Novi vlasnik Radija S odlučio je da iz programa Radija S2 izbaci popularnu emisiju “Buđenje”, a o tome su u ponedeljak javnost obavestili autori i voditelji Dragan Ilić i Dejana Milović Buha.
“Nakon deset godina emitovanja naše emisije, novi vlasnik obavestio nas je o prekidu saradnje. Ova odluka je odmah stupila na snagu, pa se emisija više neće emitovati na ovoj frekvenciji. Očigledno se naš program ne uklapa u viziju novih vlasnika, pa ćemo potražiti novi kanal kojim ćemo vam se obratiti. Želeo bih da naglasim da smo se u realizaciji našeg programa uvek vodili profesionalnim i etičkim standardima. Tako će biti i ubuduće”, poručio je preko društvenih mreža Dragan Ilić, dugogodišnji kolumnista našeg nedeljnika, koji je sa Goricom Nešović pre više od dve decenije na Radiju B92 pokrenuo slušani jutarnji program.
Dragan Ilić i Gorica Nešović su na Devesetdvojci kreirali i vodili “Dizanje” sedam godina, da bi 2010. osnovali sopstvenu produkciju “Supermiš d.o.o.” i svoju emisiju “Buđenje “ prvo emitovali na Radio Beogradu, a od 2014. na Radio Indeksu, kasnije preimenovanom u Radio S2. Nakon smrti Gorice Nešović u oktobru 2022. godine, uz Dragana Ilić “Buđenje” vodi Dejana Milović Buha.
A novi većinski vlasnik Radija S2 je izvesni Bogdan Todorović iz Šapca. Njegova firma “S Controls” preuzela je u maju prošle godine 51 odsto udela u vlasništvu Radiodifuznog preduzeća “Radio S”, a ostatak i dalje drži porodica funkcionera Socijalističke partije Srbije Zorana Anđelkovića. Todorović je u biznisu od 2016. godine i do prošle godine bavio se, ako je suditi po registraciji u APR-u, poslovima osiguranja da bi firmu “S Controls” osnovao malo pre nego što je kupio Radio S. I čim je zakoračio u medijski biznis rešio je da ukine jednu od najslušanijih emisija, valjda da se osigura na vreme.
foto: rade prelić / tanjug…
Upozorenje proizvođača mleka
Imamo i fantomske krave
Nakon fantomskih birača pojavile su se i fantomske krave, a na ovu pojavu upozorila su udruženja proizvođača mleka iz Šumadije i Mačve, prozvavši državu da spreči zloupotrebe agrarnih fondova. Proizvođači kažu da su ukrštanjem podataka došli do zaključka da su u prošloj godini isplaćene subvencije za 228.000 muznih krava, a u Srbiji ih po zvaničnim podacima ima oko 150.000.
“To znači da su nekome isplaćene subvencije za više od 78.000 krava koje ne postoje”, upozorio je Milija Palamarević, predsednik Udruženja proizvođača mleka centralne Srbije, i dodao u izjavi za FoNet da zahtevaju od Vlade i Uprave za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede da očiste registar od fiktivnih krava, koje, kako kaže, “postoje samo na papiru, ali ne i na livadama i u stajama”.
Subvencije iznose 40.000 dinara i ako je verovati podacima udruženja proizvođača, država je isplatila blizu 3,2 milijarde dinara, odnosno preko 27 miliona evra za nepostojeće muzne krave. Zato se traži čipovanje krava kako bi se onemogućile ovakve manipulacije, a Palmirović ističe i da novac koji ostane nakon što država očisti spiskove treba preusmeriti onima koji se zaista bave proizvodnjom mleka, najpre kroz povećanje subvencija sa 40.000 na 55.000 dinara i plaćanja čipovanja.
Vlast za sada štiti i neguje fantomske birače, a čini se da će se i fantomskih krava teško odreći.
Investicija opštine Blace
“Časni krst” od 60 hiljada evra
I u opštini Blace su odlučili da svoju privrženost veri pokažu podizanjem ogromnog krsta, a za tu investiciju iz opštinskog budžeta izdvojiće, kako otkrivaju Južne vesti, preko sedam miliona dinara.
U Opštinskoj upravi kažu da je inicijativa za izgradnju “Časnog krsta” potekla od grupe građana, da je potom Skupština opštine formirala Odbor za podizanje spomen-obeležja, a saglasnost su dali Ministarstvo kulture i Niška eparhija Srpske pravoslavne crkve. Tehnička dokumentacija pokazuje da će se “Časni krst” sastojati od noseće betonske konstrukcije, čelične potkonstrukcije i aluminijumske skulpture, a sve ukupno visine 19,7 metara.
U prvoj fazi, tokom 60 radnih dana, biće podignute betonska konstrukcija i čelična potkonstrukcija, a potom će biti postavljen aluminijumski krst, i sve ukupno će koštati 60 hiljada evra. Ostaje da se vidi da li će “skulptura” biti primećena tamo gde treba i doneti opštini Blace boljitak i napredak.
foto: promo…
Izbor PC Pressa
Vreme.com ponovo u “Top 50”
Da je “Vreme” na internetu svojim inovacijama skrenulo pažnju publike potvrdio je i izbor časopisa “PC Press” za najbolje sajtove, stranice na društvenim mrežama i aplikacije u Srbiji u prošloj godini. Naš sajt ponovo je uvršten među pet najboljih u kategoriji Vesti i mediji. Ovo priznanje “PC Press” je dodelio sajtu “Vremena” i 1997, 1998, 2000, 2003, 2004, 2005. i 2006. godine.
“PC Press” od 1997. godine objavljuje izbor “Top 50 najboljih onlajn stvari”, a kako ističu u ovoj kompaniji, cilj im je od prvog dana korisna upotreba interneta. U Srbiji postoji više od 100.000 sajtova na nacionalnom domenu, tri puta više sajtova na internacionalnim domenima i preko pola miliona naloga na društvenim mrežama, a među njima stručni žiri “PC Pressa” je izabrao najboljih 50 u osam kategorija – pored Vesti i mediji, i eCommerce, Poslovni i društveni servisi, Obrazovanje i kultura, Dom i porodica, Sport i turizam, Društvene mreže i Mobilne aplikacije. Pored sajta Vreme.com, u okviru kategorije Vesti i mediji, dobitnici priznanja su i Cenzolovka.rs, Biznis.kurir.rs, Bif.rs i Forbes.n1info.rs, koji je i nosilac statue za 2023. godinu.
Večita mržnja
Navijači Zvezde oterali golmana
foto: print skrin…
Mladi golman Balša Popović (23) neće potpisati ugovor sa Crvenom zvezdom, jer su se protiv njega podigle navijačke grupe zbog starog snimka na kojem peva Partizanovu pesmu. Njegov transfer je najavljen početkom januara, ali je desetak dana kasnije isplivao sporni snimak i tada je već bilo jasno da će se rukovodstvo popustiti pred zahtevom vođa navijača.
Popović se najverovatnije vraća u OFK Beograd, u čijem je dresu blistao u jesenjem delu prvenstva Prve lige Srbije. Ponikao je u OFK Grblju iz Radanovića kraj Kotora, a nakon neuspele probe u Partizanu pre tri godine, prelazi u lazarevačku Kolubaru. Od letos je na Karaburmi, a nosi dres i mlade reprezentacije Crne Gore.
“Doveli smo malog Balšu Popovića koji je bio najbolji golman Prve lige Srbije, tako da imamo golmana za budućnost”, poručio je pre mesec dana Zvezdan Terzić, ali mržnja koja vlada između navijača dva kluba je dostigla zastrašujuće razmere i pred njom je poklekao i moćni generalni direktor Zvezde.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Godinu za nama obeležila je studentska pobuna. Svi smo bili iznenađeni usled već decenijske društvene apatije i osećaja da u Srbiji ništa ne može da se promeni. Zato na naslovnoj strani novogodišnjeg dvobroja “Vremena” i stoji “Ima nade”. Ima je – zaista. Pobunjeni studenti svima su pokazali kako izgledaju stvarna hrabrost, solidarnost i zrelost. Takođe, tu je i njihov nezabeleženi demokratski način odlučivanja, otvorenost za dijalog i nenasilan način borbe za javni interes uprkos svim klevetama, provokacijama i fizičkim napadima
Tragedija se ponovila na gotovo istovetan način, u istom mestu, nasumično, bestijalno, užasno... Ima li u toj surovoj činjenici ikakve poruke, upozorenja, opomene? Ili se sve završava u strašnoj plimi neizrecive tuge koja se teško i sporo povlači, tišini koja zida prazninu i hrani besmisao, da bismo potom prepustili vremenu da učini svoje – da nas “oslobodi” ožiljaka, zamrači nam sećanje i amnestira nas od odgovornosti
Dok proslavljamo Novu godinu, neko spava na kartonu, pokriven ćebetom toliko tankim da se sklupčava uza zid. Dok proslavljamo Božić, neko je gladan i ne može da dođe do doktora jer nema dokumenta. Bolestan je i izgubljen, nije dobio podršku kada je trebalo, a nema je ni danas. Sistem žmuri na osobe u situaciji beskućništva. A kako je njima u ovim danima
Na božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu, Jelena Milić je delovala poput one daljnje tetke – svadljive i ogorčene prostakuše – čija je životna misija da upropasti svaku svadbu, dečji rođendan, krsnu slavu ili prijem
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!