Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Pad na rang-listi UEFA
Nakon novih poraza naših klubova u evropskim takmičenjima prošle nedelje, Srbija je ponovo oslabila poziciju na rang-listi koeficijenta Unije evropskih fudbalskih asocijacija (UEFA) i sada je na 17. mestu sa tendencijom daljeg pada. U ovoj sezoni su pet srpskih klubova na evropskoj sceni – Crvena zvezda, TSC, Čukarički, Partizan i Vojvodina – zabeležili 20 poraza, dva nerešena rezultata i samo jednu pobedu, uz gol razliku 16:62, a tri kluba koja su se plasirala u grupnu fazu (Zvezda, TSC i Čukarički) uspeli su na 15 utakmica da osvoje samo dva boda. Zbog toga se Srbija za nekoliko meseci srozala sa 11. na 17. mesto liste UEFA, što će se drastično odraziti na broj naših predstavnika i njihov start u evropskim kupovima u narednim sezonama.
Na kraju prošle sezone, pre pola godine, Srbija je imala dva predstavnika u kvalifikacijama za Ligu šampiona, tri osigurane grupne faze i čak pet učesnika na međunarodnoj sceni. Tad se znalo da smo izgubili privilegiju da šampion direktno ide u Ligu šampiona, što je Crvena zvezda iskoristila ove sezone, a nakon očajnih rezultata jasno da od 2025. godine gubimo jedno mesto u kvalifikacijama za Ligu šampiona i da ćemo umesto pet imati samo četiri garantovanih predstavnika u evropskim kvalifikacijama.
Koeficijent UEFA se za tekuću sezonu izračunava na osnovu rezultata klubova u prethodnih pet sezona, a nakon što tri preostala kluba iz naše zemlje za koji dan (neslavno) završe takmičenje, Ukrajina, Grčka i Poljska imaju velike šanse da preteknu Srbiju na rang-listi.
Najveće razočarenje je Crvena zvezda. Ona je sa najskupljim timom u istoriji i pod upravom Zvezdana Terzića uspela da u grupnoj fazi osvoji samo jedan bod (u duelu sa švajcarskim Jang Bojsom 2:2 u Beogradu) i doživi četiri poraza. Samo joj činjenica da je Mančester siti već obezbedio prvo mesto u grupi i da će verovatno sledeće nedelje u Beograd doći bez nekih prvotimaca, daje nadu da neće doživeti novu bruku.
U Nišu izgoreli pogoni sedam firmi
Sumiraju se posledice velikog požara u krugu nekadašnje niške Elektronske industrije, koji je pet dana gašen i na sreću nije povredio nikog. Izvesno je da je materijalna šteta ogromna. Nezvanični izvori govore da je požar izbio u magacinu jedne prehrambene firme, a potom se proširio na magacine sa bojama i lakovima, kao i velikim količinama plastičnih kesa, zbog čega je gašenje dugo trajalo.
Vatra je izbila 26. novembra ujutru, oko 5.30 sati, i u iduća dva dana progutala je više od 3000 kvadrata magacinskog, proizvodnog i poslovnog prostora. Zbog požara sedam firmi koje su koristile taj prostor ostalo je bez imovine, a bez posla do daljeg je ostalo oko 1500 radnika, a kako kažu nadležni, posledice će osetiti i oko 10.000 radnika u povezanim firmama.
Jedan od vlasnika čiji su pogoni izgoreli kaže da nakon istrage predstoji raščišćavanje pogona i da u međuvremenu pokuša da nađe novi prostor. No, kako se radi o specifičnoj proizvodnji, to mu za sada ne uspeva. On i drugi vlasnici očekuju pomoć grada i države.
“Nama su mašine vredne preko pola miliona evra stradale u objektu, mi nemamo repromaterijala, mi imamo samo dobru volju i radnike koji žele da rade”, izjavila je za “Južne vesti” Dragana Krstić, vlasnica firme Alfa Medija.
PISA test 2022
Učenici iz Srbije ispod su proseka vršnjaka iz zemalja OECD (Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj) u matematičkoj, čitalačkoj i naučnoj pismenosti, pokazuju novi podaci PISA testa za 2022. godinu. Iako i dalje kaskaju za vršnjacima iz zemalja OECD-a, naši đaci su malo napredovali na listama – u čitanju su na 40. mestu broj, a bili su 45, dok su u matematici 42, a pre četiri godine bili su 46. mestu.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) osnovana je 1960. godine i čini je 38 država, između ostalih – SAD, Velika Britanija, Nemačka, Australija, Norveška, Island, Švedska, Finska, Danska, Slovenija, Meksiko, Južna Koreja i Japan.
U rešavanju PISA testa učestvovalo je oko 7600 petnaestogodišnjaka iz Srbije, a u PISA 2022 studiji učestvovalo je 178 srednjih stručnih škola i gimnazija iz 15 osnovnih škola koje su izabrane metodom slučajnog uzorka, a radilo se o državnim i privatnim školama iz različitih delova Srbije. Međunarodni program procene učeničkih postignuća (PISA) procenjuje znanja i veštine učenika iz matematike, čitanja i prirodnih nauka, kako bi se utvrdilo koliko dobro đaci mogu da rešavaju složene probleme, kritički misle i efikasno komuniciraju.
I rezultati su uglavnom slabi – od rangiranih 79 zemalja, Srbija zauzima 45 mesto. Kod nas je svaki treći petnaestogodišnjak funkcionalno nepismen, a za vršnjacima iz zemalja OECD-a zaostaju u proseku više od jedne školske godine. I dok je broj funkcionalno nepismenih visok, relativno je mali procenat učenika koji su na visokim i najvišim nivoima dostignuća u ovim istraživanjima”, izjavila je BBC na srpskom Dragica Pavlović Babić, PISA koordinatorka u Srbiji. Dodala je da kvalitet obrazovanja nije unapređen u odnosu na prethodni test iz 2018. godine. A nekadašnji ministar prosvete Srđan Verbić zaključuje da “rezultati nisu iznenađujući u odnosu na sume koje se ulažu u obrazovanje.”
Istraga u opštini Sremski Karlovci
Istraživanje Saveta za štampu
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Mladi ljudi traže da „životi budu važniji od korupcije, a vladajuća partija na to šalje svoje batinaše“, kaže glumac Nikola Đuričko
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandar Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve