletanti, što su tvrdili drugi kritičari. Čuli smo takođe da su odnosi među opozicionim čimbenicima tako dinamični, takoreći preokupirajući u borbi za lične pozicije, da stvarnost oko njih za njih postaje prilično nebitna
Kakve su veze Orbana i Vučića? Na čemu se sve zasniva njihova politička i ekonomska bliskost? Koji su kanali kojim putuje novac između dve zemlje? Šta se radilo, a koji su planovi najavljeni? Kakva su preplitanja između porodica Orban i Vučić? Koje sve mađarske firme osvajaju tendere po Srbiji? Konačno, šta sve nadgleda Utiber
Dovoljno je da tužilaštvo uzme pisana upozorenja inženjera Zorana Đajića, koji je radio kao konsultant za firmu Starting, a koji je ukazao da je stanje betona koje je video posle podizanja mermernih ploča veoma loše. Po zakonu, izvođač je morao istog časa da obavesti nadzor koji je mogao da zaustavi radove i na osnovu dopisa Đajića
Srpske vlasti stalno ističu da ih sa Kinezima vezuje “čelično prijateljstvo”. Krediti koje Srbija uzima od Kine predstavljaju se kao investicije. Malo šta se zna o tim kreditima, kao i o tome kakve posledice dužnici mogu da očekuju ako ne vrate novac. U javnosti se predstavlja da se širom Srbije sa Kinezima posluje i gradi zajednički od kanalizacije, preko Železare, rudnika, topionica, fabrika guma, delova auto-puteva i brze železnice, pa sve do gradnje projekata u vezi sa nacionalnim stadionom i Ekspom 2027
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!