Za manje od nedelju dana na Kosovu više neće moći da se koristi dinar. Tako je odlučila Centralna banka Kosova.
Ukoliko se odluka sprovede do kraja, očekuju se velike promene u životu Srba na Kosovu. Naime, ova mera pogađa više od 85.000 ljudi za koje se smatra da primaju plate, penzije i socijalna davanja u dinarima iz budžeta Republike Srbije.
A kako su Srbi sa Kosova reagovali na ovu vest?
„Sve se krije od naroda“, kaže za „Vreme“ potpredsednik novoformirane stranke Srpska demokratija iz Severne Mitrovice Stefan Veljković. „Ukoliko bi oni naprasno prestali da primaju davanja bez nekog međurešenja, to bi značilo humanitarnu katastrofu.“
Rešenja za sada nema na vidiku, iako je ostalo veoma malo vremena da se do njega dođe.
Na zabrinutost i nejasnoće reagovala je i međunarodna zajednica. Iz Brisela je saopšteno da je od Kosova zatraženo da objasni razloge uvođenja evra kao jedine valute kao i da se izbegnu neusaglašeni potezi koji loše utiču na normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.
Sjedinjene Države su pozvale Vladu Kosova da razmotri odluku o ukidanju dinara. Navele su da bi trebalo da se konsultuje sa zajednicama koje ova odluka pogađa, te da obezbedi dovoljno vremena za sprovođenje odluka kako bi se ublažio njihov uticaj na građane.
„Nema razloga za strah“
Mada ustav Kosova priznaje samo evro, dinar je faktički bio druga valuta, pa su tako pored dveju političkih i društvenih, koegzistirale i dve fiskalne realnosti.
U većinski srpskim sredinama, kako na severu Kosova, tako i onima južno od Ibra, u Gračanici, Čaglavici, u Goraždevcu ili Štrpcu, u trgovinama, na pijacama, u restoranima, hotelima može se istovremeno plaćati u dinarima i u evrima.
I dok je većinska albanska javnost godinama isticala da se time narušava kosovski sistem, dinar se koristio bez ikakvog ometanja. Do sada.
Kosovski ministar za zajednice i povratak Nenad Rašić izjavio je da će biti rešen problem platnog prometa iz Srbije i da nema razloga za strah. Kako je rekao, postoji predlog da se licencira kompanija koji bi mogla da radi sa dinarima, ali je i potvrdio da u ovom trenutku nema nijedne licencirane kompanije.
Jedina banka sa takvom licencom bila je NLB Komercijalna banka, koja je najavila da će do kraja meseca zatvoriti svih devet poslovnica na Kosovu i Metohiji. Uz Poštu i Poštansku štedionicu, ta banka radila je po srpskom bankarskom sistemu.
U ovom trenutku nije jasno da li je ovo tema iz dijaloga Beograda i Prištine s obzirom da se čitava dinamika života Srba na Kosovu sada rešava u tom procesu.
Ceo tekst o posledicama ukidnja dinara na Kosovu čitajte u aktuelnom broju Vremena koji je na kioscima od četvrtka (25. januar). Ovde se možete pretplatiti na štampano i digitalno izdanje