
Na putu ka Evropi
Studenti maratonci: U ponedeljak smo u Briselu
Studente maratonce je u Luksemburgu dočekala gradonačelnica tog grada. Očekuje se da u ponedeljak stignu do zgrade EU u Briselu. U Srbiji se pešačilo do Gornjih Nedeljica
Popularnost nemačkog kancelara Olafa Šolca je izuzetno opala. Samo četvrtina građana je zadovoljna njegovom politikom, a podrška njegovoj Socijaldemokratskoj partiji (SPD) pala je na 19 odsto. Najviše mu je zamereno što nije odgovorio palestinskom lideru na pomenu holokausta
Nemački kancelar Olaf Šolc suočava se sa izuzetno niskim rejtingom, kakav njegova prethodnica Angela Merkel nije imala nikada u svojoj karijeri. Naime, ankete su pokazale da je samo četvrtina građana zadovoljna njegovom politikom, što je pad za 46 odsto u odnosu na mart mesec. Oko 62 odsto građana nezadovoljno je načinom na koji on vodi državu.
Podrška njegovoj Socijaldemokratskoj partiji (SPD) pala je na 19 odsto.
Najnoviji skandal koji je doprineo obaranju rejtinga jeste Šolcovo oklevanje na konferenciji za novinare prošle nedelje, sa palestinskim liderom Mahudom Abasom. Naime, na pitanje da li je spreman da se izvini za palestinski teroristički napada na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine, Abas je izjavio da je “između 1947. godine i danas Izrael počinio 50 masakra na 50 palestinskih lokacija“, dodajući „50 masakra, 50 holokausta“.
Nemačkom kancelaru su zamerili što nije odgovorio Abasu i na kraju se čak i rukovao sa palestinskim liderom. Šolc se oglasio tek uveče i to nakon što je izraelski premijer izjavio da je ovo “moralna sramota” izrečena na nemačkom tlu.
Na loš rejting Šolca uticala je i afera sa jednom nemačkom bankom, koja je za vreme njegovog mandata gradonačelnika Hamburga učestvovala u poreskom skandalu. Šolc je prvo negirao da se sreo sa suvlasnikom te banke, ali je kasnije priznao uz obrazloženje da se ne seća o čemu su razgovarali.
Šolca inače kritikuju od kako je stupio na kancelarsku funkciju i to za mnoge stvari. Iako se susreće sa mnogo većim izazovom nego njegova prethodnica – ratom u Ukrajini, nemački građani, ali i opozicija mu zameraju da vodi previše labavu i plašljivu spoljnu politiku.
Pored toga, Nemačka se susreće i sa rekordnom inflacijom, a tamošnji ekonomisti predviđaju da će sa porastom cena gasa i struje ove zime porasti za još tri odsto i tako možda dobaciti i do desert procenata.
Bruto domaći proizvod (BDP) ne raste, a postoji opasnost da nemačka ekonomija sklizne u recesiju, zbog čega 48 odsto Nemaca predviđa da će im za godinu dana lično biti gore.
F.M./RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studente maratonce je u Luksemburgu dočekala gradonačelnica tog grada. Očekuje se da u ponedeljak stignu do zgrade EU u Briselu. U Srbiji se pešačilo do Gornjih Nedeljica
Iako su evropski zvaničnici danima upozoravali da bi Srbija mogla da oseti posledice Vučićevog odlaska u Moskvu 9. maja, ministar spoljnh poslova Marko Đurić kaže da „neće biti prekida EU integracija niti sankcija“
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve