Sindikati prosvete
Vlada pozvala prosvetare na pregovore
Premijer Srbije Miloš Vučević najavio je da će sastanak sa prosvetarima biti zakazan za 9. januar, a sindikatima je u međuvremenu stigao i zvaničan poziv
U rad je puštena žičara koja od Kotora vodi do Lovćena. Iz gondola se pruža spektakularan pogled na Bokokotorski zaliv, a na 1.348 metara nadmorske visine stiže se za nepunih 11 minuta
Skoro četiri kilometra dugačka žičara „Kotor – Lovćen“ izgrađena je za nešto više od godinu, a projekat je realizovala konzorcija Novi Volvox – Leitner na osnovu koncesionog ugovora koji je potpisan u decembru 2021, piše Glas Amerike.
„Pogled na Boku i boravak na Lovćenu, mogućnost da se za 11 minuta popnete do ove fantastične pozicije, lakši pristup Nacionalnom parku ‘Lovćen’ za turiste, definitivno svrstavaju ponudu žičare u red nezaobilaznih atrakcija za sve koji posete Crnu Goru“, rekao je direktor kompanije Žičara „Kotor – Lovćen“ Marco Cus.
Trasa žičare polazi od Duba, koji se nalazi na teritoriji opštine Kotor, i vodi do lokaliteta Kuk na planini Lovćen, na 1.348 metara nadmorske visine, a vreme putovanja iznosi nepunih 11 minuta. Visinska razlika između polazne i krajnje stanice je 1.316 metara.
Projektovani kapacitet je 48 gondola koje mogu da prevezu 1200 putnika po satu. Karta u jednom smeru za odrasle košta 13 evra, a povratna 23 evra. Karta za decu je sedam evra u jednom smeru, odnosno 12 evra za oba smera. Deca mlađa od dve godine ne plaćaju kartu, piše Glas Amerike.
Prema koncesionom ugovoru koji su potpisali predstavnici Vlade Crne Gore i konzorcijum “Leitner – žičara Kotor 1350”, koji čine preduzeća Novi Volvox iz Podgorice i italijanski Leitner, koncesionar će koristiti žičaru 30 godina, nakon čega će to pripasti državi.
Koncesiona naknada iznosi 15 odsto neto vrednosti profita od upravljanja žičarom i pratećim sadržajima, a koncesionar se obavezao da uloži oko 20 miliona evra.
Postojale su sugestije da se žičara produži do Cetinja. Žičara koja je povezivala Kotor i Cetinje postojala je pre 107 godina. Trokraku transportnu žičaru Kotor-Krstac-Njeguši-Cetinje, dugačku nešto više od 18 kilometara, izgradila je 1916. austro-ugarska vojska za samo pola godine. Ta žičara je bila u funkciji sve do 1918. godine.
Ceo tekst možete pročitati na portalu Glas Amerike.
M.N./Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Premijer Srbije Miloš Vučević najavio je da će sastanak sa prosvetarima biti zakazan za 9. januar, a sindikatima je u međuvremenu stigao i zvaničan poziv
Studenti Univerziteta umetnosti organizuju blokadu Mostarske petlje 10. januara kako bi skrenuli pažnju na izostanak pravovremenih reakcija institucija. Okupljanje počinje u 13 časova ispred Palate pravde, uz poruku da pravda neće biti ostvarena bez odlučnih pritisaka na nadležne organe
Novopazarski studenti na Instagramu naveli da ih niko nije ucenjivao, ni pretio, „već da su, s obzirom da broj učesnika iz nedelje u nedelju opada, shvatili da više nemaju snage za proteste“
Nakon hladnog vremena i minusa, kreće naglo povećanje temperature i prolećno vreme
Ugledna književna nagrada „Meša Selimović“ našla se u centru polemike nakon poziva na bojkot koji je pokrenuo Nebojša Milenković. Porodica književnika se pridružila kritici, izražavajući nezadovoljstvo načinom na koji se koristi ime jednog od najznačajnijih srpskih pisaca
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve