Studentski protesti
Gulaš za oko 1200 studenta u blokadi, 140 porcija za srednjoškolce
Inicijativa za opstanak poljoprivrednika organizovala je kuvanje gulaša za studente u blokadi novosadskih fakulteta
Predsednik Aleksandar Vučić priznaje da za Kosovo „nema leka“, te se tako njegov boravak u Njujorku sveo na pravljenje dilova sa bogatima i hvaljenje domaćim medijima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se, prema sopstvenom kazivanju, u Njujorku lavovski borio za Srbiju, to je uključivalo ručak sa sinom najbogatijeg čoveka na svetu i „trčanje 19 ulica pešice, jer ne možete automobilom“.
U učestalim javljanjima za domaće medije, čije su kamere pratile svaki korak predsednika tokom Generalne skupštine UN i „sastanaka na marginama“, Vučić je pominjao ljude neznane i znane srpskoj publici:
„Bio sam i na dodeljivanju nagrade koji deli Atlantski savet, tu sam razgovarao sa Ilonom Maskom, on je čovek znao o Srbiji sve, razgovarao sam i sa čovekom iz Amazona, proširiće svoje akcije na Srbiju, razgovaraću i sa Džaredom Koenom, to nije Džared Kušner“, nabrajao je Vučić u sredu.
„Posle imamo ručak sa sinom Bernarda Arnoa, najbogatijeg čoveka na svetu, zatim sa predstavnicima najmoćnijih kompanija i tu će biti najmoćniji brodovlasnici i krem krema svetskog društva, katarski i saudijski ministri, ne znam što su mene pozvali, valjda je zanimljivo kad nisu svi istomišljenici“, dodao je predsednik.
Sve je uredno dokumentovano na predsednikovom Instagramu (naslovna fotografija).
Za Đilasa uvek ima vremena
Uprkos silnoj zauzetosti, predsednik je našao koji minut da „prokomentariše“ izjavu lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da jedna nogavica Vučićevih farmerki košta kao nastavnička plata.
Vučić je odvratio da ne kupuje sam farmerke i da ne zna koliko koštaju: „Sve što imam od garderobe ne vredi dve felne jednog od desetina džipova Dragane Đilasa. Što se tiče plata, da, u njegovo vreme plata prosvetara je bila 30.000 dinara, sada će s povećanjem biti oko 100.000 dinara, mislim 96.000 – 97.000 dinara“, rekao je Vučić.
Ranije je govorio da stvari koje nosi dobija iz „fundusa“, dok je opozicija više puta nalazila da su u pitanju skupoceni sakoi, cipele i slično.
No, premda se hvalio veštačkom inteligencijom, porodičnim vrednostima i trčanjem niz ulice Menhetna, pomaka nema što se tiče onog glavnog zbog čega Vučić ionako svake godine ide u Njujork – Kosova.
„Nisam mogao mnogo lekova da preporučim kako da izađemo iz svega toga, kao što i za rak nema leka, tako još ni rešenja za Kosovo“, rekao je on.
„Ali da stvari držimo pod kontrolom i da možemo da živimo, to je naša obaveza, dok se situacija ne promeni kada budemo mogli da tražimo nešto u vezi sa međunarodnim javnim pravnim normama“, rekao je Vučić.
„Zagrmeo“ za domaću upotrebu
U utorak je predsednik „zagrmeo“ i sa govornice u UN, kako su to preneli tabloidi, i ukazao na „dvostruke standarde“ Zapada koji brani teritorijalni integritet Ukrajine, ali ne i Srbije.
„I ono što je bilo tačno i načelno ispravno rečeno, a toga je bilo dosta – bilo je namenjeno domaćoj publici“, rekao je o tome za „Vreme“ politički analitičar Đorđe Vukadinović.
„Kao vrsta blage kompenzacije za sva poniženja, poraze i povlačenja, koja su između dva zasedanja Generalne skupštine UN Srbija i Vučić lično pretrpeli po pitanju Kosova, a i šire“, zaključio je Vukadinović.
Još pre toga, Vučić je branio „porodične vrednosti“ od woke kulture, i najavljivao bilateralne sastanke sa četrdesetak svetskih lidera.
Redovni godišnji pohod na Menhetn trebalo bi da se okonča tek u petak, kada se Vučić vraća kući. Velike su šanse da se već tokom vikenda Vučić sam pozove na neku od televizija sa nacionalnom frekvencijom da objasni narodu kakve je sve uspehe postigao u Njujorku.
Inicijativa za opstanak poljoprivrednika organizovala je kuvanje gulaša za studente u blokadi novosadskih fakulteta
Kada se dogodilo masovno ubistvo u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ „cela Hrvatska je bila uz nas“ i „mi moramo biti uz Hrvatsku, porodicu ubijenog dečaka, porodice povređenih i njihove učiteljice“, navedno je u pozivu
„Ja sam rodonačlenik ovog projekta“, bio je poslovično skroman predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Srpske vlasti rešile su da na blokade i štrajkove u srednjim školama reaguju brzinskim zimskim raspustom. Ali, to neće umanjiti bunt đaka i nastavnika
Na blokadama je sve više građana, posebno mladih. Od akcije pojedinaca i aktivista, protest i u manjim gradovima postaje masovan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve