Možda je Dijana Hrkalović došla do tačke kada je odlučila da se odrekne ili Nebojše Stefanovića ili Aleksandra Vučića. Svakako je “upotrebljivo oružje”, a u kom dometu će i koga tačno “razarati”, javnost će saznati sigurno tokom kampanje, a pre izbora
Kao bomba je u ponedeljak odjeknula vest da je bivša državna sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova Dijana Hrkalović angažovala novog advokata, poznatog naprednjaka Vladimira Đukanovića, i to samo dva dana pred početak suđenja. Ako je suditi po dosadašnjim rezultatima advokata Đukanovića, njegov izbor je razumljiv, no kontekst je kompleksniji i za upućene ne tako iznenađujući.
Kada su dosadašnji branioci Dijane Hrkalović, Sead Spahović, Nenad Tasić i Ahmed Delimeđac, saznali da je angažovala Đukanovića, odlučili su da joj odmah otkažu punomoćje. Hrkalovićka, koja je u pritvoru povodom optužbi da je iskorišćavanjem svog položaja kočila istrage i procesuiranje kriminalaca, verovatno se vodila logikom da je za nju najbolje da angažuje advokata koji do sada već ima uspeha u “izvlačenju” optuženih iz pritvora, kao što je Predrag Koluvija u slučaju “Jovanjica”.
PAKET ARANŽMAN
Osim toga, bivša sekretarka u MUP-u nije običan pritvorenik već doktor psihologije, te verovatno odluke donosi i sa naučnog aspekta. Imala je vremena da od 24. decembra, od kada boravi u Okružnom zatvoru u Beogradu, razmotri sve detalje svog trenutnog položaja, te da dva dana pred dolazak u Specijalni sud promeni i advokata. Verovatno joj se učinilo da bi Đukanović, koji je i predsednik Odbora za pravosuđe Skupštine Srbije a i član Državnog veća tužilaca i Visokog saveta sudstva, za nju bio najbolje rešenje.
No, upitno je da li će do suđenja u Ustaničkoj i doći u sredu 2. marta (dan pre nego što je ovaj tekst napisan), ali već sada možemo reći da postoje dva ishoda. Jedan je svakako odlaganje kako bi se odbrana pripremila, a može da bude i iznenađenja, te da se ročište održi i da se na njemu sama Hrkalovićka izjašnjava.
Do sada smo imali male signale da se nešto dešava u krupnim slučajevima organizovanog kriminala, a sada već imamo “paket aranžman” u najavi. Ne treba zaboraviti da se sve dešava paralelno sa oslobađajućom presudom Miroslavu Miškoviću, adutu izborne kampanje Srpske napredne stranke 2012. godine, i puštanjem u kućni pritvor Darka Šarića.
Pitanje je sada šta je “paket aranžman” i da li je kompletan ili je dogovor napravljen samo u određenim segmentima. Ne može se zaboraviti činjenica da je Srbija pred izborima i da bi hapšenje neke “krupne zverke” iz redova vladajuće strukture moglo doneti dodatne poene Vučiću.
ANALIZA STANJA
foto: filip krainčanić / nova.rs…
Do sada se bivša državna sekretarka u pritvoru ponašala kao odani Vučićev vojnik, to je u intervjuu za “Vreme” rekao i njen sada već bivši advokat Sead Spahović, koji je naveo da ona bezgranično veruje i Vučiću i ministru odbrane Nebojši Stefanoviću. Možda će “sudbina” Nebojše Stefanovića zavisiti od iskaza Dijane Hrkalović, za koju je rekao da je bila njegov, a ne Vučićev izbor u MUP-u. Možda je doktorka psihologije došla do tačke kada je odlučila da se jednog od njih dvojice odrekne. Svakako je “upotrebljivo oružje”, a u kom dometu će i koga tačno “razarati”, javnost će saznati sigurno tokom kampanje, a pre izbora.
