Nama je na čelu Ministarstva za brigu o porodici žena koja ne veruje u akušersko nasilje, koja podržava restriktivne zakone o reproduktivnim pravima, a sve to u vreme dok ekipa oko Donalda Trampa sprema “Projekat 2025” koji, između ostalog, treba da u potpunosti ukine pravo na abortus i ograniči pristup kontracepciji
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević odbio je ostavku koju je ponudila ministarka za brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski nakon što se dva puta našla u nezgodnom položaju u javnosti. Ministarka Đurđević Stamenkovski navukla je bes javnosti na sebe kada je problem nedostatka klima u porodilištima “rešila” kupovinom pet ventilatora. Kao da to nije bilo dovoljno, gostujući u jednoj televizijskoj emisiji, ministarka za brigu o porodici izjavila je kako su priče o akušerskom nasilju u Srbiji “deo globalne agende”, koja ima nekakav tobožnji cilj da se ovde rađa što manje dece. Naravno, čitava priča sa nuđenjem ostavke i Vučevićevim neprihvatanjem najobičniji je igrokaz. Niko u vladi ne sedi pod prinudom, niti Vučević kidnapuje ljude i tera ih da budu ministri i ministarke.
TROPSKA VRELINA
Sve je počelo za vreme toplotnog talasa koji je tokom jula zahvatio Srbiju. U Ginekološko-akušerskoj klinici “Narodni front” ne radi klimatizacija. Reč je o najvećem porodilištu u Srbiji, a klimatizacija je naprosto u kvaru. O ovome se ništa ne bi znalo da trudnice i porodilje nisu na Instagramu i drugim društvenim mrežama delile fotografije i govorile o tome u kakvim uslovima leže, te kako im članovi porodice donose ventilatore. Koji, ruku na srce, ne pomažu nimalo na temperaturama koje prelaze 40 stepeni Celzijusa.
Povodom kvara klimatizacije u GAK “Narodni front” zasedala je, ni manje ni više, nego cela Vlada Srbije koja je 17. jula donela odluku o hitnoj popravci klima. Rečeno – učinjeno, već 20. jula ministar zdravlja Zlatibor Lončar slavodobitno je ušetao u porodilište i proglasio kraj kuvanju. Klima je proradila. Međutim, u javnosti se pojavilo pitanje šta je sa drugim porodilištima u Srbiji koja nemaju ni pokvarenu klimu i koja nikad nisu ni imala nikakav rashladni sistem. O položaju trudnica i porodilja u Srbiji poslednjih godina govori se više nego ikad, ali dijaloga kao da nema. Dok jedni ukazuju na probleme i traže konstruktivna rešenja, drugi, i to najčešće oni koji imaju realnu moć u rukama, tvrde da je sve u redu i da su žene – razmažene. Ne zaboravimo nikad kako je prethodna ministarka zdravlja Danica Grujičić prevrtala očima u studiju Radio-televizije Srbije dok je novinarka ove kuće pričala o svom lošem iskustvu sa porođaja. Ukratko, žene se žale jer ih na porođaju vređaju, šamaraju, jer neke ne odu kući sa živim detetom, žale se što ih lekari ne informišu o procedurama koje izvode baš na njima. Ništa što žene traže ne zahteva novac, samo promenu odnosa prema njima.
PROPELER POLITIKA
U toj atmosferi, na čelo Ministarstva za brigu o porodici dolazi Milica Đurđević Stamenkovski, žena tradicionalna, konzervativna, porodična. Očekivao bi čovek da progovori koju reč, da kaže kako je svesna da problem postoji. Ali, ne… Umesto da kaže makar da vidi problem i da će smisliti neko rešenje, nova ministarka kači na Instagram fotografiju pet podnih ventilatora. Proizvođač je domaći, a cena – 2890 dinara po komadu.
Verovatno je velikoj većini na prvi pogled izgledalo kao da je ministarka Đurđević Stamenkovski iz svog džepa platila pet ventilatora od po 20 evra da pomogne koliko bilo, dok ne smisli sistemsko rešenje. Ali, to nije bio slučaj. Naprotiv, ministarkin potez ispao je savršeno glup, od prvog do poslednjeg koraka, jer je ispod fotografije pet smešnih ventilatora napisala: “Danas smo donirali rashladne uređaje Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra, koji su obezbeđeni uz pomoć društveno odgovornih kompanija. Prethodnih dana nismo pisali saopštenja, nismo se pojavljivali na televiziji, nismo se bavili populizmom, već smo se trudili da rešimo problem koji je nastao zbog ekstremnih temperatura”.
Bolje da su pisali saopštenja i pojavljivali se na televiziji, a populizmom se, vala, Milica Đurđević Stamenkovski svojski bavila. Nazvati ventilator rashladnim uređajem jednako je kao i nazvati lepezu rashladnim sistemom. A o delu u kom pominje “pomoć društveno odgovornih kompanija” teško je i misliti, jer zvuči kao da su neke velike firme izdvojile ozbiljan novac za pravu klimatizaciju. U realnosti, ministarka je nabavila pet propelera koji obrću vreo vazduh za ukupno 14.500 dinara. Da je nabavila i 50 ovakvih, za deset puta više para, i dalje bi bila reč o sramno malom iznosu za jedno ministarstvo.
A uz to, mi ovde govorimo o političarki koja je 2022. godine sa stranačkog računa uplatila 580.000 dinara nečemu što se zove Wellness & Spa Yellow Sun. Reč je o firmi iz Rakovice registrovanoj za negu lica i tela, pa je tada Milica Đurđević Stamenkovski izjavila kako nije platila novac kozmetičkom salonu nego restoranu, za članove biračkih odbora. Kakva je hrana u kozmetičkom salonu – ne znamo, ali očigledno je višestruko skuplja nego minimum uslova za porodilje.
GLOBALNO OD RANE ZORE
Postoji u Srbiji nešto što bi se moglo nazvati “sindrom neiskusnog člana vlade”. Naime, otkako je vlast u rukama Srpske napredne stranke, a pogotovo od 2016. godine, mnogi se ministri i ministarke u prvim mesecima mandata zalete i glume kako su otvoreni za medije i javnost, pa su transparentni, pa iskreni… I sve cveta i pršti od cvetića i leptirića dok se vladajući novajlija ne suoči sa opštim mestom: mediji su tu da vam kao nosiocu javne funkcije postavljaju neprijatna pitanja i da budu kontrolni faktor u onome što radite. Tako se saplela i junakinja naše priče, što je dovelo do toga da ponudi ostavku, pa da je Vučević “zatoči” na mestu ministarke za brigu o porodici.
“Dvadeset godina se ovde vodi kampanja protiv rađanja dece u Srbiji i to je deo globalne agende. I zato se potencira i akušersko nasilje, i loše stanje u porodilištima, i loša hrana i zato se na tome uporno insistira”, izjavila je Milica Đurđević Stamenkovski gostujući na TV Prva 23. jula.
Podsetimo, u januaru su u Beogradu održani protesti ispred Vlade Srbije nakon što je Marica Mihajlović iz Sremske Mitrovice objavila da je tokom porođaja doživela akušersko nasilje, posle kojeg je njena beba preminula.
Potom je lekar M. M. uhapšen zbog sumnje da je izvršio krivično delo “teško delo protiv zdravlja ljudi”. Izjava ministarke za brigu o porodici došla je u zao čas, maltene baš u trenutku kad je ovaj lekar pušten iz pritvora jer tužilaštvo nije podiglo optužnicu.
“Nisu postojali zakonski razlozi za dalje zadržavanje osumnjičenog u pritvoru jer je isteklo šest meseci od pritvaranja. Prema zakonu, ako se do isteka roka od šest meseci ne podigne optužnica, okrivljeni će se pustiti na slobodu”, rekli su u Višem sudu u Sremskoj Mitrovici.
U ovakvom momentu, Milica Đurđević Stamenkovski dozvoljava sebi da kaže kako iza priča o akušerskom nasilju stoji nekakva “globalna agenda”, čiji je cilj da nas nema. Dok “prijatnih” 50 stepeni u porodilištima, skakanje po stomacima, šamaranje porodilja, davanje indukcije bez opravdanog razloga nisu deo “globalne agende”, stvarna iskustva i stvarne traume žena, po ministarkinom mišljenju, to jesu.
foto: nemanja jovanović / tanjug…
Šta uopšte znači ta glupava frazetina “globalna agenda”? Kako iko ko pretenduje da bude shvaćen ozbiljno dozvoljava sebi da tako lako koristi jezik teoretičara zavera? Izraz “globalna agenda” istovremeno je i besmislen i bezobrazan. Besmislen, jer je apsolutno nemoguće da je ceo svet seo i napravio plan da se ne rađaju Srbi (a u ovdašnjim porodilištima se i ne rađaju samo Srbi); bezobrazan, jer ga ministarka koristi u godini kada su hiljade žena delile iskustva iz porodilišta koja je teško i čitati. Ne, ne radi se u tim iskustvima o lošoj hrani, mi ovde imamo posla sa ispovestima hiljada žena koje su jedva preživele, kao i njihova deca. A ne zaboravimo nikada žene koje nisu preživele jer lekar nije prepoznao, npr. da porodilja ima eklampsiju ili bebe koje nisu preživele jer se lekaru žurilo, pa je rešio da ubrza porođaj skakanjem po stomaku ili vakuumom.
Ako iko uopšte prati one standardne servisne informacije o npr. isključenjima vode i struje, tu se često pojavi i informacija koliko je beba rođeno u poslednja 24 sata. E pa, te informacije postanu ogromna vest, sa sve nadnaslovom “bebi bum”, kad se u Novom Sadu ili Kragujevcu za 24 sata rodi 14 ili 20 beba. To znači da se ostalim danima obavi mnogo manje porođaja, a žene opet bivaju maltretirane, požurivane i zlostavljane.
Umesto da upotrebi elementarnu logiku, ministarka Đurđević Stamenkovski bira da umanji i omalovaži patnju žena u Srbiji, zanemaruje statistiku po kojoj gotovo 60 odsto žena odbija da rodi drugo dete zbog lošeg iskustva na prvom porođaju. Ispada, prema njoj, da su sve one žene koje su od početka godine javno progovorile kako su ponižavane i maltretirane, koliko su bile uplašene i kako su ćutale i trpele jer su se više bojale za dete koje rađaju nego za sebe, deo nekakve belosvetske zavere u službi agende da Srba više nema. Milici Đurđević Stamenkovski razumnije zvuči da su hiljade porodilja u Srbiji službenice globalne zavere protiv Srba, nego mnogo uverljivija pretpostavka da su porodilišta neuslovna, a osoblje nehumano, ali i premoreno i malobrojno.
PRVO SE KOCKALA, PA SE VADILA
Kao da to što je rekla nije dovoljno strašno, Milica Đurđević Stamenkovski je odlučila da se pravda. Dan nakon izjave o “globalnoj agendi” rekla je da je njena izjava ne temu akušerskog nasilja pogrešno interpretirana i da je ona maksimalno posvećena rešenju problema akušerskog nasilja. Dodala je kako je svesna da žene koje su iz različitih razloga imale traumatična iskustva u porodilištima i bile izložene fizičkom ili verbalnom nasilju najčešće odustaju od ponovnog rađanja dece, te da je to ozbiljan problem čijem je rešavanju maksimalno posvećena.
“Odgovorno tvrdim da akušersko nasilje ne sme biti zloupotrebljeno za širenje panike u društvu i izazivanje straha. Slučajevi akušerskog nasilja ne smeju poslužiti kao izgovor za kampanju protiv života i rađanja. Uslove u srpskim porodilištima treba značajno unaprediti, ali to ne znači da je opravdano da se u određenim medijima ona prikazuju kao ‘klanice’, a svi ginekolozi kao ‘kasapini’, čime se unosi nesigurnost i strah kod svih žena i budućih majki”, navela je ministarka Đurđević Stamenkovski.
“Porodilište, a ne klanica” bio je slogan januarskih protesta posle smrti bebe Marice Mihajlović. Mediji su preneli taj slogan, što je sasvim legitimno, kao što je legitimno i da aktivistkinje biraju snažne slogane kada protestuju. Suština protesta i aktivizma i jeste da što snažnije i emotivnije prenese poruku za koju se zalaže. Prozivke na račun medija koji profesionalno prenose ono što se događa na ulici još jedan su vid bezobrazluka. Da, nesigurnost i strah postoje kod svih budućih majki, ali ne zato što su mediji preneli poruke sa nekog protesta, nego zato što je najmanje jednoj ženi dete umrlo na porođaju, zato što je nebrojeno mnogo njih na porođaju jedva umaklo “grobaru sa lopate”, pa se usudilo da o tome progovori. Žene se plaše jer su u realnoj opasnosti, a ne zato što je neko metaforički nazvao porodilišta klanicama, a mediji to preneli.
Uostalom, mnogo je veći strah među ženama zbog činjenice da je Milica Đurđević Stamenkovski na čelu Ministarstva za brigu o porodici, nego zbog bilo čega što mediji objave.
Prvo, ako neko mnogo galami o nekakvoj “globalnoj agendi”, sva je prilika da upravo taj stoji iza neke globalne agende. Drugo, Milica Đurđević Stamenkovski je svojevremeno izgovarala neistine o nekakvih 100.000 abortusa koji se godišnje obave u Srbiji, što je mnogo puta raskrinkana neistina. Treće, u septembru 2022. godine ministarka za brigu o porodici pohvalno se izrazila o izmenama zakona u Mađarskoj. Taj je zakon u suštini isti kao onaj koji je do pre neku godinu imala Makedonija: žene koje žele da prekinu trudnoću prvo moraju da slušaju pulsiranje fetusa, koje neki smatraju otkucajima srca iako srce u toj fazi još nije ni formirano.
Dakle, nama je na čelu Ministarstva za brigu o porodici žena koja ne veruje u akušersko nasilje, koja podržava restriktivne zakone o reproduktivnim pravima, a sve to u vreme dok ekipa oko Donalda Trampa sprema “Projekat 2025” koji, između ostalog, treba da u potpunosti ukine pravo na abortus i ograniči pristup kontracepciji.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Ako ti je neko rekao da si buntovnik, odgovori da jesi, ali dodaj i zbog čega, zašto ne pristaješ na situaciju u kojoj te svode na nulu, u kojoj si niko i ništa. Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, rekao je za novogodišnji dvobroj „Vremena" vladika Grigorije
Poruke sa protestnog skupa pokazuju da među građanima više nema nedoumica i konfuzije, prepoznali su odakle se i kako generišu problemi u društvu i državi i postali otporni na jeftine finte. Jasno je svima, ne samo u načelu nego i u pojedinostima, da se iza velikih režimskih reči i čitave mehanizacije raspamećivanja i nasilja, iza ubijanja institucionalnog i ustavnog poretka, krije jedino i samo krađa istorijskih razmera. I jasno je da je takva država opasna po život
Crveno je boja krvi. Dobar grafički simbol može da ujedini ljude više nego mnoge reči i besede. Istorijski gledano to su učinili krst, Davidova zvezda, polumesec, petokraka. A u novije vreme i kod nas – target, pesnica “Otpora” i sada crvena, odnosno krvava ruka
Šta spaja Vučića i Jelenu Karlešu? Zašto je pevačica ispunila sve zadate elemente naprednjačke retorike? I koliko van granica Srbije moraju biti čudni i smešni višesatni monolozi koje njen predsednik drži svakog bogovetnog dana
Nije mu palo na pamet, ali da jeste, a očigledno jeste, "Kobre" bi na njegov mig „razbacale“ studente koji protestuju, poručio je u dva navrata predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Samo – “Kobre” ne bi smele da ga poslušaju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!