I manji uspesi od poduhvata niških lekara, koji su 12 vikenda radili besplatno kako bi svi pacijenti sa liste čekanja bili operisani i tako je ukinuli, bili su povod da od državnog vrha stignu saopštenja s pohvalama i čestitkama.
Takav tretman niški lekari od vlasti nisu dobili, a teško da se može poverovati da za uspeh lekara Klinike za kardiohirurgiju u Nišu nisu čuli. Od 9. aprila kad je direktor Klinike doktor Dragan Milić na društvenim mrežama objavio da su posle gotovo 100 dana rada uspeli da eliminišu liste čekanja za kardiovaskularne operacije malo koja vest je izazval takvu pažnju javnosti.
U intervju za “Vreme” pod naslovom “Liste čekanja su dijagnoza”, doktor Milić je naveo da im od nadležnih nije stigla nikava poruka. Rekao je i kako smatra da to nije pitanje za predsednika države ili premijerku, te da i nema potreba da se oni time bave, ali da svakako jeste pitanje za ministarku zdravlja.
Doduše, oglasila ministarka zdravlja o niškim lekarima pre ovog uspeha kako bi rekla da nije dobila nikakav dopis sa njihovom željom da vikendom besplatno operišu.
“Kad nas pitaju za tu neku nagradu, mi smo od nadležnih tražili da nam obezbede još jedan aparat EKK (mašina koja tokom operacije preuzima ulogu pacijentovih srca i pluća) koji tražimo već pet godina. Jedna jedina EKK mašina koju imamo je donacija američke ambasade i Komande američke vojske za Evropu. Da tu mašinu nemamo, ne bismo mogli da radimo. Nišu je potrebna reorganizacija ne tako dobrog, da ne kažem lošeg sistema zdravstvene zaštite”, reči su doktora Milića.
I možda se upravo u kritčkim rečima dr Milića krije razlog ćutanja vlasti. I zato što njihov podvig nema nikakve veze a bilo kakvom podrškom „sa vrha“, naprotiv.
Uspeh niških lekara otvara mnoga pitanja
Čestitke na uspehu bi za sobom povukle i neka druga pitanja koja bi mogla da naruše godinama građenu sliku aktuelne vlasti kako ona ne samo da niže uspehe, već je i jedina koja to ume i može. Jedina kojoj je to i dozvoljeno.
Postavilo bi se pitanje zašto nema novca za taj famozni EKK aparat, a ima da se iz budžetske rezerve na ime finansijske pomoć Fudbalskom savezu Srbije da pet miliona evra, kako je to objavila Nova ekonomija.
Moglo bi i da se nastavi sa pitanjima o trošenju kompletnog novca iz budžetske rezerve jer, kako je u svojoj kolumni za N1 napisala Biljana Stepanović, najveći deo ovih vanrednih troškova označen je kao “poverljiv” ili čak „strogo poverljiv“.
Niški lekari su svojim potezom iskočili. Pokazali su da kad neko ima znanje i volju, problem može biti rešen. A kad znanje i volje nemate, onda problemi ostaju. A problema kod nas, ne samo u zdravstvu, ima baš dosta i ne rešavaju se.
B.G./N1/Nova ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com