"Medijska ruta" odabrana je jer je jedan od zahteva protesta – ukidanje rijaliti programa – ponovo aktuelan na Pink televiziji. Građani su nadvožnjaku nedaleko od mosta Gazela uzvikivali "Ostavke, pa robija"
Devetnaesti protest „Srbija protiv nasilja“ završen je u petak uveče u Beogradu. Skup je bio zakazan u 19 sati ispred Vlade Srbije, odakle su građani, Ulicom kneza Miloša, Bulevarom kneza Aleksandra Karađorđevića, stigli do zgrade TV Pink.
Ovo je bio prvi put da je okupljanje ispred Vlade Srbije, a ne ispred Skupštine, zbog probe za promociju najmlađih oficira, zbog čega je, između ostalog, i pomeren protest „Srbija protiv nasilja“.
Ova „medijska ruta“ odabrana je jer je jedan od zahteva protesta – ukidanje rijaliti programa – ponovo aktuelan na Pink televiziji. Naime, prvobitno je vlasnik TV PINK Željko Mitrović rekao da će ukinuti rijaliti, i skratio tada trajanje rijalitija Zadruga. U septembru, kao da se ništa nije dogodilo, počeo je sa emitovanjem rijaliti „Elita“ sa gotovo istom formom i učesnicima kao Zadruga.
Foto: FoNet
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je na protestu, komentarišući današnje navode predsednika Srbije Aleksandra Vučića o izborima, da ništa novo nije rekao.
Ona je u razgovoru za N1 istakla da opozicija traži razdvajanje izbora, odnosno da prevremeni beogradski i parlamentarni izbori budu održani do kraja godine, a da se lokalni i pokrajinski izbori održe u redovnom terminu naredne godine. Tepić je naglasila da SSP već 18 meseci traži beogradske izbore zbog nelegitimne vlast, a parlamentarni izbori su došli kao zahtev nakon dva masovna ubistva, jer vlast ignoriše zahteve protesta „Srbija protiv nasilja“. „Izbori su jedini način da se ispune zahtevi protesta, da se promeni vlast i da ih neka druga vlast ispuni“, istakla je Tepić.
Na pitanje da li će se odazvati konsultacijama koje je pominjao predsednik Srbije, Tepić je rekla da one nisu ustavna obaveza i da ne vidi čemu konsultacije sa čovekom koji ništa nije uradio. Ona je dodala da veruje da će se opozicija držati zajedno i zauzeti zajednički stav prema konsultacijama.
Građani su takođe, ispunili nadvožnjak nedaleko od mosta Gazela, i uzvikivali „Ostavke, pa robija“.
Grbović: Verujem da neće biti zvaničnog poziva
Predsedik Pokreta slobodnih građan Pavle Grbović rekao je večeras, komentarišući najvu predsednika Srbije da će održati konsultacije o izborima, da će sačekati zvanični poziv, ali da veruje da ga neće biti.
On je za televiziju N1 rekao da je Vučić izbore najavio šest puta ove godine, ali nikada zvanično. „Nećemo da reagujemo na takvu vrstu medijskih najava, koja je za njega raskusurivanje sa opozicijom između hvatanja za parizer i krompir iz potrošačke korpe. Sačekaćemo da dobijemo poziv“, rekao je Grbović.
Lutovac: Mi tražimo slobodne izbore
Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac izjavio je večeras da opozicija traži odvojene izbore, prevremene beogradske i parlamentarne do kraja godine i da nemaju o čemu da se konsultuju, osim o prelaznoj vladi koja bi izbore raspisala sa poštenim uslovima.
„Ako je Aleksandar Vučić, kada je rekao da je spreman za izbore, mislio na one koje je do sada raspisivao, to nisu izbori. Mi tražimo slobodne izbore. Nemamo oko čega da se konsultujemo, očekujemo da se raspišu parlamentarni i beogradski izbori“, rekao je Lutovac za N1. Prema njegovim rečima, jedina tema konsultacija može biti neka prelazna vlada, koja bi izbore raspisala po poštenim uslovima. Lutovac je dodao da ako vlast misli da raspisuje izbore pod uslovima kao do sada, imaće kampanju na ulicama u celoj Srbiji.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Intervju: Tanja Ćirković Veličković, profesorka Hemijskog fakulteta i članica SANU
Učimo studente da je teži put – put znanja i poštenja – jedini ispravan. A onda oni vide bezbrojne afere u visokom školstvu i kako se lako prečicom dolazi do diploma i posla. Jasno im je šta se dešava i to je jedan deo ovog fenomena, gde nam poručuju da više ne žele da uče
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!