U isto vreme kad je objavljeno pismo u kojem nekoliko desetina zapadnih parlamentaraca traži od SAD, EU i Velike Britanije da pritisnu Beograd, od zvaničnika Ukrajine, koja nije priznala nezavisnost Kosova, stigla je drugačiji poruka po pitanju južne srpske pokrajine.
Predsednik Odbora za spoljne poslove ukrajinskog parlamenta Aleksandar Merežko, koji je i sam potpisnik pomenutog pisma, izjavio je kako se u Kijevu razgovara o priznavanju nezavisnosti Kosova, „iako nije lako doneti tu odluku.“
Merežko je rekao da u parlamentu Ukrajine ima poslanika koji podržavaju priznanje nezavisnosti Kosova.
„Kao ukrajinski građanin vidim da je Kosovo na strani Ukrajine, pošto je uvelo sankcije Rusiji i da pokušava da nas podrži. Iz komunikacije koju sam imao sa srpskim kolegama vidim neke nedoumice. Nažalost, ponekad Srbija teži Rusiji“, rekao je on.
Nakon što je Rusija napala Ukrajina, dugo je izostala osuda zvaničnika Beograda. Tako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da će osuditi rusko priznavanje nezavisnosti separatističkih regiona na istoku Ukrajine, kada predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski na televiziji osudi NATO bombardovanje Srbije 1999. godine.
Ubrzo se od ovakve retorike odustalo, pa se naglaššavalo da je Ukrajina bila među prvima zemljama koje su osudile NATO bombardovanje, kao i zemlja u koju je bila prebačena flota tadašnjeg JAT-a.
Ipak, Srbija do danas nije uvela sankcije Rusiji.
xx
Merežko je istakao da bi kao odgovor na podršku koju Kosovo pruža njegovoj zemlji, Ukrajina trebalo da otvoriti kancelariju za vezu u Prištini. A kako Ukrajina ne dobija podršku od Srbije, on je priznao da odluka Kijeva da prizna Kosovo „ima svojih prednosti“.
Merežko je rekao da je više puta razgovarao sa kolegama sa Kosova dok je, povodom pisma upućenog visokim diplomatama Zapada u kome je naglašeno da je Kosovo suverena država, objasnio da je cilj tog pisma da pokuša da „zaustaviti eskalaciju i sprečiti nemire“.
„Cilj je da se obe strane tretiraju jednako i pravedno“, precizirao je on, govoreći o ponašanju međunarodne zajednice prema Kosovu i Srbiji.
On je dodao da vidi da je „situacija u Evropi opasna“ i upozorio da bi moguća eskalacija na Zapadnom Balkanu mogla odvratiti pažnju od borbe Ukrajine protiv ruske agresije.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com