USAID
Marko Rubio preuzeo rukovođenje USAID-om
U Vašingtonu je sedište USAID-a bilo zatvoreno tokom dana, a zaposlenima je u mejlu rečeno da ostanu kod kuće
„Devedesete godine prošlog veka su najmračnija stranica u modernoj istoriji Srbije zbog katastrofalne politike koja je zemlju uvela u nekoliko ratova, sankcije i međunarodnu izolaciju, uz represivno ophođenje prema sopstvenim građanima“
Potpredsednica Vlade Srbije i članica Predsedništva Srpske napredne stranke Zorana Mihajlović izjavila je da su građanke i građani Srbije 5. oktobra 2000. odbranili izbornu volju i porazili mračnu politiku koja je zemlju izolovala od celog sveta, vodila u ratove i ekonomski uništila, istakavši da se Srbija tada opredelila za Evropsku uniju
Mihajlović je u pisanoj izjavi istakla da se Srbija 5. oktobra 2000. godine opredelila da postane deo evropske porodice naroda i da za Srbiju nema drugog puta osim članstva u Evropskoj uniji.
„Srbiji je mesto na Zapadu i članstvo u EU je naš strateški cilj. I da hoćemo, ne možemo u druge delove sveta, jer pripadamo Evropi, i veoma je važno da u situaciji kada je svet na korak od svetskog sukoba budemo jasni i da pokažemo da za Srbiju nema trećeg puta osim članstva u EU“, naglasila je Mihajlović.
I dalje: devedesete godine prošlog veka su najmračnija stranica u modernoj istoriji Srbije zbog katastrofalne politike koja je zemlju uvela u nekoliko ratova, sankcije i međunarodnu izolaciju, uz represivno ophođenje prema sopstvenim građanima.
„Umesto uništavanja budućnosti Srbije, građani i građanke su (5. oktobra 2000.) odbacili tu politiku i opredelili se za otvaranje prema svetu, evropske integracije, za razvoj, demokratiju, poštovanje ljudskih prava“, istakla je članica predsedništva SNS-a.
Navela je i da je ponosna što je, kao i stotine hiljada drugih ljudi, bila tog dana na protestu ispred Skupštine Srbije, jer istinski veruje u promene režima koji ne rade u interesu države i njenog društva.
„Kao i mnogi ljudi, svesna sam da nakon promene vlasti 5. oktobra Srbija nije dostigla sve čemu su težili njeni građani“, napisala je Mihajlović, „što ne umanjuje značaj tog dana, ali nas sve opominje da je pred nama puno posla i borbe za prosperitetniju Srbiju, uz poštovanje prava svih“.
Ocena Petog oktobra Zorane Mihajlović u potpunoj je suprotnosti sa viđenjem njenih partijskih drugova i šefa naprednjaka i države Aleksandra Vučića koji u „petooktobarskim promenama“ i rušenju vlasti Slobodana Miloševića uglavnom vide najveće zlo koje je strefilo Srbiju, o demonstrantima govore kao o nasilnicima koji su se skupili da pljačkaju i pale Skupštinu, a DOS (Demokratska opozicija Srbije), „dosovsku vlast“, a ne režim Slobodana Miloševića, smatraju odgovornom za uništenje Srbije.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U Vašingtonu je sedište USAID-a bilo zatvoreno tokom dana, a zaposlenima je u mejlu rečeno da ostanu kod kuće
Nemanja Šarović, dugo partijski drug Aleksandra Vučića, stekao je novu popularnost reporterskim odlascima na mitinge SNS. Za naš njuzleter objašnjava zašto mu je žao ljudi koje tamo intevjuiše
Dok se u Srbiji i dalje nagađa hoće li neko novi dobiti mandat za formiranje Vlade ili će biti održani vanredni parlamentarni izbori, šef diplomatije Marko Đurić stranim novinarima je rekao malo više
Pojedini mediji bliski vlasti napali su predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragana Filipovića da „hoće da ruši državni vrh“, samo zato što se pojavio na studentskim protestima. To je nedopustivo i moglo bi Srbiji da se obije o glavu, upozorava Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora
Dolasci mnogih Hrvata u Beograd, najviše turistički, doprineli su normalizaciji odnosa. Da li srpski državni vrh hoće to da upropasti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve