Beograd na vodi podneo je zahtev za izdavanje lokacijskih uslova za rekonstrukciju parka između hotela Bristol i glavne autobuske stanice, koja predviđa i izgradnju dvoetažne garaže ispod zelene površine.
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove je odbio ovaj zahtev, čime je i uređivanje ovog dela Savskog amfiteatra prolongirano na određeno vreme, piše Forbes.
Kako se navodi u izdatom rešenju, investitor je ispunio formalne uslove da se postupi po njegovom zahtevu, ali Idejno rešenje nije prošlo test usklađenosti sa pravilnikom.
Tehnički propusti
Po onome što se može pročitati, opet su „presudili“ pojedini tehnički propusti.
Primera radi, u Idejno rešenje je pored glavne parcele koju čini postojeći park dodata i susedna mala parcela između parka i hotela, koja je ustvari ulica i nije deo parka pa nije ni trebalo da se nađe u ovom zahtevu.
Još tri stvari nisu bile dobro urađene, a između ostalog nisu dati podaci o dizel agregatu, koji je planiran u objektu. Sekretarijat navodi da je potrebno dostaviti dodatni prilog ukoliko se postavlja dizel agregat, a dodatni prilog je potreban i imajući u vidu da se park nalazi u okviru šire B zone sanitarne zaštite beogradskog vodoizvorišta.
Najavljeni radovi u decembru prošle godine
Najava rekonstrukcije parka kod hotela Bristol odnosno Svetonikolskog parka, postavljena je na sajt Beograda na vodi krajem decembra prošle godine. U tekstu se pominje da će „dugo godina zapušteni“ park uskoro biti u potpunosti obnovljen zahvaljujući Beogradu na vodi i postati jedan od najmodernijih i inženjerski najinovativnijih parkova u ovom delu Evrope.
Među aktivnostima koje su najavljene jeste sadnja više od 200 odraslih stabala (sada ih ima između 40 i 50).
Kada je reč o garaži, Beograd na vodi najavio je da će na dva nivoa imati 420 parking mesta i njenu izgradnju će takođe finansirati ovaj investitor. „Ona će u potpunosti biti prilagođena dizajnu parka, tako da će imati dva ulaza odnosno izlaza za vozila i punjače za električne automobile, dok će se u neposrednoj blizini kružnog toka kod trenutne Beogradske autobuske stanice (BAS) nalaziti podzemni prolaz za pešake sa liftom“, stoji u objavi na sajtu.
Dodaje se i da će zahvaljujući inženjerskom rešenju, na „krovu“ garaže odnosno u parku biti obezbeđen optimalan prostor za neometani rast postojećeg i novog zelenila.
Posledice neplanirane gradnje
Stručnjaci već godinama upozoravaju da izgradnja Beograda na vodi može ostaviti dugoročne posledice neplanske gradnje i nepovratno devastirati životnu sredinu.
Arhitektica dr Iva Čukić rekla je ranije za „Vreme“ da je urbano planiranje važno da kako bi se istovremeno omogućio dobar kvalitet života i vodilo računa o posledicama gradnje po sam grad i njegovu klimu.
„Studije koje su radile moje kolege sa Arhitektonskog fakulteta pokazale su da je zona Beograda na vodi sto odsto ekološki devastirana, bez mogućnosti da se na neki način vrati u zdravo stanje. To strašno utiče i na odbranu od poplava, ali i na temperature u gradu“, ističe Čukić.
„Neplanskom izgradnjom ovo se dugoročno uništava. Posledice ne mogu da se isprave“.