Grenel odgovorio Samoopredeljenju
Zašto se Trampov čovek svađa sa vlašću sa Kosova
Ričard Grenel, izaslanik Bele kuće za dijalog Kosova i Srbije tokom Trampovog prethodnog mandata, komentarisao je žalbu vlasti iz Prištine na Džozefa Bajdena
U izveštaju se navodi da je u kredibilnim izveštajima zabeleženo da u Srbiji postoji problem sa nezavisnošću pravosuđa i ozbiljnim ograničenjima slobode izražavanja i medija, koje uključuje i nasilje prema novinarima, ozbiljnu korupciju u Vladi, trgovinu ljudima i nasilje prema LGBT zajednici
U Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu i dalje su nerešeni problemi ozbiljne korupcije, izostaje nezavisnost pravosuđa, a sloboda medija je ograničena, navodi se u ovogodišnjem u izveštaju Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u svetu, koji danas prenosi Glas Amerike.
U izveštaju se navodi da je u kredibilnim izveštajima zabeleženo da u Srbiji postoji problem sa nezavisnošću pravosuđa i ozbiljnim ograničenjima slobode izražavanja i medija, koje uključuje i nasilje prema novinarima, ozbiljnu korupciju u Vladi, trgovinu ljudima i nasilje prema LGBT zajednici.
U delu o Srbiji navodi se i da su nezavisne organizacije izvestile da je pravosuđe podložno korupciji i političkom uticaju.
Navodi se da je Tužilaštvo za ratne zločine podiglo optužnice za zločine iz ratova u Jugoslaviji i da se vodi postupak za zločine u Srebrenici/Kravici 1995. godine, dok regionalna saradnja po pitanju ratnih zločina ostaje ograničena.
U izveštaju se u delu o Srbiji navodi da su, iako je zabranjena zakonom, neki predstavnici državnih službi primenjivali torturu i druge nehumane postupke, a da je Komitet Saveta Evrope za spečavanje torture ukazao da Vlada nije preduzela dovoljne mere da spreči policijsko zlostavljanje.
Uslovi u zatvoru su uglavnom bili adekvatni, ali je došlo do fizičkog zlostavljanja zatvorenika od strane policije i zatvorskog osoblja, a bilo je i izveštaja o tome da policija zbog toga nije kažnjena, navodi se u izveštaju.
Kada je reč o slobodi izražavanja u Srbiji, navodi se da je ona predviđena Ustavom, ali da novinari doživljavaju napade i pretnje, da nedostaje transparentnost vlasništva u medijima i da je prevelika uloga države u medijskom sektoru ugrozila te slobode.
Pretnje NVO
Nevladine organizacije i njihovi zaposleni dobijali su česte pretnje, često su bili na meti napada i uskraćivanja usluga sa ciljem da njihove veb stranice skinu sa interneta.
Kako se navodi, bilo je nekoliko slučajeva u kojima vlast nije dozvoljavala javne proteste ili je izlagala građane pritiscima, prinudi ili pretnjama zbog njihovog učešća ili neučešća u javnim demonstracijama, a ističe se i da su se održavali protesti „Srbija protiv nasilja“ zbog dva masovna ubistva.
„Vlada je generalno dozvoljavala da se ti protesti odvijaju bez velikih hapšenja i bez nasilja usmerenog prema demonstrantima, ali su javne ličnosti koje su podržavale i učestvovale u protestima bile na meti i pretnjama simpatizera vlasti i SNS“, navodi se u izveštaju.
stiče se da su provladini mediji diskreditovali demonstrante i dodaje da se u medijskim izveštajima i na društvenim mrežama navodi da su zaposleni u javnim preduzećima primoravani da učestvuju na mitingu vlasti u Beogradu u maju.
Među najznačajnijim pitanjima iz oblasti ljudskih prava na Kosovu, Stejt department je izdvojio ozbiljne probleme sa nezavisnošću pravosuđa, ograničenje slobode izražavanja i slobode medija, uključujući nasilje ili pretnje nasiljem protiv novinara, korupciju u vladi, rodno zasnovano nasilje i krivična dela koja obuhvataju nasilje ili pretnje nasiljem usmerena na etničke manjine ili druge marginalizovane zajednice.
Kosovo
Izveštaj navodi da su etničke manjine imale pristup ličnim dokumentima u matičnim knjigama i da je povećan broj kosovskih Srba sa ovim dokumentima.
U izveštaju o Kosovu ukazuje se da je Vlada Srbije nastavila da radi na „nelegalnim paralelnim vladinim strukturama u oblastima sa većinskim srpskim stanovništvom na Kosovu i u oblastima koje uglavnom naseljavaju kosovski Goranci“.
Pristup pravdi za građane u četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na severu ostao je ograničen nakon ostavki svih predstavnika u lokalnim pravosudnim i policijskim sektorima, što je pogoršalo postojeće probleme, navodi se u delu izveštaja o Kosovu.
Nekoliko policajaca kosovskih Srba podnelo je ostavke u avgustu ubrzo nakon što su angažovani i raspoređeni na severu Kosova, navodeći kao razlog „pretnje i pritisak“, prenosi Glas Amerike.
Ričard Grenel, izaslanik Bele kuće za dijalog Kosova i Srbije tokom Trampovog prethodnog mandata, komentarisao je žalbu vlasti iz Prištine na Džozefa Bajdena
Još troje štićenika staračkog doma u kojem je izbio smrtonosni požar nalazi se na VMA, jedna žena je u teškom stanju
SNS mobilizuje hiljade građana za veliki miting u Jagodini, a informacije o kvotama, pretnjama i novčanim stimulacijama otkrivaju pozadinu organizacije ovog događaja. Javni pritisak raste dok se poziva na građansku neposlušnost
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve