
Studentske blokade
Studente izbacuju sa fakulteta: Da li je ovo kraj fizičkih blokada?
Dok su studenti u blokadi dva fakulteta u Beogradu izbačeni iz zgrada ovih ustanova, sa drugih fakulteta govore za „Vreme“ da li ostaju u fizičkim blokadama
Značajni pritisci na civilni sektor u Srbiji dovode u pitanje demokratske procese u zemlji i njen put ka Evropskoj uniji, rekao je specijalni izaslanik Nemačke za Zapadni Balkan Emanuel Saracin u razgovoru za Dojče vele
Emanuel Saracin, specijalni izaslanik nemačke vlade za Zapadni Balkan, rekao je da pritiscima na civilno društvo, srpska vlast pokazuje kako nije zainteresovana za dijalog sa društvom i akterima protesta, iako stalno tvrde da žele otvoren razgovor sa studentima, piše DW.
„Pre svega, same građanke i građani Srbije odlučuju o svojoj zemlji i svojoj budućnosti. Zbog toga nije na nama da na bilo koji način ocenjujemo proteste koji se tamo odvijaju.”
Saracin smatra da Evropska unija i Nemačka moraju jasno da poruče: „Srbija, kao kandidat za članstvo u EU, mora da ojača strukture i institucije, koje se zalažu za demokratsko donošenje odluka i diskurs u zemlji, a ne da ih dodatno ugrožava pritiscima”.
Jasno je, kako kaže Saracin, da se proces pristupanja EU zasniva na ocenjivanju usklađenosti sa kriterijumima za članstvo, takozvanim fundamentalnim vrednostima.
„Pored vladavine prava, tu spadaju i pitanja demokratije i osnovnih vrednosti koje delimo. Prema mom mišljenju, sasvim je jasno da su ta pitanja međusobno povezana.”
Dijalog Prištine i Beograda u drugom planu
Kada je u pitanju dijalog Kosova i Srbije, gotovo da se više i ne govori o ovom problemu i međusobnim političkim tenzijama. Čini se da je ta tema potpuno pala u drugi plan zbog brojnih drugih izazova u regionu. Saracin kaže da će novi specijalni izaslanik EU za dijalog između Kosova i Srbije Peter Sorensen, nastaviti da vodi taj proces u ime Evrope.
„Prvi razgovori koje smo vodili ostavljaju vrlo dobar utisak o njemu kao ličnosti. On će sigurno staviti neke nove akcente na dijalog, a istovremeno pokušati da, kroz temeljni rad, postigne napredak u približavanju dve zemlje. Ranije su Nemačka, ali i ja lično, imali zadatak da podrže rad evropskih institucija i glavnog pregovarača EU. Mi ćemo narednih nedelja i meseci blisko sarađivati”, navodi on.
Pored Srbije, i Kosovo se suočava s velikim izazovima i promenama. Trenutna politička situacija veoma je neizvesna. Saracin smatra da sada Evropska unija mora „sačekati i videti kako će se dalje razvijati situacija na Kosovu”.
„Bilo bi poželjno da se što pre formira vlada i da se nova vlada aktivno uključi u dijalog. To, naravno, očekujemo i od Srbije. Međutim, nije na nama da odlučujemo kako će proces formiranja vlade u Republici Kosovo teći. To je odluka koju donosi Kosovo.”
Ceo intervju sa Emanuelom Saracinom pročitajte na portalu Dojče vele.
Dok su studenti u blokadi dva fakulteta u Beogradu izbačeni iz zgrada ovih ustanova, sa drugih fakulteta govore za „Vreme“ da li ostaju u fizičkim blokadama
Proizvođač lubenica iz Ašanje Jovan Radojčić dobio je meru kućnog pritvora zbog toga što je udario automobilom čoveka koji je, navodno, poslat kako bi zastrašivao njegovu porodicu
Studentska lista danas ima ubedljivu podršku u odnosu na vlast, otkrivaju istraživanja javnog mnjenja koja objavljuje „Vreme“ u novom broju. Ali, uslov je da takva lista bude jedina opoziciona
Pripadnici Interventne policije legitimišu okupljene ispred Visoke zdravstvene škole u Beogradu, studenti tvrde da su izbačeni iz dvorišta
U Malom Mokrom Lugu u sredu popodne izbio je požar, a policija je saopštila da je lokalizovan. Nema ugroženih objekata
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve