Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Putovanja su za svakog od nas nešto čemu se radujemo. U susret njima pozitivnom energijom trudimo se da ne mislimo na loše stvari koje mogu da nam se dogode. Međutim, prevare koje doživimo ili, još gore, pljačke na putu su nešto što se događa, ali što možemo da svedemo na minimum, pa čak i na puki statistički podatak ako smo dovoljno obazrivi i mudri
Prevare su uobičajene u zemljama u kojima boravimo prvi put, na lokacijama za koje verujemo da su bezbedne. Pre navođenja najčešćih prevara koje možete da doživite, odnosno situacija u kojima postajete laka meta za prevarante, treba naglasiti da mnoge od njih možete da izbegnete na jednostavan način: uvek se informišite i tražite račun “crno na belo”, to jest tačnu cenu nečega pre kupovine bilo da se radi o suveniru u prodavnici, izleta ili plaćanja ručka u restoranu. Na taj način brzo ćete saznati s čim se suočavate.
Na mom travel sajtu Magični kompas možete pročitati još tekstova na temu putovanja i odmora i kako da vam ono ostane u što boljem i lepšem sećanju.
Ovo je 10 najčešćih prevara s kojima se možete susresti na odmoru. Ukoliko na vreme otvorite oči, možete izbeći svaku od njih.
NAMAZANI KONOBARI
Iskusni konobari posle nekoliko sekundi znaju da li mogu da vas navuku na neko dodatno jelo ili piće za koje ni ne znate koliko košta. Preporuče vam, recimo, sjajno lokalno vino koje prihvatite, a onda kad donesu račun, samo što se ne onesvestite – ispada da je vino skuplje od celog ručka!
Savet: Pre nego što prihvatite preporuku u restoranu, obavezno pitajte konobara koliko će to zadovoljstvo dodatno koštati.
NIKAD POVOLJNIJE TURE
Na novoj ste lokaciji i na ulici vas lokalac namami na izlet koji ne samo da zvuči zanimljivo već mu je i cena fenomenalna. Još vam na to dobaci da u startu ništa ne morate da platite već kad se sve završi. Čista prevara! Na kraju izleta cena uopšte nije početna, već su na nju dodati piće, hrana i bakšiši za vodiče (ništa od toga vam nije predočeno na početku), pa je sve tri puta skuplje.
Savet: Nikad ne prihvatajte ponude za izlete na ulici, već se prethodno dobro informišite u mestu gde odsedate kakva je agencija u pitanju. Još bolje – platite za izlete na sajtovima poput TripAdvisor ili Viator. Tu su šanse za prevaru svedene na minimum. Ako i prihvatite na ulici poziv za izlet, odmah se dogovorite za krajnju cenu ili ne krećite uopšte na turu.
MAJKE SA BEBAMA
Ovakav tip prevara najčešći je u Barseloni i Rimu. Bilo da ste sami ili u društvu, prilazi vam majka sa bebom u naručju i uspaničeno vas pita za neku adresu koju drži zapisanu na ceduljici. Dok je gledate i pokušavate da pomognete, iza leđa vam prilazi njen saučesnik i uzima novčanik ili telefon iz džepa.
Savet: Ne ulazite ni u kakve priče sa nepoznatima na ulicama (ako vidite da nisu takođe turisti), naročito kada je gužva. Tu su zapravo najveće šanse da budete pokradeni. S tim u vezi, uvek držite novac, dokumenta i telefon u unutrašnjem džepu. Novac možete da držite na nekoliko mesta, čak i u čarapi. Tako vas niko neće moći oguliti do kraja.
“OSTAVI STVARI MENI”
Ispred nekih hotela (naročito onih neuglednijih) postoje lokalni prevaranti koji vrebaju turiste predstavljajući se kao njegovi radnici. Dok uzbuđeno i umorno prilazite hotelu, ne razmišljate da bilo kome nepoznatom ostavite stvari da ih pričuva dok se čekirate i uzimate ključ.
Savet: Nikad se ne odvajajte od svojih stvari bilo gde na ulici, a isto važi i ako ste u društvu porodice sa malom decom. Prevaranti su tad jednako opasni jer znaju da nećete pojuriti za njima i ostaviti dete samo na ulici.
LAŽNI TAKSI
Ovaj tip prevare postoji u manje razvijenim gradovima. Ulazite u taksi za koji verujete da je legalan i ne obraćate pažnju da taksimetar, recimo, nije ni uključen. Ili je još neko u njemu, po principu “linijskog” taksija. Vozač vam deluje okej i uverljivo, a onda kreće prevara. Ili će vas ojaditi sa računom ili će prvo sve ostale razvesti po gradu (obično lokalce koji znaju šta vozač planira, ali ih nije briga za to), a vas na kraju, pa će vam papreno naplatiti turu.
Savet: Nikad ne ulazite u taksi bez dogovora o ceni. Ne bi bilo loše i da fotografišete broj taksija ili registraciju, za svaki slučaj, ako bude bilo potrebno zbog policije.
SUMNJIVE MENJAČNICE
Gotovo u svakom gradu Evrope, a o ostatku sveta da ne pričam, postoje menjačnice koje daju daleko nepovoljniji kurs. Čak i da je on u domenu prihvatljivog, radnik vas može prevariti uzimajući prilikom razmene novca neverovatno visoku proviziju.
Savet: U bilo koju menjačnicu da ulazite (mada je u manje razvijenim sredinama bolje da idete u banku) odmah pitajte postoji li provizija i koliki je kurs.
“DAJ ŠTA DAŠ”
Bežite od ovakvih prodavaca! U pojedinim mestima prevaranti na ulici mamiće vas svim i svačim – od crtanja portreta do degustacije hrane i pića, pa sve do igara ili držanja životinja u rukama. Kad ih pitate na početku koliko će to zadovoljstvo koštati, kažu: “Koliko god date biće dovoljno.” Na kraju vam naplate uslugu pet puta više od onoga što je razumno ili, ako ih odbijete, progone vas na ulici, dobacuju, pa čak i prete da će saznati u kom ste hotelu.
Savet: Nikad ne prihvatajte ništa bez dogovorene cene. Svi su ulični prodavci u dogovoru i dobro se međusobno znaju. Ako probate da izbegnete cenu koju vam oni odrede, zaista postoji mogućnost da će vas posle pratiti i pretvoriti vam odmor u pakao.
PIĆE SA LOKALCIMA
Mač sa dve oštrice. Ukoliko je reč o “običnim” porodičnim ljudima koji vas spaze u nekom restoranu ili kafiću i vidite golim okom da su raspoloženi za druženje i komunikaciju, to je okej. Takvi tipovi su češći u mediteranskim zemljama.
S druge strane, postoje mlađi muškarci, naročito po klubovima, koji preko upoznavanja imaju drugačije, ne tako dobre namere i pokušaće da vas časte pićem. Tu je svašta moguće. Mogu vas napiti, pa opljačkati ili čak i oteti (u nekim južnoameričkim državama).
Savet: Uvek budi sa meštanima na određenoj distanci. I ako ulazite u priču s njima, ne pokazujte nikakve emocije. Nikad ne znate s kim imate posla.
HRANJENJE ŽIVOTINJA
Na putovanjima u daleke zemlje česti su izleti koji uključuju upoznavanje atraktivnih životinjskih vrsta. Možete se družiti sa slonovima, majmunima i drugim životinjama za koje će vam zaposleni u tim rezervatima ili parkovima reći da je susret s njima uključen u cenu i da možete da ih hranite adekvatnim namirnicama. Dok se osvestite, shvatićete da je otišlo jako mnogo novca na tu avanturu jer se na mnogim izletima druženje sa životinjama i njihovo hranjenje doplaćuju. Što je još gore, negde se može desiti i da vas kazne za to što radite, a prevara se dogodila jer ste slušali osobu koja nije nadležna za te informacije.
Savet: Pre svakog izleta koji podrazumeva kontakt sa životinjama, dobro se raspitajte kod organizatora šta je sve uključeno. Ovo se naročito odnosi na pravila ponašanja za turiste.
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve