Prezentacije: Fendt želi srpsko tržište
Nemačka kompanija Fendt, jedan od vodećih svetskih proizvođača traktora, ima ozbiljne poslovne planove u Srbiji. Na godišnjoj prezentaciji, održanoj u nemačkom gradu Vircburgu, Fendt je ocenio da je Srbija prosperitetno tržište gde tek slede pojačane prodajne, marketinške i edukativne aktivnosti.
U našoj poljoprivredi trenutno je angažovano 50 traktora sa znakom ovog proizvođača, od čega je 17 kupljeno tokom 2006, otkako je distribuciju Fendta preuzela kompanija Delta M – Delta Agrar. Traktori Fendt predstavljaju sam tehnološki vrh: koriste jedinstven automatski menjač, razvijaju brzinu do 60 kilometara na sat, kabine su klimatizovane, a traktorom se upravlja pomoću džojstika.
„Mi smo trendseteri u ovoj oblasti, inovativni i tehnološki lideri. Zato je vrlo bitno da idemo napred“, kaže Herman Meršrot, potpredsednik Fendta. „Ekonomičnost u potrošnji goriva, vario automatski menjač u svim modelima koji omogućava optimalan rad u svim uslovima – to su najvažnije stvari koje nas odvajaju od konkurencije.“
Fendtov princip je jasan – u istraživanje i razvoj samo tokom 2005. uloženo je 28 miliona evra. Rezultat toga je da je ove godine predstavljen čak 21 novi model traktora, što je rekord za 75 godina koliko postoji ova fabrika.
Zastupništva: Ulaganje u ljude
Jedna od najvećih američkih kompanija za unapređenje produktivnosti, Wilson Learning Worldwide (WLW), poverila je zastupništvo za Srbiju srpsko-grčkoj firmi Advance Response International (ARI). Predstavnik WLW-a za Evropu Majk Pulson kaže za „Vreme“ da su ovu kompaniju u Srbiju praktično dovele firme sa stranim kapitalom, koje insistiraju na kvalitetnoj obuci zaposlenih, ali i lokalna preduzeća koja žele da ulažu u ljudske resurse. Direktorka ARI-a Marina Petruševski za naš list ističe da svako može da osmisli trening, „ali stotinak programa koje nudi američka kompanija predstavljaju jedinstven proces usvajanja znanja i njegovog sistematičnog usavršavanja“.
Izložbe: Dream office 06
Nitea, uvoznik nameštaja svetske klase, prirediće svoju šestu izložbu pod nazivom „Dream office 06“, od 21. do 30. septembra u Domu Vojske u Beogradu. Kako je za „Vreme“ rekla vlasnica Nitee Vesna Ječmenica, ovom prilikom biće predstavljen vrhunski kancelarijski nameštaj italijanske Frezze, švajcarske Vitre i austrijskog proizvođača Hali. Gost Nitee u vreme održavanja izložbe biće italijanski arhitekta i dizajner Claudio Belini, koji će održati predavanje o svom radu u Domu Vojske 22. septembra. Klaudio Belini je, zajedno sa svojim ocem Mariom, tokom više od 20 godina rada realizovao veliki broj projekata u arhitekturi i industrijskom dizajnu.
Organizacija: Hypo group
Banke, lizing, konsalting i osiguravajuće kuće koje su poslovale pod nazivom Hypo Alpe Adria, od 12. septembra i zvanično rade pod imenom Hypo group. Logotip predstavlja stilizovane Alpe i Jadransko more, između kojih je region u kojem u 11 zemalja posluje ova austrijska grupa. Banka pod kapom Hypo groupe treća je u Srbiji po bilansnoj aktivi. Kako „Vreme“ saznaje u ovoj banci, Hypo group će početkom 2007. izneti akcije na evropske berze, s namerom da proda većinski kapital. Za sada je za kupovinu akcija najviše zainteresovana šangajska banka HCBS.
Priznanja: Najbolja banka u svetu
Banku Societe Generale je časopis „Euromoney“ proglasio za najbolju banku u svetu u 2006. Banka je proglašena za najbolju i u Francuskoj, gde je dobila i nagradu za najbolju debt kuću (trgovina dužničkim hartijama od vrednosti). Svetsko priznanje, generalni direktor Societe Generale banke u Srbiji Filip Gidez pripisao je zajedničkom petogodišnjem naporu svih zaposlenih u 74 zemlje sveta gde banka posluje. „U tom periodu banka se udvostručila i postala jedna od najprofitabilnijih u Evropi. Takođe, banka sve više posluje međunarodno, jer od ukupno 103.000 zaposlenih, koliko ima cela grupa, gotovo 50 odsto radi u inostranstvu“, rekao je Gidez.
Banke: Lider u poslovanju sa stanovništvom
Piše: Dejan Savović, generalni direktor Poštanske štedionice a. d.
Poštanska štedionica a.d. danas na bankarskom tržištu Srbije predstavlja lidera u poslovanju sa stanovništvom. Poštanska štedionica vodi 1.400.000 tekućih računa građana, 485.000 štednih računa, oko 200.000 žiro i deviznih računa. Takođe, 850.000 penzionera preko Poštanske štedionice i Javnog preduzeća PTT saobraćaja „Srbija“ primaju svoje penzije na kućnu adresu. Dokaz da je Poštanska štedionica lider u kartičarstvu predstavlja podatak da smo izdali preko dva miliona kartica. Od toga se samo u Dina-Card sistemu koristi više od 1.600.000 kartica.
Ove godine Poštanska štedionica je kompletirala svoju paletu usluga izdavanjem Visa kartice za devizne penzionere, a od kraja septembra 2006. svi naši klijenti moći će da dobiju Visa Elektron karticu, ukoliko za to budu podneli zahtev.
Poštanska štedionica raspolaže svim potrebnim resursima i kompletnom infrastrukturom koja je neophodna za kvalitetan rad sa korporativnim klijentima. Osnovni preduslov za to je efikasan, brz i kvalitetan platni promet u zemlji i u inostranstvu, kao garancija za siguran i brz transfer deviza za sva plaćanja i sve prilive, kako za pravna tako i za fizička lica.
Naša štedionica korporativnim klijentima odobrava kredite, izdaje garancije za poslove u zemlji i inostranstvu, otvara akreditive i obavlja sve ostale bankarske poslove koje pružaju i poslovne banke na ovom tržištu.
Paleta usluga je segmentirana i prilagođena ekonomskoj snazi klijenata i vrstama obezbeđenja koja su spremni da ponude.
Poslovno geslo: Obostrana korist
Piše: Jelena Udicki, direktor za korporativno regulatorne poslove u British American Tobaccou za Jugoistočnu Evropu
Svesni smo da pobednička organizaciona strategija podrazumeva visoke standarde ponašanja, odgovornost u svemu što radimo, primenu kvaliteta u svim segmentima poslovanja a iznad svega timski rad. Zato je BAT kompanija koja ume da čuje i primeni konstruktivne ideje i predloge i čije su tehničke, kadrovske i finansijske mogućnosti važan pokretač mnogih ekonomskih i socijalnih procesa koji društvo vode napred. Naši principi poslovanja – obostrana korist, odgovorno vođenje proizvoda i dobro korporativno ponašanje jesu ideja vodilja u nalaženju najboljeg puta za izazove koji su pred nama.
KUPAC: Nacionalna banka Grčke trebalo bi da plati 392 miliona evra za kupovinu Vojvođanske banke, što je 4,9 puta više od njene knjigovodstvene vrednosti.
DOBIT: Naftna industrija Srbije ostvarila je u prvom polugodištu dobit od 3,6 milijardi dinara, za 30 odsto više nego što je planirano.
KRAJ: Beogradska kompanija Pionir kupila je za 20 miliona dinara poslednji imovinski paket „Koštane“ iz Vranja, čime je okončan trogodišnji stečajni postupak nad nekada čuvenom industrijom obuće.
TENDER: Na tender za prodaju 65 odsto kapitala Telekoma Republike Srpske javili su se: Telekom Srbija, norveški Telenor, ruski Sistem Telekom i Telekom Austrija.
Dr Boža Mihajlović, profesor Univerziteta u Beogradu: Dobitnik je organizator privatizacije
DOBITNICI: Država, kao jedan od organizatora privatizacije, a po logici bi onda i narod morao da oseti taj dobitak. On bi se ogledao u razvojnoj komponenti (investiranje u proizvodnju) i u socijalnoj zaštiti najsiromašnijih kategorija stanovništva.
GUBITNICI: Radnička klasa koja više nije u mogućnosti da odlučuje o kretanju kapitala.
DOBITNICI: Ljudi koji su uspeli da shvate ovo vreme i kako se u njemu može živeti. A naročito oni koji otvorenog uma prihvataju izazove vremena i imaju viziju puta kojim se mora ići. Naravno, treba raskinuti sa prošlošću.
GUBITNICI: Svi koji se ponašaju suprotno od dobitnika.