Nakon što je Aleksandar Vučić najavio da će Skupština grada Loznice staviti van snage Prostorni plan grada usvojen krajem jula, sednica je ekspresno zakazana i naprednjačka većina je bez rasprave ispunila predsednikovo obećanje.
Predsednica Skupštine, Milena Manojlović Knežević iz Srpske napredne stranke, rekla je kako je povlačenje Plana “izraz poštovanja volje građana i nedvosmislene poruke predsednika Vučića da je briga o građanima na prvom mestu”, otvorila i odmah zaključila pretres uskraćujući pravo malobrojnim odbornicima opozicije da govore po ovom pitanju.
Ne obazirući se na glasno negodovanje opozicionara, vladajuća većina je izglasala ukidanje Prostornog plana Loznice u okviru koga je i prostorni plan posebne namene rudnika jadarita, usvojenog letos uprkos masovnim protestima građana i stručne javnosti.
Za lidera opozicione grupacije “Smelo” Dragana Pajića obrt kod lozničkih naprednjaka je “manipulacija i pokušaj da se relaksira javnost”, jer problem i dalje postoji pošto je većina u Skupštini grada odbila njegov predlog da se Vladi Srbije uputi negativno mišljenje o Planu područja posebne namene “Jadar”, na osnovu koga je bio izmenjen Prostorni plan Loznice.
“Uredba o Planu područja posebne namene ‘Jadar’ je kamen temeljac svega”, poručuje Pajić, a sa tim se slažu i ekološka udruženja “Zaštitimo Jadar i Rađevinu” i “Koalicija za održivo rudarstvo”, koja su Vladi Srbije uputila zahtev da ukine spornu Uredbu iz prošle godine, kojom se omogućava kompaniji “Rio Tinto” otvaranje rudnika litijuma.
Plakati-poternice u Šapcu
Targetiranje nepodobnih
05-poternica-sabac…
U Šapcu su osvanuli plakati i leci, svojevrsne poternice, na kojima su ispod poruke “Traže se” fotografije advokata Aleksandra Mijailovića, novinarke Isidore Kovačević i maloletnog V. A. Za Mijailovića se navodi da je “konsiljere batinaša”, za urednicu “Podrinjskih” da je “medijski pokrovitelj batinaša”, dok se V. A. označava kao kriminalac, a u potpisu stoji da je nagrada “miran san Šapčana”.
Advokat Mijailović veruje da iza plakata i letaka stoje šabački naprednjaci i pretpostavlja da je targetiran jer je jedan od branilaca Dragana Milovanovića Crnog, a novinarka Isidora Kovačević kaže da je uplašena za svoju bezbednost i misli da se našla na letku “zbog pisanja o događajima na protestu u Šapcu, kada su huligani letvama tukli demonstrante”.
Oglasila se i majka maloletnog V. A. i prozvala predsednika Srbije i SNS-a Aleksandra Vučića. “Šabac je mali grad i u poslednje vreme ima dosta pritisaka od strane lokalnih batinaša koji su najčešće predvođeni SNS-om. Zato kažem da je predsednik Vučić najviše odgovoran jer je dužan da stane u odbranu svih svojih građana”, poručila je Snežana Anđelić.
Šabački naprednjaci su odbacili optužbe da stoje iza “plakata-poternica”, a gradonačelnik Aleksandar Pajić u otvorenom pismu sugrađanima poručuje da se radi o “pokušaju opozicije da skrene pažnju sa svih uspeha koje je kao gradonačelnik ostvario sa svojim timom”.
Dejan Stanković vs. Milan Borjan
Ružne reči na “zvezdaški” način
Fudbalska javnost, naročito “zvezdaški” deo, bavila se poslednjih dana sukobom trenera i kapitena Crvene zvezde Dejana Stankovića i Milana Borjana, koji je izbio nakon nerešenog rezultata sa surduličkim Radnikom na “Marakani”. Mediji su iz sata u sat donosili nove “detalje” iz svlačionice i prenosili ružne reči koje su razmenjene, a spekulisalo se da je posle verbalnog došlo i do fizičkog sukoba.
Na sledećoj utakmici sa TSC-om u Bačkoj Topoli iskusnog golmana i kapitena nije bilo u postavi, pa su priče o njegovom odlasku dobile na težini, a potom je on sam, oglašavajući se preko društvenih mreža, potvrdio da je zatražio raskid ugovora i samo poručio kako je “klubu dao srce, dušu, svaki atom snage i da je došlo vreme da svoje mesto prepusti dostojnoj zameni”.
Ali, kako neki mediji tvrde, sukob su sanirali navijači, pa će Borjan stajati na golu Zvezde i na proleće, a i Stanković će i dalje predvoditi stručni štab iako se govori da dobija primamljive ponude italijanskih klubova.
Na kraju se u odabranim medijima oglasio i generalni direktor Zvezdan Terzić i potvrdio da se dogodio incident u svlačionici, ali i objasnio da to u klubu doživljavaju “na pozitivan zvezdaški način”. Poželeo je igračima i trenerima da se dobro odmore i da potom “spremni i jedinstveni krenu u pripreme za osvajanje pete uzastopne šampionske titule”.
Crvena zvezda je druga na tabeli Super lige Srbije i zaostaje pet bodova za jesenjim prvakom Partizanom.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Šta studenti u plenumu misle – koji je najveći problem Srbije, šta ih najviše motiviše da istraju u protestu, koji je njihov stav prema političkim strankama, da li su za ulazak u EU ili ne, koliko je snažan njihov osećaj nacionalnog identiteta, da li su više konzervativni ili liberalni, kako se informišu, šta sve to može da nam kaže o budućnosti ovog društva i države… Ovo su samo neka od pitanja na koja odgovara najnovije istraživanje profesora Fakulteta političkih nauka Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića
Odbijanjem da raspiše prevremene izbore režim šalje implicitnu poruku svima koji su deo klijentističkog sistema: ako se izbori uporno izbegavaju, to je kao da su već raspisani – i izgubljeni. Što duže ta poruka ostaje neizrečena, ali prisutna, to će klijentistički sistem postajati sve slabiji
Šta su razlozi dugovečnosti protesta protiv Vučićevog režima? Na ovo pitanje odgovaraju sagovornici “Vremena” iz različlitih perspektiva, ali se jedan motiv provlači kod svih: uznapredovala nepravda i nepodnošljiva laž
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!