
Protesti
BLOG MUP: Skup podrške uhapšenim studentima u 29. novembra
Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu
Dok studenti i profesori mesecima pružaju otpor režimu Aleksandra Vučića, vlast uzvraća ekonomskim pritiskom i udarima na akademsku autonomiju. U razgovoru za „Vreme” profesor Tanasije Marinković objašnjava zašto je univerzitet postao poslednja linija odbrane slobodnog društva i zašto vlast želi da je slomi
Pobuna dela studenata i univerzitetskih profesora traje mesecima. Pritisak vlasti na pobunjene univerzitete raste. I to sa njenog vrha, preko svih ostalih nivoa.
Profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Tanasije Marinković smatra da je u svojoj sve autoritaranijoj vlasti predsednik Srbije Aleksandar Vučić konačno direktno udario na Univerzitet.
„Bilo je i prethodnih, indirektnih pokušaja obračuna s profesorima i studentima, tom socio-profesionalnom grupom koja mu se najviše suprotstavlja. Ona se pokazala najistrajnijom u borbi da se urušavanje nadstrešnice ne zaboravi i da se pred lice pravde izvedu svi odgovorni”, kaže Marinković u intervjuu za novi broj „Vremena” koji je na kioscima od četvrtka 12. juna.
Istovremeno, šestomesečno akademsko prkošenje Vučićevom režimu i njegova ekonomska reakcija – pokušaj izgladnjivanja univerzitetskih nastavnika i saradnika – svedoče o tome koliko je snažna ta njegova poluga, ta moć da odlučuje ko će imati primanja i kolika će ona biti.
U udaru na fakultete i visoko obrazovanje, u pokušaju rušenja studentskih blokada, profesorima su ukinute zarade, odnosno smanjene su za deo koji profesori dobijaju za predavanja.
A zatim je usledio novi udar usvajanjem uredbe kojom je naučno-istraživački rad sveden na pet časovna nedeljno sa pređašnjih 20, čime je profesorima uskraćena mogućnost da se bave naukom, a uskraćen im je samim tim i veći deo zarade.
Profesori na vetrometini
Marinković smatra da su takvom uredbom univerzitetski nastavnici i saradnici praktično dovedeni u situaciju da budu na vetrometini, zabrinuti za svoj ekonomski, socijalni i profesionalni opstanak.
Kako dodaje, odmazda vlasti prema univerzitetu je u toku, a razmere odmazde, kao i to koliko će pozitivnih emocija pokrenuti studentske blokade i u kojoj meri će uzdrmati Vučićev režim, nisu se mogle predvideti.
„Stepen njegove odmazde prema univerzitetu je direktno srazmeran padu njegovog političkog rejtinga. Toj odmazdi je apsolutno moguće odupreti se daljom zajedničkom borbom nastavnika, saradnika i studenata. Međutim, da bi ta borba bila uspešna, u nju se moraju uključiti i drugi segmenti društva, odlučnije i organizovanije”, zaključuje Marinković.
Ceo intervju sa Tanasijem Marinkovićem pročitajte u novom broju „Vremena” koji je na kioscima od četvrtka 12. juna.
Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu
Građani Srbije su svakodnevno na barikadama ne samo uprkos režimskom nasilju – nego baš zbog njega. To je naslovna tema novog broja „Vremena“
„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije
Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada
Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve