
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Srbija se suočava sa rizikom da u petak (28. mart) izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija jedinoj rafineriji u zemlji, rekao je Aleksandar Vučić
Izuzeće od sankcija ističe u ponoć, a ako ne bude produženo, NIS koji u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta i Gasproma, mogao bi se suočiti sa obustavom snabdevanja sirovom naftom.
Kako piše Fajnenšl tajms, NIS upravlja jedinom rafinerijom nafte u Srbiji, kapaciteta 4,8 miliona tona godišnje, koja zadovoljava većinu domaćih potreba.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je za FT rekao da ne očekuje dogovor u poslednjem trenutku, prenosi Radio-televizija Srbije.
„Razgovarali smo sa Amerikancima, sa Rusima, sa svima, kako bismo pronašli rešenje. Nismo videli nikakvu promenu u stavu Amerikanaca“, naglasio je Vučić.
„Ako sankcije stupe na snagu, moraćemo da vidimo reakciju ruske strane što je pre moguće, a onda ćemo morati i da reagujemo”, istakao je predsednik Srbije.
Rusi žele da zadrže udeo u NIS-u
Prema njegovim rečima, ruski stav je da žele da zadrže udeo u NIS-u „po svaku cenu”.
Vučić je priznao da „nije siguran da će Janaf prestati da prebacuje naftu” u petak kada ističe rok za postizanje dogovora kojim bi se izbegle američke sankcije.
Većina uvoza sirove nafte u Srbiju stiže preko naftovoda u vlasništvu hrvatskog Janafa koji bi morao da obustavi poslovanje sa NIS-om kako bi izbegao kršenje američkih ograničenja, konstatuje FT.
„Pre svega, potrebno je da imamo potpuno obezbeđeno tržište nafte u našoj zemlji, što podrazumeva puno snabdevanje naftom naše rafinerije i našeg tržišta benzina”, rekao je Vučić.
Dogovor o prenosu vlasništva NIS-a kao rešenje
Predsednik Srbije je dodao je da cena nije problem i da bi rešenje, kako kaže, „lako” moglo da se pronađe ako bi se sklopio dogovor o prenosu vlasništva NIS-a.
Britanski list podseća da je Ministarstvo finansija SAD pozvalo u januaru ruski državni Gasprom i njegovu ćerku kompaniju Gaspromnjeft da prodaju svoj većinski udeo u srpskoj rafineriji NIS, zapretivši da će se u protivnom suočiti sa sankcijama.
Kako je navedeno, ruski vlasnici su odbili da prodaju svojih 56 odsto udela u NIS-u, ali su promenili vlasničku strukturu tako da ni Gasprom ni Gaspromnjeft nemaju većinski udeo u NIS-u.
FT navodi da je jedno od mogućih rešenja, prema informacijama iz naftne industrije, da mađarska naftna grupacija MOL uskoči i kupi ruski udeo u NIS-u.
Na pitanje u kojoj meri je pitanje NIS-a deo šire rusko-američke diskusije u kontekstu okončanja rata u Ukrajini, Vučić je rekao da to, prema njegovom mišljenju, za pregovarače predstavlja „minorno” pitanje.
Izvor: RTS
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve