Pred sudom samo saučesnici, bez nalogodavaca i izvršilaca
Na četvrtu godišnjicu ubistva Olivera Ivanovića, rodbina, prijatelji i stranačke kolege iz Građanske inicijative SDP odali su mu poštu u Kosovskoj Mitrovici, opozicija je organizovala pomen i protestnu šetnju u Beogradu, a državni vrh predvođen Aleksandrom Vučićem prisustvovao je opelu u Hramu Svetog Save.
I dalje se ne znaju nalogodavci i izvršitelji ubistva, a na optuženičkoj klupi suda u Prištini su samo saučesnici. Rada Trajković, političarka sa Kosova, dugogodišnja Ivanovićeva saradnica, tvrdi da su “državni organi iz Beograda najdirektnije umešani u opstrukciju procesa i na sve načine nastoje da zaštite ljude koji su osumnjičeni za organizaciju”.
“To se vidi po odnosu prema Zvonku Veselinoviću i Milanu Radojičiću. Od dana kad je izvršen taj zločinački akt, oni su postali milioneri u Srbiji”, kaže Rada Trajković za novine “Nova”.
A i sin Olivera Ivanovića, Nikola, podseća da je Bojan Dimić, nekadašnji operativac Bezbednosno-informativne agencije (BIA), a danas načelnik Prve uprave, izjavio kako je svojevremeno upozorio njegovog oca da mu se iz Prištine sprema hapšenje.
“Kako je to moguće da neko ko radi za BIA zna da će moj otac biti uhapšen, a ne zna da će ga ubiti, eto, na tome se zasniva moje mišljenje da je Beograd morao da zna nešto i mora i danas da zna nešto, i da bi sprečio bilo kakve spekulacije u vezi sa tim, morao bi da pokrene sudski proces koji bi bio brz i efikasan”, rekao je Nikola Ivanović u izjavi za N1.
Nastavak ekoloških blokada
Šapčani i Vučić ponovo u klinču
Prošle subote Savez ekoloških organizacija Srbije organizovao je protestne blokade puteva na šest lokacija, a blokiran je i put ka graničnom prelazu Trbušnica (Šepak) kod Loznice.
U Beogradu je Aleksandar Jovanović Ćuta, ekološki aktivista i predsednik pokreta Ekološki ustanak, poručio da će “protesti trajati dok Rio Tinto ne ode iz Srbije” i za sledeću subotu najavio veliki protest u glavnom gradu.
foto: nemanja jovanović / nova.rsDušan Tufegdžić
Bilo je manjih incidenata u Beogradu i Vranju, kod Preljine zamalo nije došlo do tuče između protestanata i dvojice vozača, a ponovo je najdrastičnije bilo u Šapcu gde je ekološki aktivista Dušan Tufegdžić (na slici) povređen pošto je na njega naleteo automobil.
Prema Tufegdžićevim tvrdnjama, na njega je audijem naleteo član Srpske napredne stranke i lokalni biznismen i nosio ga na haubi 15 metara, te mu naneo povrede donjeg dela kičme i zgloba na levoj nozi. Prisutni policajci nisu reagovali i uzeli su mu izjavu tek pošto je zbrinut u Hitnoj pomoći.
O ovom incidentu se izjasnio i Aleksandar Vučić i nazvao Tufegdžića lažovom, a prozvani Šapčanin se sutradan pojavio ispred zgrade Predsedništva Srbije i zatražio prijem kod Vučića.
“Ovde sam da ga pogledam u oči, da mi kaže zašto sam ja to lažov i da ja njemu kažem zašto je on lažov”, izjavio je Tufegdžić, ali zahtev mu nije uslišen.
Protesti u novobeogradskom bloku
Samo napismeno sa Vesićem
Protesta je prošle nedelje bilo i u novobeogradskom Bloku 8 gde su stanari izrazili nezadovoljstvo najavama gradnje stambeno-poslovnog objekta na raskrsnici ulica Mihaila Pupina i Maršala Tolbuhina.
Okupljeni žitelji ovog dela Novog Beograda tvrde da je u planu rušenje zgrada Centrotekstila, kako će nova zgrada od 10 spratova zauzeti i velike deo sadašnje zelene površine i da će uskratiti svetlost i vazduh okolnim zgradama.
foto: predrag mitić / tanjug…
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić (SNS) demantovao je pobunjene stanare i izjavio da je plan gradnje na oko 40 hiljada kvadratnih metara zaustavljen još pre nekoliko meseci.
“Najave o izgradnji kompleksa su dezinformacije jer su sve zaustavili sekretarka za urbanizam i građevinske poslove Bojana Radaković i gradski urbanista Marko Stojčić, koji su vrlo odgovorni”, objasnio je Vesić i garantovao da dok je on u Gradu Beogradu, taj plan neće biti usvojen.
Na tu izjavu, stanari zgrade poznate kao “Kineski zid” poručili su zameniku gradonačelnika da će mu verovati kad budu napismeno dobili potvrdu kako neće biti izgradnje u njihovom kraju.
Socijalisti i fudbalski život
Tončevu “žuti karton” FSS, Vučeliću novi mandat u Partizanu
Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Srbije kaznila je zabranom rada u fudbalu na devet meseci Novicu Tončeva, aktuelnog ministra bez portfelja i funkcionera Socijalističke partije Srbije (SPS). Istovremeno, kažnjen je i njegov sin Stanislav, predsednik FK Radnik iz Surdulice, ali na šest meseci, a povod je bio njihov upad u sudijsku svlačionicu na poluvremenu utakmice Super lige Srbije između Radnika i TSC-a iz Bačke Topole.
Tončev, koji je i predsednik FS Istočne Srbije, kaže da će se žaliti na “neosnovanu i skandaloznu odluku” jer, iako priznaje da je greška što je ušao kod sudija, napominje da se na sminku iz vlačionice čuje da nije bilo nikakvih pretnji niti psovki, i da zbog toga, kako objašnjava, treba da odgovara srazmerno težini povrede po Pravilniku.
“Ozbiljni prekršaji nisu imali ovako rigorozne kazne, ali Disciplinska komisija ne odlučuje po Pravilniku, već po nečijim nalozima, a postupak se vodi kako bi me isključili iz svih aktivnosti FSS-a i sprečili da se kandidujem za predsednika”, objašnjava Tončev, kome ostaje da se žali drugostepenom organu FSS.
foto: zoran žestić / tanjug…
S druge strane, nekadašnja vedeta SPS-a Milorad Vučelić, aktuelni direktor i urednik “Večernjih novosti”, ne mora da brine za pozicije u fudbalu jer je na Skupštini Fudbalskog kluba Partizan dobio novi petogodišnji predsednički mandat.
“Funkcije u Partizanu više izgledaju kao sedenje na nekoj čeličnoj stolici, vrlo neudobnoj, sa nekim dodatnim bodljama, nego kao udobno sedenje u foteljama”, požalio se Vučelić na Skupštini, ali i dodao da “veličina Partizana daje vrednost toj stolici, kakva god ona bila”.
Urbanistička regulacija Divčibara
Crni planovi za Crnu Kamenicu
Više od 150 zvaničnih primedbi urbanista, arhitekata i zabrinutih aktivista i građana stiglo je na Nacrt izmena i dopuna Plana generalne regulacije Turističkog centra Divčibare, koji će se uskoro naći pred odbornicima Skuštine Valjeva, jer, kako se ističe, drastično umanjuju zelene površine u zaštićenom području i ozbiljno ugrožava rečicu Crnu Kamenicu, koja već trpi posledice proširenja kanalizacije na ovoj planini.
Društvo arhitekata Valjeva navodi i da se izmenama sprečava izgradnja apartmanskih objekata, a podstiče izgradnja hotelskih kompleksa.
“U svim planskim dokumentima Divčibare su naselje nerazvijene infrastrukture koje treba razviti, a onda unaprediti smeštajne kapacitete. Kod nas je sve suprotno, prvo smeštaj, pa onda infrastruktura”, kaže za valjevski nedeljnik “Napred” Svetlana Janković, članica neformalne grupe građana uživalaca i poštovalaca Divčibara i Maljena.
Ekolozi naglašavaju da se fekalije direktno izlivaju u Crnu Kamenicu i da će se situacija pogoršati zbog novih priljučaka na kanalizacionu mrežu pošto nema plana za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Komisija za planove Valjeva još se nije izjasnila na pristigle primedbe.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Rekonstrukcija vlade i Ružić na N1 nekako su postali ista tema. Kojom logikom, kojim putevima, nejasno je. Jasno je samo da je ovo jedno veliko prepucavanje dve vladajuće stranke, u kom su paramediji i megafoni vlasti samo sredstvo za slanje kriptičnih poruka na relaciji SNS–SPS. Niko se tu ne obraća građanima, niti su oni bitni
Šta će biti sa jednim bračnim parom i osam samaca na Slanačkom putu 51 kojima preti iseljenje? Ko je odgovoran? Šta kaže Grad, a šta izvršitelj Ratko Vidović? Konačno, zbog čega su građani u ovome duplo oštećeni i zašto mogu da se žale jedino sudu na Kipru
Intervju: Milena Božović, tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu
“Imaćemo povlašćene okrivljene. To će biti oni koje tužilac odluči prve da sasluša. Prvi okrivljeni će se saslušavati bez prisustva ostalih okrivljenih i njihovih branilaca. Kod drugog okrivljenog po redu saslušavanja, tokom davanja iskaza, moći će da prisustvuje samo prvi koji je saslušan sa svojim advokatom. Dakle, kada poslednji dođe na davanje iskaza kod tužioca, svi već saslušani sa svojim braniocima moći će da prate njegovo izlaganje i postavljaju mu pitanja, a on nije imao prava da ta pitanja postavlja njima. Kako će tužilac određivati i po kojim kriterijumima kog okrivljenog će prvog da sasluša, a koga kao drugog ili trećeg ili poslednjeg, nije propisano”
U Srbiji ima oko 3.600 kladionica, što je skoro duplo više od broja osnovnih i srednjih škola. U manjim gradovima su, pored pekara i apoteka, uglavnom jedini objekti. Ali fizičke kladionice danas čak više nisu ni potrebne da bi se razvila zavisnost od kocke jer se sve više mladih kocka onlajn. Šta (ne) donose nova zakonska rešenja
Uoči ovogodišnjeg Beograd Prajda, “Vreme” je istraživalo kako je o ovom događaju pisala ekstremna desnica u svojim Telegram kanalima i na Iks profilima. Parada “izopačenjačkih nakaza”, “parada bolesnika”, “parada degenerika”, “pederska parada”, “satanistička parada”, “parada srama” samo su neka od živopisnih imena kojima je na društvenim mrežama nazivana Parada ponosa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić trebalo je da ne oklevajući ni časa ode među od bola skrhane Novosađane. Tamo mu je bilo mesto, više od svih drugih zvaničnika
Da je neka građevinska inspekcija radila svoj posao, da se pridržavalo zakona i pravila profesije, sigurno je da se tragedija na železničkoj stanici u Novom Sadu ne bi desila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!