Prošlonedeljna Teslina promocija dva nova autonomna modela – „sajberkeba” i „robovana” – postala je jedan od najkontroverznijih događaja godine. Ilon Mask uspeo je u jednom danu da obori vrednost kompanije koju vodi za 60 milijardi dolara, čime je nadmašio samog sebe u sumnjivim poslovnim potezima jer je prethodno kupio Tviter za 44 milijarde
...Zoran Stanojević
Kada vas pozovu na promociju novog automobila, očekujete da ćete videti neku tehnološku ili dizajnersku inovaciju koja će vas uzbuditi. Ono što ne očekujete je da umesto toga dobijete prognozu života u budućnosti. Upravo to je kompanija “Tesla” uradila prošle nedelje i tržište je reagovalo loše. Ilon Mask uspeo je u jednom danu da obori vrednost kompanije koju vodi za 60 milijardi dolara, čime je nadmašio samog sebe u sumnjivim poslovnim potezima jer je prethodno kupio Tviter za 44 milijarde.
Da ne bude zabune, “Tesla” je predstavila dva nova modela, “sajberkeb” i “robovan”. I nije da nisu tehnološko i dizajnersko čudo. Prvi je automobil, nalik na model tesla S, drugi je minibus nalik na toster. U tehnološkom smislu, promena je u tome što ni jedno ni drugo vozilo nemaju uređaje za upravljanje, volan, papučicu za ubrzavanje (ne možemo je zvati “gas” u električnom vozilu) i kočnicu.
Ilon Mask predviđa da za najviše 50 godina nijedno vozilo neće imati upravljač, sva će se kretati autonomno, pomoću senzora i veštačke inteligencije, na struju. Tako da je “Tesla” predstavila prve takve modele – taksi bez taksiste i kombi bez šofera. Dovoljno je da aplikacijom pozovete vozilo i ono će se pojaviti odnekud, odnosno iz najbliže garaže gde sajber taksiji čekaju i dopunjuju baterije. I to je inovativno, umesto kablom, punjenje se obavlja indukciono, izvor energije ugrađen je u podlogu parking mesta.
To znači da nam više neće biti potrebne ni privatne garaže, niti parking mesta ispred kuće, to jest, sve to će moći bolje da se iskoristi. Verovatno će nam biti potrebno manje automobila jer ih, realno, dnevno vozimo veoma kratko – do posla i sa posla – ostatak vremena automobil provodi parkiran. Mask smatra da to nije praktično i da automobil, čak i ako se odlučimo da budemo vlasnici, može to vreme da bude koristan i zarađuje novac za nas taksirajući druge ljude.
Traženje parking mesta takođe će biti prošlost. Autonomno vozilo će nas dovesti do željene lokacije i onda samostalno produžiti da se negde smesti, na dopunu baterije, čekanje ili da vozi nekog drugog. Robovani će raditi sve to isto, samo za više ljudi, prikazani model može da vozi do 25 osoba, ali i značajan teret, ako mu se povade sedišta.
Dakle, Mask i “Tesla” predviđaju revoluciju i misle da je tehnologija tome već dorasla. Najavljuju da će se prva vozila novih modela pojaviti u prodaji 2027. godine i da će “sajberkeb” koštati manje od trideset hiljada dolara u današnjem novcu.
Razlog što je tržište na to loše reagovalo je taj što je malo onih koji veruju da vozilo bez volana može legalno da se pojavi u svakoj ulici, još manje da može da vrši prevoz ljudi poput taksija. Ali, ako se to i razreši, ostaje pitanje poslovnog modela. Infrastruktura za masovnu upotrebu ovakvih vozila još ne postoji i njen razvoj neće biti jeftin.
Nije najjasnije ni ko je odgovoran ako autonomno vozilo napravi neki prekršaj ili nesreću na putu do parkinga. Mask misli da će takve nezgode biti izuzetno retke jer će kompjuter i senzori bolje upravljati od čoveka, ali nisu sasvim isključene.
Budućnost u kojoj nismo okruženi parkiranim automobilima već zelenim površinama i gde je vozilo sredstvo za kretanje, a ne opterećenje za lični budžet kroz kredite i održavanje, jeste uzbudljiva i lepa. Ali berze traže i da bude bliska i realna.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Bolji i lepši datum od 15. februara kragujevački studenti nisu mogli da odaberu za veliku blokadu ovog grada. Sve je u tom izboru savršeno. I vreme i mesto i višestruka simbolika koju Sretenje, Dan državnosti i Kragujevac nose kad se povežu
Kuda se to uputila Srbija? Koji je izlaz iz ove krize? Šta treba da se desi da tužilaštvo sasluša Aleksandra Vučića koji je javno tvrdio da zna ko je počinio krivično delo bespravnog rušenja u Hercegovačkoj ulici i time počinio krivično delo prikrivanja počinioca krivičnog dela? Drugim rečima: koliko bi pritisak u društvu morao da poraste da ova vlast pristane na vladavinu prava koja bi značila njeno razvlašćenje
Iako su i studenti iz Niša izloženi medijskom targetiranju, iako ih neki profesori i deo javnosti pritiskaju i zastrašuju, oni ipak uživaju veliku podršku većeg dela akademske zajednice. Ta podrška ide toliko daleko da je, nakon osnivanja Neformalne grupe niških studenata, osnovana i Neformalna grupa nastavnika, saradnika i istraživača Univerziteta u Nišu
Nastavnici, advokati, glumci i drugi radnici prekidaju posao, studenti su u stalnoj blokadi fakulteta i ulica, a demonstrira se i u najtvrđim uporištima Srpske napredne stranke. Dok se Vučićev karavan seli iz grada u grad, protesti ga prate u stopu. Šta se do sada zaustavilo i gde sve to vodi
“Blokade imaju sve odlike organske promene – promene koja je čista, samonikla i originalna. U takvim okolnostima, teško da je bilo kakva podrška sa strane potrebna da se protest pretvori u političku promenu. Najveća snaga ovog protesta su čvrsti zahtevi. Protest je čist i neinstrumentalizovan. Štaviše, i onaj koji bi pokušao da ga instrumentalizuje, ne zna kako bi to uradio. Zato će svi međunarodni faktori čekati da vide razrešenje situacije i nakon njega zauzeti nove pozicije”
U staromodnom secesionističkom iskustvu obično žitelji određene teritorije pokreću proces otcepljenja od drugog dela teritorije na kojoj žive neki drugi ljudi. Nije, naime, zabeležno (do sada) da teritorija hoće da se otcepi mimo volje sopstvenih žitelja
Komandant „Kobri“ pukovnik Darko Đošić bi zbog gume Vučićevog službenog automobila kao moralni čin trebalo da podnese ostavku ili da se ubije. Naravno, ako je istina sve što je Informer objavio
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!