Odluku Vlade Srbije, koju je predsednik Aleksandar Vučić sopštio u četvrtak uveče, da zbog posledica krize u Ukrajini zabrani izvoz pšenice, brašna, kukuruza i jestivog ulja, opozicija ocenjuje kao neodgovornu, neadekvatnu i na štetu srpskog seljaka. Stručnjaci smatraju da ovih namirnica ima dovoljno i za izvoz, a seljaci traže pomoć države jer će upravo oni biti ti kojima će se zabrana obiti o glavu.
Predsednik Vučić je od mahanja slikama punih silosa i priče o slamarici da bi ubedio ljude “da ne treba da brinu”, stigao do zabrane izvoza pšenice, koja se neće odnositi samo na one proizvođače koji dobiju posebnu dozvolu Vlade.
Kako poljoprivrednici ocenjuju, glavni problem sa uvedenom zabranom izvoza jeste što će nastajati višak u proizvodnji, za koji neće biti potrebe na domaćem tržištu. To će dalje dovesti do pada cena proizvoda, što će direktno oboriti zaradu poljoprivrednika. Oni zato traže od države da im se da jednokratna novčana pomoć koja bi im nadomestila gubitke.
Kada se u Srbiji dođe do priče o slamarici, zna se da ne dolazi dobro vreme bez obzira što predsednik uverava u suprotno. Možda je baš to uverenje deo političkih stranaka opozicije navelo da se sete poljoprivrede kao bitnog dela ekonomije o kome bi u predizbornoj kampanji trebalo imati mišljenje, a poželjno je, i plan.
Zeleno leva koalicija “Moramo” je u svom saopštenju navela da će ukoliko pobede na izborima, odmah krenuti sa davanjem subvencija poljoprivrednicima po hektaru, ukidanjem akciza i pdv na gorivo za njih, kao i prodavanjem najboljeg semena u pola cene. Prema njihovim rečima “sada je pravo vreme za ulaganje u poljoprivredu”, a poljoprivrednicima se mora pomoći da povećaju prihode. “Moramo da stvorimo takve uslove da seljak ponovo postane gazda.”
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas rekao je na predizbornom skupu u Leskovcu da se Srbija “od izvoznika pretvorila u uvoznika hrane”, koja je pritom poskupela. Naveo je da se u poslednjih deset godina beleži drastičan pad proizvodnje pasulja, paradajza, belog luka, a da se istovremeno smanjio broj grla stoke i živine.
Lider Patriotskog bloka Boško Obradović poručio je da bez jakog sela i seljaka, nema ni jake države i dodao da umesto Beograda na vodi, oni predstavljaju projekat “Selo za Srbiju”.
Generalni sekretar Narodne stranke Stefan Jovanović rekao je u Vlasotincu da će novac koji “odlazeća vlast krade na korupciji i kriminalu” oni preusmeriti u ljude i domaće firme, a posebno one na jugu Srbije.
Goran Đaković, savetnik ministra poljoprivrede smatra da treba preispitati odluku o zabrani izvoza pšenice ui najkraćem roku, kako ne bi došlo do destabilizacije tržišta. “Savet izvoznicima je da sačekaju šta će se dešavati na tržištu, i nadamo se da to neće dugo trajati”, rekao je.
Mađarska je takođe uvela ograničenja za izvoz pšenice, što se nije dopalo Evropskoj Uniji, pa je odmah usledila opomena. Hajka na žitarice direktna je posledica rata u Ukrajini, jer upravo ova država i Rusija važe za najveće proizvođače žita u Evropi.
F.M. /Fonet/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com