Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je da su priče o akušerskom nasilju i lošim uslovima u porodilištima, „deo globalne agende protiv rađanja u Srbiji"
„Dvadeset godina se ovde vodi kampanja protiv rađanja dece u Srbiji, i to je deo globalne agende. I zato se potencira i akušersko nasilje, i loše stanje u porodilištima, i loša hrana i zato se na tome uporno insistira“, izjavila je Đurđević Stamenkovski gostujući na TV Prva, piše RSE.
Tokom emisije, ministarka je takođe istakla da je nedavno sa crkvom razgovarala o podršci porodicama i ženama.
Porodilište, a ne klanica
Jedan od poslednjih slučajeva u Srbiji za koji postoji sumnja da je reč o akušerskom nasilju, desio se u Zdravstvenom centru u Vranju 17. aprila kada je 37-godišnja žena preminula tokom porođaja.
Više javno tužilaštvo u tom gradu kasnije je saopštilo da je uzrok smrti porodilje ruptura materice i da se može raditi o nesavesnom pružanju lekarske pomoći, a načelnik Službe za ginekologiju i akušerstvo u toj zdravstvenoj ustanovi je smenjen.
Zbog akušerskog nasilja u Srbiji, u januaru su održani protesti pod nazivom „Porodilište, a ne klanica“ podstaknuti objavom Marice Mihajlović da je tokom porođaja u Sremskoj Mitrovici preživela akušersko nasilje, nakon kojeg je njena beba preminula.
Podstaknute tim slučajem, veliki broj žena su tada svoja negativna iskustva iz porodilišta širom Srbije podelile na društvenim mrežama.
Udruženje građana „Kreni-promeni“ tada je zatražilo od Ministarstva zdravlja Srbije da se ženama omogući prisustvo pratioca na porođaju.
Kako su rekli predstavnici tog pokreta u Beogradu, ministarstvu je dostavljeno 190.000 potpisa u akciji „Stop akušerskom nasilju“ kojom se pruža podrška budućim majkama.
Precizirali su da se od nadležnih traži da porodiljama u celoj zemlji daju pravo da izaberu pratioca po ličnom izboru koji bi sa njima bio tokom porođaja.
Ne smemo da poričemo akušersko nasilje
Nakon izjave ministarke, oglasile su se novinarke podkasta Tampon zona na svom Instagram profilu.
„Oštro osuđujemo ovakve izjave, postupke i relativizacije iskustva žena koje su pretrpele ozbiljno nasilje u porodilištima, a koje je je ostavilo nenadoknadive posledice. Važno je da razgovarate sa ženama, a ne da nipodaštavate njihovu bol i odobravanje nasilja tražite kod crkvenih poglavara. Crkvi nije mesto u materici”, navodi se u saopštenju Tampon zone.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve