Kako sada stvari stoje, građani Srbije neće moći da saznaju koliko su kao poreski obveznici platili nabavku vozila „Fiat 500“, u narodu poznatih kao „fića“, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova nabavilo kako bi ih koristilo kao patrolna vozila.
Ministarstvo je odbilo da „Danasu“ dostavi informaciju o ceni „Fiat 500″uz obrazloženje da postupak i predmet nabavke motornih (putničkih) vozila za potrebe organizacionih jedinica MUP-a i sva prateća dokumentacija predstavljaju tajne podatke.
U obrazloženju se dalje navodi da je ugovorom o kupovini „fića“ predviđeno da ugovor sa svim prilozima i dokumentacijom nosi oznaku tajnosti „poverljivo“.
Prema tom ugovoru, kako tvrde iz MUP-a, sa celokupnom dokumentacijom ili njenim delom mogu biti upoznata isključivo lica koja neposredno rade na realizaciji ugovora i koja su potpisala izjavu da će se tajnim podacima postupati u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka, a ugovorene strane (MUP i prodavac) obavezuju se da neće bez pisanog pristanka druge strane otkriti bilo koju informaciju ili podatke koji se odnose na poslovanje ugovorenih strana.
U obrazloženju odbijanja traženih informacija navodi se i da cenu nije moguće saopštiti, jer se ona nalazi u konkursnoj dokumentaciji koja sadrži tehničke specifikacije vozila, pa bi njenim objavljivanjem bili ugroženi interesi javne bezbednosti, ali bi bila ugrožena i bezbednost i rad policijskih službenika koji svoje poslove obavljaju tokom korišćenja „fića“.
Iako je „fiće“ MUP proglasio sredstvima posebne namene, jer se koriste kao patrolna vozila, to su u suštini najobičnije „fiće“ koje su spolja obeležene oznakama policije, a od posebnih sredstava opremljene su rotacionim svetlom, zvučnom signalizaciom (sirenom), a unutrašnjost im se razlikuje od običnih „fića“ i ostalih civilnih vozila samo po tome što imaju instaliranu kolsku radio vezu, koju inače poseduju i sva taksi vozila. Ostaje nejasno kako bi objavljivanje o posedovanju ovako „sofisticirane“ opreme bila ugrožena javna bezbednost i bezbednost policijskih službenika.
Broj kupljenih „fića“ tajna jer otkriva kapacitete MUP-a
Ni na pitanje koliko je MUP kupio ovih vozila, nadležni nisu odgovorili.
U obrazloženju o odbijanju zahteva MUP navodi da broj vozila ukazuje na određene kapacitete Ministarstva što bi u kombinaciji sa ostalim podacima koje smo tražili javno dostupnim, moglo da ugrozi javnu bezbednost u smislu procene opremljenosti vozila za posebne namene (fiće), odnosno tehničkih karakteristika i mogućnosti istih od strane potencijalnih učinilaca krivičnih dela.
„U smislu zaštite bezbednosnih interesa i navedenog činjeničnog stanja, a koji se odnosi na podatke iz dokumentacije koja je opredeljena određenim stepenom tajnosti i koja u celini čini tajni podatak, ocenjeno je da se isti ne trebaju učiniti dostupnim na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja“ stoji na kraju obrazloženja o odbijanju našeg zahteva.
S obzirom da se radi o „fićama“ nameće se pitanje kako je moguće da je broj i cena ovih vozila tajna, tok se, na primer, svaka kupovina naoružanja za vojsku javno objavljuje.
Javnost je gotovo uvek znala za svaku veću kupovinu borbenih aviona kao što su MIG 29 ili naručeni Rafali, sistemi PVO, borbena vozila itd… kao i koliko su plaćeni. Ove informacije, javnosti je gotovo uvek saopštavao lično predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Prema ovom obrazloženju MUP-a, može se zaključiti da je objavljivanje ugovora o kupovini „fića“ mnogo veći bezbednosni rizik po Srbiju nego objavljivanje broja i cene složenih odbrambenih sistema naoružanja koje koristi Vojska Srbije.
Ni na pitanje zbog čega je odlučeno da se kupe baš „fiće“ nije poslat odgovor, uz obrazloženje da MUP takav dokument ne poseduje.
I nabavka „Škoda“ 2017. godine proglašena tajnom
Skoro po identičnoj matrici, javnosti je 2017. godie uskraćeno pravo da sazna detalje o nabavci 700 „Škoda rapid“ koje je kupio MUP.
Tada je MUP, takođe, nabavku proglasio tajnom pozivajući se na identične razloge kao i sada u vezi nabavke „fića“.
Međutim, tada je bar bio saopšten broj nabavljenih vozila, ali ne i detalji ugovora.
Isto kao i sa nabavkom „fića“ za kupovinu „Škoda“ nije raspisan tender niti su kupljene putem javne nabavke.
Izvor: Danas