Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Pojedini krugovi na Zapadu obradovali su se Vučićevom izbornom uspehu više nego sam Vučić
Sudeći prema reakcijama iz zapadnih prestonica na rezultate izbora u Srbiji, postoji duboko nerazumevanje političke situacije u Srbiji u vezi sa upravo završenim izborima. Iako se u kampanji najviše pričalo o životnom standardu, zapošljavanju, platama i penzijama, iz nekog razloga, stvoren je utisak da se u Srbiji vodi odsudna bitka između Istoka i Zapada i da je ishod neizvestan. Gotovo svi izveštaji vodećih zapadnih medija istakli su u prvi plan da su pobedu odnele proreformske i proevropske snage na čelu sa Aleksandrom Vučićem, pa su stoga i poruke zvaničnika bile u istom tonu, prepune floskula o evropskoj perspektivi i predstojećim reformama. Delegacija OEBS-a je saopštila da je glasanje bilo mirno i dobro organizovano.
Prvu čestitku je, putem svog Tviter naloga, poslao austrijski šef diplomatije Sebastijan Kurc i to ćirilicom, na čistom srpskom jeziku, još u nedelju uveče, dok su se glasovi još prebrojavali. „Čestitam mom prijatelju na izbornoj pobedi i nadam se brzom napretku Srbije na putu za EU“, poručio je Kurc, na šta je Vučić zahvalio dvojezično, na nemačkom i srpskom.
Odmah potom, Kurcu se pridružio i evropski komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han, takođe preko Tvitera, a sutradan ujutru i zvanično, putem zajedničkog saopštenja sa šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini. „Srpski građani dali su snažnu podršku strateškom cilju da Srbija uđe u EU i poverili pobedničkoj Srpskoj naprednoj stranci i premijeru Aleksandru Vučiću ogromnu odgovornost… Ubeđeni smo da će Srbija na temelju dosadašnjeg napretka sa obnovljenom snagom za reforme, pogotovo u oblasti vladavine prava i da će nastaviti učešće u dijalogu sa Prištinom“, naveli su oni, a Mogerini je u ponedeljak po podne telefonom i lično čestitala pobedniku. I ostale čestitke bile su u istom tonu.
Možda najslikovitija anegdota iz izborne noći je ona o Dejvidu Mekalisteru, izvestiocu Evropskog parlamenta za Srbiju i bliskom partijskom drugu nemačke kancelarke Angele Merkel, koji se u izbornoj noći iznebuha pojavio u štabu SNS-a. „Došao sam da se osvedočim kako izgleda pobeda“, rekao je Mekalister novinarima, verovatno pod utiskom preliminarnih CESID-ovih rezultata koji su u tim satima najavljivali Vučićev trijumf. Posle su mediji javili da je bio začuđen što Vučić, koji je verovatno imao tačnije informacije, ne deli njegovo raspoloženje. „Nikada nisam video da čovek osvoji pedeset odsto glasova i da sedi sam u kancelariji i čita neke papire“, navodno je rekao Mekalister i dodao da je to „baš neobično“.
Ovde čovek ne može da se ne seti pukovnika Kilgora, lika iz filma Apokalipsa sada, koga glumi Robert Duval. „Obožavam miris napalma ujutru“, kaže Kilgor dok šeta po zgarištu opustošenog vijetnamskog sela. „Miriše na pobedu.“
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve