
Vanredno glasanje
Studenti u blokadi traže parlamentarne izbore
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Šta se tačno dogodilo u Ulici kralja Milana u subotu 15. marta u 19.11, za vreme petnaestominutne tišine tokom protesta u Beogradu i dalje je enigma koju treba da istraži tužilaštvo. Međutim, od njih samo štura saopštenja koja idu niz dlaku vlastima
Prošlo je deset dana od velikog protesta u Beogradu i najvećeg ikada takvog skupa u Srbiji. Osim što je bio najveći, protest održan 15. marta izdvojio se i po incidentu u Ulici kralja Milana kada je, prema navodima i svedočenjima, nekakav huk razdvojio masu na dva dela ka obodima ulice i trotoaru.
Nižu se od tada razne teorije i tvrdnje. S vrha vlasti stizali su prvo demantiji o tome da Srbija ima bilo kakvo zvučno naoružanje, a kroz nekoliko dana i prezentacija uređaja koje Srbija ipak ima. I to ne jedan, već 16 uređaja LRAD.
I dok je ministar policije priznao da ih imamo, do danas svi demantuju da su uređaji korišćeni na dan protesta.
Oglasili su se više puta tim povodom i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, te ministar zdravlja Zlatibor Lončar, brojni stručnjaci iz raznih oblasti, pominje se i istraga američkog FBI-a i ruskog FSB-a, a telo koje bi trebalo da sprovedu istragu u Srbiji – beogradsko tužilaštvo – jedva da se oglasilo.
Prvo osnovno javno tužilaštvo saopštilo je tri dana posle događaja da iz do tada prikupljenih izveštaja, proizlazi da nijedna organizaciona jedinica i pripadnici obezbeđenja protesta 15. marta u Beogradu nisu upotrebili „zvučni top“. Kako je tada saopšteno, „tužilaštvo će dalje raditi na utvrđivanju razloga izazivanja ponašanja građana kritičnom prilikom“.
U saopštenju se navodi da je to tužilaštvo 16. marta, na osnovu medijskih informacija, na različitim portalima kao i video zapisa objavljenih društvenim mrežama, a u vezi sa događajem od 19.11 časova dana 15. marta kada se, po izjavama prusutnih građana, začuo jak i neobičan zvuk, koji je izazvao paniku, trčanje, guranje i padanje okupljenih građana, u Ulici kralja Milana, formiralo predmet i uputilo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja MUP-u, te Direkciji policije.
Tužilaštvo se nakon toga više nije oglašavalo.
„Činjenice koje su prezentovane javnosti opovrgavaju zaključke tužilaštva. To je zato što tužilaštvo nije sprovelo potpun postupak već je išlo u susret očekivanjima politike“, kaže za „Vreme“ Goran Ilić, tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva.
Kako dodaje, „ostaje slabašna nada da će se u nastavku sprovesti potpun i delotvoran postupak uz uvažavanje činjenica do kojih je došla javnost“.
„Informer“ protiv Zagorke Dolovac
U isto vreme, tabloid Informer postavlja pitanje zašto vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac i tužioci ćute, te zašto Tužilaštvo za visokotehnoloski kriminal nikoga nije uhapsilo od 15. marta za krvično delo „Izazivanje panike i nereda iz člana 343“.
Kako navodi taj list, „tužilac Boris Majlat iz Sombora koji je postavljen za tužioca ovog tužilaštva diskrecionom odlukom upravo Zagorke Dolovac, nije preduzeo nikakav korak za hapšenje onih koji su napravili pometnju u društvu zagovarajući teoriju o „zvučnom topu“ i izazivajući paniku na društvenim mrežama“.
U cara Trojana zvučni top
Povodom istrage tužilaštva, oglasili su se i studenti u blokadi Pravnog fakulteta.
Kako navode, najviši državni zvaničnici još jednom su dokazali da vrše nedozvoljen uticaj na tužilaštvo pozivajući ga da „takozvanom” istragom ruši Ustavom zagarantovano pravo na slobodu govora. Delegirajući tužilaštvu takav posao, stavljaju ga u službu zastrašivanja svedoka.
„Umesto toga, tužilaštvo bi trebalo da istraži zašto je i po čijem naređenju zvučno oružje postavljeno na vozila MUP-a, da li je ono uopšte legalno i da li je i čijom krivicom upotrebljeno 15. marta u toku 15 minuta tišine”, saopštili su studenti u blokadi Pravnog fakulteta na društvenoj mreži Iks (X).
„U cara Trojana zvučni top, nismo zaboravili!“, naveli su studenti.
Na samom kraju ostaje pitanje, dodaju – da li će tužilaštvo „pokrenuti postupke i protiv predsednika Republike i ministra unutrašnjih poslova u ostavci koji su širili lažne informacije o neposedovanju bilo kakvog zvučnog oružja, tako i LRAD oružja, ili će se dotični poslužiti svojim političkim imunitetom i time nastaviti da ‘legalno’ šire lažne informacije“.
У ЦАРА ТРОЈАНА ЗВУЧНИ ТОП
НИСМО ЗАБОРАВИЛИ!Највиши државни званичници још једном су доказали да врше недозвољен утицај на тужилаштво позивајући га да „такозваном” истрагом руши Уставом загарантовано право на слободу говора. Делегирајући тужилаштву такав посао стављају га у… pic.twitter.com/mbgVJYDASn
— Правни у блокади (@blokadapravni) March 23, 2025
„Vreme“ od prvog dana istražuje šta se dogodilo u Ulici kralja Milana. Dobili smo niz svedočanstava o tome šta se događalo, ali i dalje ostaje nerešeno pitanje – šta je izazvalo paniku među učesnicima protesta u Beogradu 15. marta.
O svemu tome čitajte u istraživanju „Dosije Huk“ u narednom broju nedeljnika „Vreme“ od četvrtka 27. marta.
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Nakon nekoliko dana oporavka na VMA, predsednik Srbije će 7. maja ponovo preuzeti aktivnu ulogu u državnim poslovima, saopšteno je iz Predsedništva. Veče istog dana rezervisano je za još jedno obraćanje javnosti
Prvi čovek RTS-a Dragan Bujošević ocenio je da blokade Javnog servisa nemaju veze sa borbom za medijske slobode, već sa borbom za vlast
Nakon više od 50 dana štrajka glađu i rastućeg pritiska javnosti, aktivista Srđan Žunić pušten je iz pritvora
Nakon godina čekanja i praznih obećanja, Evropska komisija menja ton - bez konkretnih reformi i jasnog spoljnopolitičkog kursa, Srbija ne može računati na dalji napredak ka članstvu. Klaster 3 ostaje zaključan – i to porukom, ne papirom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve