Novinarska nagrada “Srđan Aleksić” ustanovljena je 2010. godine za područje Bosne i Hercegovine, a od ove godine podignuta je na regionalni nivo i prvi dobitnici su Tamara Skrozza, Viktor Ivančić i istraživački portal KRIK.
Nagrade su uručene 10. decembra u Banja Luci, na manifestaciji “Dani Srđana Aleksića”, posvećenoj sećanju na mladića iz Trebinja, kojeg su 1993. godine ubili pripadnici Vojske Republike Srpske jer je spasavao život svome prijatelju, Bošnjaku Alenu Glavoviću.
Viktor Ivančić, jedan od osnivača kultnog “Feral Tribjuna” iz Splita, a sada kolumnista mnogih pisanih medija u regionu, nagrađen je za doprinos zajednici, beogradski KRIK je izdvojen kao medij koji se ističe odgovornom uređivačkom politikom u službi javnog interesa i zaštite ljudskih prava, a za novinarsku hrabrost i izuzetnost nagradu je zaslužila Tamara Skrozza, dugogodišnja novinarka našeg nedeljnika, a poslednjih godina urednica u agenciji “Fonet”.
“Srđanovo ime i njegovu ljudskost moramo da pronosimo regionom, jer on je stradao od istih onih protiv kojih se mi borimo. Ja se nadam da neće proći još dugo vremena dok ih ne pobedimo”, poručila je Skrozza.
Nagradu dodeljuju Helsinški parlament građana Banja Luka, Mreža za izgradnju mira iz Sarajeva, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Institut za medije iz Crne Gore i Udruženje “Lupiga” iz Hrvatske.
Bajrakli džamija
Prva prava obnova od 2004. godine
foto: filip krainčanić / tanjug…
Obnova Bajrakli džamije u Beogradu počinje na proleće, saopštavaju u gradskom Zavodu za zaštitu spomenika kulture, a prenosi “Politika”, a predviđeni su obimni radovi na krovu, fasadi, kupoli i unutrašnjosti objekta. Jedina beogradska džamija nalazi se u Gospodar Jevremovoj ulici, na Dorćolu, a zapaljena je u noći između 17. i 18. marta 2004. godine, u nasilnim demonstracijama koje su izbile kao odgovor na nasilja nad Srbima na Kosovu. Ubrzo nakon nemilih događaja sredstvima grada obnovljeni su prozori, vrata, kamena fasada i deo ograde, a sve ostalo što je obećavano – nije ispunjeno.
Bajrakli džamija sagrađena je u drugoj polovini 17. veka i zadužbina je sultana Sulejmana Drugog. Za vreme vladavine Austrijskog carstva početkom 18. veka pretvorena je u katoličku crkvu, da bi sa povratkom Osmanlija ponovo postala džamija. Nakon povlačenja Turaka iz Beograda, a po nalogu kneza Mihaila Obrenovića, rekonstruisana je 1868. godine i od tada služi kao jedina džamija muslimanskom stanovništvu u prestonici Srbije.
Prvi put je zaštićena 1935. Uredbom o zaštiti beogradskih starina, 1946. je stavljena pod zaštitu države kao spomenik kulture, a od 1979. godine je kulturno dobro od velikog značaja.
Imovina Funkcionera
Ministri koji nisu ništa stekli
Pojedini ministri nove vlade Srbije prijavili su promene u imovinskoj karti, kako nalaže Agencija za sprečavanje korupcije; po onome što poseduju, ako su istinito popunili obrasce, može se zaključiti da mnogi ne odskaču mnogo od nekakve više srednje klase stanovnika Srbije, a pojedini su bez igde ičega.
Tako doskorašnji zamenik gradonačelnika Beograda, a sada ministar građevinarstva Goran Vesić ima manje na svom imenu nego 2013. godine – tada je prijavio trosoban stan od 112 kvadratnih metara u Beogradu, koji je dobio u nasledstvo, i automobil “škodu superb”, a u međuvremenu je ostao bez auta, otkriva dnevni list “Danas”.
Novi ministar privrede Rada Basta, funkcioner Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme i u svojoj karijeri direktor više javnih i privatnih preduzeća, pokrajinski i gradski funkcioner, ima u svom vlasništvu samo 16 godina stari mercedes B klase, dok je nešto imućniji ministar za brigu o selu i lider Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) Milan Krkobabić, koji ima troiposoban stan od 106 kvadrata i akcije u “Progresu” vredne 600 dinara!
A dvojica ministara bez portfelja – Đorđe Milićević (44 godine) iz Socijalističke partije Srbije i Edin Đerlek (35) iz sandžačke Stranke pravde i pomirenja – nemaju baš ništa od imovine na svoje ime.
Premijerka Ana Brnabić poseduje stan i potkrovlje od 327 kvadrata i garažu od 19, što je kupila, kao i kuće na hrvatskom ostrvu Krku, koje je dobila u nasledstvo, a ministar finansija Siniša Mali ima petosoban stan od 127 kvadrata, trosoban od 77 i apartman od 30, te garažu od 13 kvadrata.
Ako je suditi po prikazanoj imovini, najimućnija je ministarka kulture Maja Gojković (SNS), sa mnogo stanova i drugih nepokretnosti u Novom Sadu, uglavnom nasleđenih, a među bogatijima je socijalista Novica Tončev, ministar bez portfelja.
Košarkaški derbi
Zvezda bolja na evropskoj premijeri
foto: strahinja aćimović / tanjug…
Košarkaši Partizana i Crvene zvezde odigrali su prošle nedelje prvu utakmicu u Evroligi, a pred prepunom beogradskom “Štark arenom” pobedila je u ovom slučaju gostujuća Zvezda 76:73, zahvaljujući trojci Nemanje Nedovića dve sekunde pre kraja.
Partizan je nastupao u elitnom evropskom takmičenju neprekidno od 2002. do 2014. godine, a od te godine do danas “crveno-beli” su stalni članovi Evrolige, da bi nakon letošnje odluke ULEB-a i povratka Partizana konačno beogradski derbi bio odigran i na evropskoj sceni.
Utakmica je bila raritetna i zbog prisustva navijača oba kluba nakon dugo godina na utakmici večitih rivala u Beogradu.
Doduše, među skoro 20 hiljada poklonika Partizana bilo je tek nekoliko stotina “zvezdaša”, ali pravila takmičenja obezbeđuju gostujućem timu jedan kontingent ulaznica, što u domaćem prvenstvu ne važi zbog bezbednosti i samo domaći navijači mogu da prisustvuju derbiju.
Uz velike policijske snage i mere, sve je prošlo bez većih incidenata.
Novom pobedom trener Duško Ivanović je nastavio sjajan niz otkako je preuzeo Crvenu zvezdu, dok je Željko Obradović nakon nekoliko bolnih poraza doživeo prve zvižduke sa tribina.
Rasplet u Kragujevcu
Turski “Berteks” namirio dugove
Zaposlenima u kragujevačkom pogonu turske tekstilne kompanije “Berteks”, zatvorene pre dva meseca, isplaćene su prošle nedelje dve i po zaostale plate, i pošto su ranije uplaćene otpremnine i zaostale nadoknade za prevoz, vlasnici im još duguju nadoknade za neiskorišćene godišnje odmore. Kako su dobili uveravanja iz Turske da će za koji dan svi dugovi biti izmireni, bivši radnici “Berteksa” odustali su od najavljene blokade kružnog toka na magistralnom putu u blizini fabrike
Turska kompanija je napustila Kragujevac nakon četiri i po godine rada, naprasno i bez ikakvog obrazloženja, i ostavila bez posla 95 radnica. Kada je otvoren pogon, vlasnici su obećali da će za nekoliko godina biti 600 zaposlenih, a dostigli najviše 270 pre četiri godine, i to zahvaljujući subvencijama Ministarstva privrede u ukupnom iznosu od 826.044 evra.
Većina tih radnika otpuštena je odmah po isteku ugovorenog roka, pre dve i po godine, a ostali su dočekali zatvaranje polovinom oktobra ove godine.
Nakon protesta prevarenih radnica reagovao je polovinom novembra i ambasador Turske u Beogradu Hami Aksoj, koji je preneo obećanje iz “Berteksa” da će ispuniti sve svoje obaveze, što se pokazalo kao tačno.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Po oceni poverenika za samostalnost Visokog saveta tužilaštva, pritisci na tužioce u Srbiji dolaze sa raznih strana, ali izgleda ne iz kabineta predsednika Aleksandra Vučića. “Izbegavanje poverenika Milana Tkalca da izričito iznese svoj stav kad su u pitanju izjave predsednika Republike profesionalno je neprihvatljivo”, kaže za “Vreme” predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić. Šta sve predsednik sme da kaže, a da to ne bude shvaćeno kao mešanje u nezavisnost pravosuđa
Naprednjačka vlast se bori i rukama i nogama da pobedi u dva različita mesta, jer ne bi smeli na oči Aleksandru Vučiću ako izgube. Na drugoj strani, ostatak Srbije navija da krene iz Zaječara i Kosjerića, pa da se “ide redom” po celoj zemlji i da tako vide leđa ovima što već 13 godina upravljaju u svakom mestu, svakoj ulici i svakom selu
Nikada dosad nisu menjani svi članovi ovog tela. Nikada se izbor članova Saveta nije dešavao u tako uzavreloj društveno-političkoj atmosferi. Nikada Brisel nije bio toliko zainteresovan za tok i ishod ovog procesa. Otuda toliko nervoze, strasti i utvrđenih nezakonitosti za koje još niko nije odgovarao
Danak nepoštovanju zakona i visokoj korupciji počinje ubrzano uzimati još veći danak. Nabrojmo neke slučajeve: pao je deo plafona na Klinici za kardiologiju u Nišu, zveknuo je i plafon na Železničkoj stanici u Ćupriji. Prethodno se urušio most za prelazak pešaka kod sela Vlahovo i strmeknuo se deo zida u školi u Pećincima (lakše povređene dve devojčice). Tu su još i urušavanja betonske konstrukcije nadvožnjaka na brzoj saobraćajnici Požarevac–Veliko Gradište, padovi plafona u školi u Užicu, u Saranovu kod Rače, na Institutu za javno zdravlje Kragujevac i kod vrtića “Maja” na Novom Beogradu. Dakle, sve to od 1. novembra prošle godine do danas. Malo li je
Dok studenti maratonci posle 18 dana štafetnog trčanja i 2000 pređenih kilometara razgovaraju sa EU parlamentarcima u Briselu, Vučić se sastaje sa predsednikom Evropskog saveta. U pozadini ova dva događaja, evidentan uticaj vlasti na pravosuđe ogleda se u dvema odlukama: produženje pritvora novosadskim aktivistima i prekvalifikovanje dela ženi koja je kolima oborila studentkinju
Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno
Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!