I to ne iz novinskih izveštaja iz sudnice Specijalnog suda. Sve će nam biti saopšteno preko podkasta njenog novog advokata Đukanovića. Petkom specijal, preko Jutjub kanala tabloida “Objektiv”, kada će sa “probranim” gostom pričati o novim saznanjima, a svakodnevno, kad on to poželi, preko svog Jutjub kanala. Da objasni narodu, u nastavcima, kao nekada na radiju Fokus.
Videli smo da je spremio i novu scenografiju za svoju emisiju “Analiza stanja”. Očekujemo da će ubediti sud kako nema razloga da Hrkalovićka sedi u pritvoru kada može sa nanogicom kod kuće. Tako da može i sa njom da uradi ekskluzivni intervju, kao sa Predragom Koluvijom.
Dijana Hrkalović se do sada branila ćutanjem, a u sezoni proleće/leto možda progovori i kaže nešto više, ne samo o onome za šta je TOK tereti. Sa njom na optuženičkoj klupi naći će se bivši načelnik odeljenja za specijalne istražne metode Dejan Milenković i bivši načelnik Policijske uprave Novi Sad Milorad Šušnjić.
Hrkalovićka je optužena da je u više navrata uticala na bivšeg saradnika Dejana Milenkovića da ometa istrage i da mu je naložila da ne dostavlja na vreme tužilaštvu izveštaje o veštačenju telefona Veljka Belivuka, a u slučaju ubistva Vlastimira Miloševića. Tužilaštvo je tereti da je na taj način pomogla Velji Nevolji i njegovim saradnicima.
Takođe, terete je i da je Milenkoviću tražila da obriše deo prisluškivanog razgovora advokata Dragoslava Miše Ognjanovića, u kom on govori o njenim navodnim vezama sa kriminalcima.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Odluka studenata da režimu upute zahtev za raspuštanje državnog parlamenta i raspisivanje vanrednih republičkih izbora nije pala s Marsa. O ovoj opciji se na plenumima već dugo žustro diskutovalo, a stvar je presečena onda kada je svima, ali baš svima, postalo jasno da vlast ne samo da ne želi da ispuni studentske zahteve nego na političku krizu odgovara sve jačom represijom i sve prljavijom propagandom. I kada više niko nije mogao da ospori činjenicu da je upravo režim generator svih društvenih i političkih anomalija, te da zahvaljujući njemu novosadska nadstrešnica svakom građaninu ove zemlje visi nad glavom
Kakvo je interesovanje među najvišim univerzitetskim radnicima za direktno učešće u politici, na “studentskoj listi”, ukoliko bi u Srbiji bili raspisani vanredni parlamentarni izbori
Poziv na raspisivanje izbora je poziv režimu, a trebalo bi da se vidi da li će postojati i studentski poziv svim ostalima na društveni dogovor o tome kako se suprotstaviti režimu na budućim izborima. Oni mogu biti raspisani neočekivano brzo, a možda ih i ne bude pre nekog “redovnog termina” ako ne bude izuzetno jakog pritiska na ulici
Možda je tačna verzija da je Aleksandru Vučiću pozlilo pa se zato vratio u zemlju. Ali i dalje cela stvar ostavlja mnogo otvorenih pitanja. Za početak, zašto je predsednik naše zemlje išao na donatorsko veče namenjeno unutarpolitičkim ciljevima druge zemlje? Zašto je išao na događaj na koji se ne može ući ako se ne donira novac? I ko ga je zvao? Ako se ova sapunska opera posmatra kao izolovan događaj, van domaćeg konteksta, zaista je reč o nečemu što izmiče zdravom razumu
Bez razumevanja zla koje je činjeno u našoj neposrednoj istoriji u poslednje tri, četiri decenije, to bi bilo parcijalno i licemerno. Zakasnilo se i za ono što se dogodilo pre šest meseci, sve sada je nadoknada. Ako ne dođemo do ozbiljnog suočavanja sa prošlošću, sa snažnim programom stvaranja nenasilnog društva, promene će imati kratak rok trajanja. A u toj promeni roditelji ubijene dece mogli bi da budu ambasadori procesa normalizacije ovog društva. Oni su spremni na tu ulogu i bilo bi dobro da ih i studenti uključe u svoje debate, da razumeju šta se dogodilo i koji su putevi suočavanja
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!