
Akademici protiv režima
25 članova SANU zatražilo ostavku Aleksandra Vučića
U javnom apelu 25 članova Srpske akademije nauka i umetnosti optužuje predsednika Srbije za urušavanje institucija, medija, pravosuđa i osnovnih stubova društva
Srbija ima obavezu da reguliše i nadgleda proizvodnju, nabavku i upotrebu opreme koju koristi policija i organi reda, a da je poseban oprez potreban prilikom upotrebe eksperimentalnog naoružanja
Specijalni izvestioci Ujedinjenih nacija (UN) zatražili su zvaničan odgovor od Srbije u vezi sa navodima oko zvučnog topa.
Specijalni izvestioci UN su objavili su zvaničnu komunikaciju sa zahtevima koje su uputili Vladi Srbije u vezi sa dešavanjima od 15. marta u Beogradu, kada je u 19.11 časova nasilno, navodnom upotrebom zvučnog oružja, prekinut mirni skup velikog broj ljudi, piše Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP).
U zvaničnoj komunikaciji koju su uputili državi Srbiji, izvestioci UN istakli su da dobijene informacije o dešavanjima od 15. marta izazivaju ozbiljnu zabrinutost u pogledu pune primene obaveza Vlade Srbije u po pitanju poštovanja i zaštite prava i osnovnih sloboda prema međunarodnom pravu ljudskih prava, Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima, kao i obavezama proisteklim iz Konvencije protiv mučenja i drugih surovih, nečovečnih ili ponižavajućih kazni ili postupaka, uključujući konkretno i propust da se demonstranti zaštite.
Specijalni izvestioci UN izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog sve većeg ograničavanja prava na slobodu mirnog okupljanja i posebno zbog navodne upotreba nezakonitog zvučnog uređaja, koja je dovela do brojnih daljih tvrdnji o povredama i zdravstvenim tegobama uzrokovanim ovim oružjem.
Potreban poseban oprez prilikom upotrebe eksperimentalnog naoružanja
Navodeno je da Srbija ima obavezu da reguliše i nadgleda proizvodnju, nabavku i upotrebu opreme koju koristi policija i organi reda, a da je poseban oprez potreban prilikom upotrebe eksperimentalnog naoružanja, u koje spadaju i zvučni uređaji, jer njihova priroda nije dovoljno poznata, niti su u dovoljnoj meri istraženi medicinski i drugi efekti njihove primene.
„Ovo oružje i uređaji predstavljaju rizik od izazivanja privremenog ili trajnog oštećenja sluha, u zavisnosti od modela, udaljenosti i trajanja izloženosti. Mogu se zloupotrebiti na neselektivan način protiv mase ljudi ili koristiti za nanošenje povreda. Njihovo dejstvo koje se oslanja na senzornu dezorijentaciju, a čiji su efekti opšti, a ne ciljani, može izazvati opasna stampeda i haotično ponašanje, koje pogađa i demonstrante i slučajne prolaznike. Iako ne možemo potvrditi da je takvo oružje korišćeno u ovom konkretnom slučaju, dokazi koje smo primili ukazuju na to da je njegova upotreba izazvala masovnu paniku, što je u suprotnosti sa principom predostrožnosti“, navedeno je u pismu specijalnih izvestilaca UN upućenom Vladi Srbije.
Nesrazmerna i surova upotreba
Istaknuto je da da ukoliko je došlo do upotrebe takvog oružja za rasterivanje mirno okupljenih ljudi, da to predstavlja nezakonito razbijanje mirnog protesta, a da je posebno nesrazmerna i surova upotreba navodnog takvog oružja u trenutku kada su učesnici skupa ćuteći odavali počast stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Šest specijalnih izvestilaca UN tražili su od države Srbije dodatne informacije i komentare, uključujući i one koje se odnosne na: mere koje je Srbija preduzela kako bi sprovela brzu, nepristrasnu, nezavisnu i efikasnu istragu o navodnoj upotrebi zvučnog/akustičnog oružja za nezakonito razbijanje mirnog okupljanja 15. marta; o zakonskom osnovu za takvo oružje, prethodnim odobrenjima, hijerarhiji komandovanja i obrazloženju upotrebe; o posedovnju manje smrtonosnog oružja koje je Srbija nabavila ili proizvela, uključujući i akustična ili druga oružja zasnovana na zvučnim talasima; kao i informacije o broju i vrstama povreda koje su nastale usled upotrebe pomenutog uređaja.
U javnom apelu 25 članova Srpske akademije nauka i umetnosti optužuje predsednika Srbije za urušavanje institucija, medija, pravosuđa i osnovnih stubova društva
Balansiranje između Istoka i Zapada dobilo je novu dimenziju tokom neočekivane posete Aleksandra Vučića Ukrajini. Nemački list FAZ ocenjuje da je predsednik Srbije uspeo da retorički zadovolji sve strane — ali pitanje je koliko još dugo ta politička gimnastika može da traje bez pucanja
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da se u Srbiji izbori neće održati pre kraja 2026. ili početka 2027. godine, dok studenti okupljeni oko blokada univerziteta poručuju da je vreme za vanredne izbore sada. Ukazuju na drastičan pad podrške SNS-u na lokalnim izborima u Zaječaru i Kosjeriću
Kada vlasnik nelegalne televizije u direktnom prenosu nazove nezavisne novinare „fašistima“, pitanje nije samo etike — već i zakona. Upravo zbog toga je direktor Media i reform centra Nikola Stojanović podneo krivičnu prijavu protiv Bojana Avramovića, direktora Niš TV, ukazujući na sve prisutnije targetiranje profesionalnih medija u Srbiji
Poverenje građana Srbije u Evropsku uniju je u rekordnom padu. Jedva 39 još uvek zemlju želi da vidi u EU
Izbori u Kosjeriću i Zaječaru
Kako je naprednjački brod počeo da tone Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve