Baš kod numere, "Sedela sam za mašinom, šila sam", u sve banu ministar gospodin, koji sa vrata sve pozdravi sa naprednog kursa pozdravom, Dobar dan, ja sam Branislav
Na ulazu u Staru sportsku halu u Lazarevcu plakat, Osmi festival srpskih vina, dalje, u hodniku, zamrzivači sa ledom, još jedna dvokrilna vrata, pano, Gradska opština Lazarevac. Po ulazu u halu, odmah levo, prva dobrodošlica, dve cure za stolom sa čašama, koje se iznajmljuju za degustiranje pića. Leva cura crnka, u neku zelenu brushalter haljinu, desna isto crnka, sa rajf mašnicom u kosi…
Reporter krenu obodom hale, gde bili vinski štandovi, prvo pa „Etno selo Babina reka“ iz Trbušnice, „Aleks Bermet“, „Stari hrast“, vinarija „Kovačević“, „Mačkov podrum“, vinarija „Komuna“, onda štand sa sudžuk i slaninu, pa, dalje, „Erdevik“, vinarija „Stojanović“, „Crkvena opština Lazarevac“ sa rakiju travaricu, Liturgijsko vino, štand sa kupinovim vinom, „Mali podrum Gajić“, podrum vina „Todor“, sa istoimenom etiketom na vinima, vinarija „Piano“…
IZLAGAČI, ZADOVOLJNI: Vinari iz Orahovca,…
ĆERKA OD ŠURAKA: Bina sposobna, natpis, Festival srpskih vina, dve korpe sa flašama vina, golem cvetni ciklama aranžman, na ćoškovima bine po tujica u saksiji. Pored bine, sa čašom vina u desnoj je ordinir’o čuveni voditelj Miša, tako da reporter bio siguran da će sve bude vrhunsko. Na bini je bilo zagrevanje, žensko u crvenoj haljini, crni vez preko struka, crne čizme preko kolena, je bilo na numeri Ja sam mala garava… Voditelj premesti čašu sa vinom u levu ruku, na mikrofon reče da je svečano otvaranje u 13h, svima zažele srećne pripreme, pozdravi sve u zemlji i svetu…
Ja sam mala garava umetnica je i dalje bila na sceni, reporter stane kod vinarije iz Orahovca, Kosovo. Sagovornik uze kaže da dole nema problema, u Velikoj Hoči je 600, u Orahovcu 400 Srba. Dole im je i zasad i proizvodnja vina. Sve je manje autohtonih sorti, prokupca i vranca, sad se, od sorti, gaje burgundac, šardone i kaberne. Na tom delu oko Orahovca je 20-tak vinarija, površine se povećavaju, i kod Srba, i kod Albanaca. Predstavi se, Zlatko Kolašinac, vinariju drže porodično, plasman malo otežan, zbog problema na granici, jer 80 posto vina plasiraju u Beogradu. Nastavi da, na nivou Srbije, sa kvalitetom vina napredujemo, dok proizvodnja stagnira, jer je tržište na maksimumu. Treba nam izvoz, stimulacija države, više u smislu da se ulaže u izlazak na strane sajmove…
…“Stari hrast“…
U sve to reporteru priđe baš plavo žensko, direktorka Turističke organizacije, novinar odgovori da je sve na visoki nivoi, uze, preko puta bine, ubeleži štand „Kraljevske vinarije“ iz Topole. U ti poslovi mu se dogodi čuveni voditelj Miša, koji mu, bez mikrofona, poruči da može da piše šta hoće, i da je nikakav novinar, i isti takav čovek. Pohvaljeni novinar nastavi do vinarije „Stari hrast“, vlasnika Zorana Stevanovića, iz Žirovnice kod Kragujevca. On nam reče da proizvodi pet godina, ima zasade loze, voćnjake, pored vina, proizvodi rakiju od kruške, dunje, kajsije i šljive. Zadovoljan. Generalno ocenjuje da se kvalitet vina u Srbiji popravio, ni cene nisu loše. Plasira u Srbiji i Bosni, svaka pomoć države bi bila dobrodošla, ali slabo je to kod nas, treba ulagati u prisustvo na međunarodnim sajmovima, jer su preskupi…
…i „Srž“
Ruse kose umetnica na bini je bila na numeri Ljubavi moja tugo, čuveni Ginis voditelj je prenosio upozorenje da se sklone dostavna vozila, pozdravljao sve u zemlji i svetu. U sve upadoše kamere, reporter ih stiže kod štanda „Liturgijsko vino“, obrati pažnju na vinariju „Srž“. Vlasnik uze objasni da se 40 godina, krajnje ozbiljno, moto mu je samo ljubav, ništa pare, bavi vinima, prvi dobio sertifikat u opštini Lazarevac. Bio na sajmu u „Mažestiku“, odmerio snage sa stranim vinima, dobio dobre kritike, ima i članak u štampi… Kod njega sve odiše porodicom, vino „Mina“ nosi naziv po njegovoj ćerki od šuraka, koja je u Kanadi, „Iva“ je po unuci prijatelja, a „Darija“ je ime unuke prijatelja koji mu je na leđima doneo barik vino…
Bližio se čas otvaranja, sa bine je teralo Svirajte noćas samo za nju, voditelj pored bine posadi žensko u humanizam i renesansa kostimu, zlatan plašt, zlatna i kapa, u ispruženoj ruci čaša sa vinom.. U sve stupiše najviši gosti, prvi pa SNS predsednik susednog Lajkovca. Organizatori otvoriše oba krila ulaza u halu, podupreše ih crvenim vatrogasnim aparatima. Kroz otvorena vrata gvirnu šefica opštinskog protokola, kratka plava kosa, kratka i suknjica, u ruke fascikla crvena.
VINSKA RUŽA: Baš kad je sa bine išla numera Sedela sam za mašinom, šila sam, na otvorena vrata, poduprta crvenim vatrogasnim aparatima, banu ministar poljoprivrede Nedimović, šarena košulja, plavi prsluk, momačko sakojče ojačano na laktovi, sa vrata sve pozdravi pozdravom, Dobar dan, ja sam Branislav, kao takvog ga sprovedoše do bine. Sa čašom u ruci javi se znameniti voditelj, bi takoreći himna, Sad pimo, nek čaša se blista u ruci, gospodin Miša pojasni da to bila arija, u izvedbi profesora čuvene muzičke škole iz Lazarevca.
Pa voditelj gospodin pređe na pos’o, Dame i gospodo, poštovani ministre, dobrodošli u Srbiju, jedan od najlepših festivala, koji ima svoje pokrovitelje, zato pozdrav privredi i kulturi. Pa se predstavi predsednik Lazarevca, do u kravatu svečan, gospodin prezimena Sinđelić, koji iz plave fascikle uspešno pročita, Veliko mi je zadovoljstvo, i posebno mi je drago…
Kad Sinđelić sklopi fasciklu, voditelj objavi sentencu, Da bi bila puna čaša vina, mora da rodi grožđe, i tako uvede pred mikrofon gospodina ministra Nedimovića. Nedimović ministar prvo pa reče, Hvala puno, ali, nema čime da nazdravim. Posle pošalice resorno objavi da mu je veliko zadovoljstvo, te da je priča o vinu, priča o onome što u Srbiji ima perspektivu… daće sve od sebe… pomoći će… ostaje mu da svima poželi dobar zalogaj i dobru čašu vina…
Dobaviše čašu za ministra, voditelj, gospodin Sinđelić i voditelj gospodin na bini ukrstiše čaše u „vinsku ružu“, poslaše pozdrav zemlji i svetu. Na bini uzeše proglase pobednika pesničkog konkursa o ljubavi i vinu, nagrade dodeli žensko, koje reče da ona gospođa Ćirković, i da pomoćnica ministarke Brnabić, i da joj je veliko zadovoljstvo… Za to vreme Nedimović ministra – koji je sve pozdravljao naprednim kurs pozdravom, Dobar dan, kako ste, ja sam Branislav – privedoše štandovima sa vinom. Ministar gospodin svojim pozdravom, Poštovanje, ja sam Branislav, pozdravi podugačko crno i kovrdžavo žensko, dodaše mu čašu vina, čisto radi slikanja, mada ne pije, uze da proba.
Reporter isprednjači do „Liturgijskog vina“, jedan od štanda ga upita, Koji su ovi ‘vamo, ministra približiše liturgijskom vinu, ovaj od štanda ustade, ministar gospodin dade puno poštovanje. Onda se ministru gospodinu dogodi gospodin sa kačket, koji sa sve slike i drugu dokumentaciju uze objasni svoj slučaj, ministar je klimao, organizatori su ga vukli dalje, ali kačket ga nije puštao. Kad odvukoše ministra dalje, reporter uze pita gospodina kačketa, što slučilas, a on se dade u objašnjavanje. Odvukoše mu ga, a im’o kaže da tražio 300 sadnica, sa te povlastice, ima on 11.000 čokota, živi od toga. On živi od toga, a oni mu traže analizu zemljišta za tih 300 sadnica. A on kaže njima, šta će njemu analiza, gaji lozu 40 godina, tih 300 sadnica je sića, ali, što prave selekciju, kad je to država propisala…
MOJ SLUČAJ: Branislav, ministar, prati problem vinara Ranković Branka iz Zeoka
Ranković Branko, čist vinogradar iz Zeoka, kao on ne ispunjava uslove, a ima 11.500 čokota, ima navodnjavanje, pogledajte, pokazuje slike, kako voda ide, 900 metara ide voda, i oni sada mene naprimer izbegavaju, daju svojim prijateljima, pa dokle. Reporter mu sugerisa da bi mogao da se učlani, gospodin kačket iz Zeoka odgovori pitanjem, Gde da se učlani, u stranku, pa nastavi, to mene ne treba, ja sam glas’o za Vučića, on treba da udari branik, da budu svi pošteni, ne zna da li znaju kako je glas’o, ali, on je apsolutno za Vučića, a eto, odvukoše ministra od njega…
Sa bine krenu Pukni zoro, ministar gospodin je izlazio na vrata hale poduprta crvenim vatrogasnim aparatima, Ginis voditelj je sve pozdravljao sa najvećeg sajma, Ruse kose umetnica u crvenoj haljini je pozirala sa izlagačima po štandovima… Na zadatak obilaska hale, i tog degustiranja, krenu i žensko što pomoćnica ministarke Brnabić, i ona za sve imađaše pozdrave i lepu reč. Opet se javi Ruse kose umetnica sa dojmljivom pesmom, Ja sam mala garava, crna tvoja Ciganka… Kad degustiranje bilo na vrhuncu, reporter krenu u povlačenje, i napolju se čuo neponovljivi glas Ginis voditelja, koji je slao pozdrave zemlji i svetu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Po oceni poverenika za samostalnost Visokog saveta tužilaštva, pritisci na tužioce u Srbiji dolaze sa raznih strana, ali izgleda ne iz kabineta predsednika Aleksandra Vučića. “Izbegavanje poverenika Milana Tkalca da izričito iznese svoj stav kad su u pitanju izjave predsednika Republike profesionalno je neprihvatljivo”, kaže za “Vreme” predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić. Šta sve predsednik sme da kaže, a da to ne bude shvaćeno kao mešanje u nezavisnost pravosuđa
Naprednjačka vlast se bori i rukama i nogama da pobedi u dva različita mesta, jer ne bi smeli na oči Aleksandru Vučiću ako izgube. Na drugoj strani, ostatak Srbije navija da krene iz Zaječara i Kosjerića, pa da se “ide redom” po celoj zemlji i da tako vide leđa ovima što već 13 godina upravljaju u svakom mestu, svakoj ulici i svakom selu
Nikada dosad nisu menjani svi članovi ovog tela. Nikada se izbor članova Saveta nije dešavao u tako uzavreloj društveno-političkoj atmosferi. Nikada Brisel nije bio toliko zainteresovan za tok i ishod ovog procesa. Otuda toliko nervoze, strasti i utvrđenih nezakonitosti za koje još niko nije odgovarao
Nepoštovanje zakona i visoka korupcija u Srbiji počinju ubrzano da uzimaju još veći danak. Nabrojmo neke slučajeve: pao je deo plafona na Klinici za kardiologiju u Nišu, zveknuo je i plafon na Železničkoj stanici u Ćupriji. Prethodno se urušio most za prelazak pešaka kod sela Vlahovo i strmeknuo se deo zida u školi u Pećincima (lakše povređene dve devojčice). Tu su još i urušavanja betonske konstrukcije nadvožnjaka na brzoj saobraćajnici Požarevac–Veliko Gradište, padovi plafona u školi u Užicu, u Saranovu kod Rače, na Institutu za javno zdravlje Kragujevac i kod vrtića “Maja” na Novom Beogradu. Dakle, sve to od 1. novembra prošle godine do danas. Malo li je
Dok studenti maratonci posle 18 dana štafetnog trčanja i 2000 pređenih kilometara razgovaraju sa EU parlamentarcima u Briselu, Vučić se sastaje sa predsednikom Evropskog saveta. U pozadini ova dva događaja, evidentan uticaj vlasti na pravosuđe ogleda se u dvema odlukama: produženje pritvora novosadskim aktivistima i prekvalifikovanje dela ženi koja je kolima oborila studentkinju
Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci
U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena
Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!