Francuski predsednik trebalo je da posete Nemačku od 2. do 4. jula. Bila bi to prva državna poseta francuskog predsednika Nemačkoj od 2000. godine
Emauenl Makron trebalo je da bude prvi predsednik Francuske koji je posle 23 godine došao u zvaniču posetu u Nemačku, ali se to ipak nije dogodilo.
Zbog žestokih nereda koji u Francuskoj traju već danima, a koji su izbili nakon što je policajac ubio 17-godišnjeg mladića koji nije zaustavio automobil po nalogu saobraćajne policije, predsednik Emauenl Makron ne želi da napušta zemlju.
Zbog toga je otkazao državnu posetu Nemačkoj. Kako prenose mediji, protekla noć, peta od izbijanja nereda, protekla je nešto mirnije.
Francusko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je tokom noći uhapšeno 719 osoba.
Francuski predsednik Emanuel Makron i njegova supruga Brižit trebalo je da posete Nemačku od 2. do 4. jula. Bila bi to prva državna poseta francuskog predsednika Nemačkoj od 2000. godine. Ova poseta je bila utanačena povodom 60. godina francusko-nemačkog prijateljstva i u Jelisejskog ugovora. Novi datum posete nije određen.
Foto: AP Photo/Christophe Ena
„Predsednik Makron je zatražio da se planirana državna poseta Nemačkoj odloži“, rekla je portparolka predsednika Nemačke Franka-Valtera Štajnmajera. Nemački predsednik žali zbog otkazivanja i u potpunosti razume situaciju. Štajnmajer se nada da će nasilje na ulicama uskoro biti okončano, rečeno je.
Ubijeni mladić juče je sahranjen. Nekoliko stotina ljudi stajalo je u redu da uđe u veliku džamiju Nanteru, koju su čuvali dobrovoljci u žutim prslucima, dok je nekoliko desetina prolaznika posmatralo sahranu sa druge strane ulice.
Na ulicama Nantera i na sahrani okupio se veliki broj građana, a porodica je zamolila medije da se drže podalje. Sahrana mladića je, prema navodima francuskih medija, protekla mirno.
Foto: AP Photo/Lewis Joly
Policajac koji je pucao u mladića uhapšen je i optužen za ubistvo.
Vlasti su rasporedile 45.000 policajaca i oklopna vozila, kako bi se uhvatila u koštac sa najgorom krizom sa kojom se suočava od protesta „Žutih prsluka” krajem 2018. A lokalne vlasti širom zemlje objavile su zabranu demonstracija i naredile da javni prevoz prestane da radi uveče.
Od početka nemira policija je privela ukupno 2.400 ljudi, od kojih više od polovine prošle noći. Izazvano je oko 2.500 požara i opljačkano oko 700 prodavnica.
B.G./RTS/Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Vulin je rekao da se trenutno vodi hibridni rat protiv Srbije i predsednika Aleksandra Vučića, i to iz jednog centra. Iako nije otkrio koji je to centar, u pravom vulinovskom maniru optužio je sve odreda – Zagreb, Sarajevo, Aljbina Kurtija, regionalne javne ličnosti, predvodnike blokada...
„Ovo je klasičan primer kako nadležne institucije obavljaju posao za koji nisu nadležne. Mi, studenti, borimo se za pravdu i pravo, dok bi BIA trebalo da se bavi onima koji krše ustavni poredak, a ne da vrši pritisak na građane koji se bore za bolje društvo", rekao je student Fakulteta organizacionih nauka Lazar Stojaković, koji je u četvrtak pozvan na na informativni razgovor sa Bezbednosno informativnom agencijom (BIA).
Na sednici Skupštine Savskog venca se na predlog odbornika liste „Biramo Savski venac“ raspravljalo o Generalštabu i Beogradskom sajmu, ali nije smelo da se glasa, zato što je predsednik Skupštine Strahinja Kukić naprasno odlučio da nisu nadležni za to
Kineska fabrika „Mei Ta Europa“ iz Obrenovca otpušta na stotine srpskih i zapošljava za manje para strane radnike. A predsednik Srbije Aleksandar Vučić se 2020. baš radovao što će tu raditi domaća radna snaga što je država subvencionisala
Ovi praznični dani su drugačiji – ne smiruju se ni studenti, ne smiruju se ni građani. Grad u kojem se 1. novembra desila strašna tragedija još uvek je prepun adrenalina, i gneva, i nade. Kao da su praznici u drugom planu, a otpor je vidljiv na svakom koraku
Šta spaja Vučića i Jelenu Karlešu? Zašto je pevačica ispunila sve zadate elemente naprednjačke retorike? I koliko van granica Srbije moraju biti čudni i smešni višesatni monolozi koje njen predsednik drži svakog bogovetnog dana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!