Smrt dečaka iz Leskovca, koji je prethodno pregledan u Dečijem dispanzeru i vraćen kući, otvorila je niz pitanja o kvalitetu zdravstvene zaštite. „Ono što je problematično je tvrdnja da su roditelji dečaka već vodili u Dečiji dispanzer, da je on pregledan i vraćen kući, a da je nedugo nakon toga preminuo", kaže za „Vreme" Ljiljana Stojanović, urednica agencije „JUGpress"
Šestogodišnji dečak iz leskovačkog sela Kululovce umro je na putu ka Kliničkom centru u Nišu, nakon što su ga lekari Dečijeg dispanzera iz Leskovca vratili kući.
Kako su mediji objavili, dečak je u utorak prvo primljen u dečiji dispanzer, a potom vraćen kući. Roditelji su ga, zbog pogoršanog zdravstvenog stanja, ponovo doveli na pregled, da bi potom bio prebačen u Urgentni centar Leskovac. Zbog težine stanja, hitno je upućen u Niš, ali je preminuo pre nego što je stigao do bolnice.
Direktorka Doma zdravlja Leskovac Suzana Mitić kazala je da je primila obaveštenje iz pravne službe da je ministar zdravlja Zlatibor Lončar naložio inspekciji da ispita okolnosti te tragične situacije.
„U šoku sam, ne mogu da poverujem da se ovo desilo. Nadam se da se ovo neće ponoviti. Inspekcija će svakako izvršiti proveru, kao i naš Dom zdravlja“, izjavila je Mitić.
Foto: JUGpressProtest ispred Dečijeg dispanzera u Leskovcu
Protest građana zbog smrti dečaka
Urednica regionalna informativne agencije „JUGpress“ Ljiljana Stojanović kaže za „Vreme“ da još uvek nema zvaničnih podataka nadležnih šta se dogodilo, ali ističe da su građani Leskovca gnevni i ogorčeni na zaposlene u dečijem dispanzeru, kao i da je zbog toga juče održan protest ispred ove ustanove zbog smrti deteta.
„Postoje nezvanične informacije da je dečaku navodno prslo slepo crevo, pa je zbog toga i naložena obdukcija, kako bi se utvrdilo stvaran uzrok smrti dečaka. Građani su ogorčeni, pa su se samoorganizovali i zakazali proteste. Jedan je već održan u sredu uveče, a drugi će se održati danas, 6. marta i na njemu će biti radnici fabrike Jura“, ukazala je Stojanović.
Foto: JUGpressRadnici „Jure“ na protestu ispred Dečijeg dispanzera
I protest radnika „Jure“ se održao. Naime, Više od 200 radnika ove leskovačke firme je posle završene smene krenulo u protestnu šetnju do Dečjeg dispanzera kako bi stali uz svoju kolenicu koja je juče izgubila sedmogodišnjeg sina.
U tišini sa transparentima na kojima piše da lekari suviše bezbrižno leče njihovu decu stigli su ispred Dečjeg dispanzira gde su tražeći odgovornost uzvikivali da žele pravdu i pozivali zdravstvene radnike da izađu.
Poručili su da će dolaziti sve dok se ne utvrdi ko je odgovoran za smrt deteta.
Ljiljana Stojanović dodaje da do sada nije bilo zvaničnih reakcija lokalne vlasti, kao i da se čekaju rezultati obdukcije.
„Ono što je problematično je tvrdnja da su roditelji dečaka već vodili u Dečiji dispanzer, da je on pregledan i vraćen kući, a da je nedugo nakon toga preminuo. Izgleda da nisu urađene adekvatne analize, a nakon što je vraćen iz Dečijeg dispanzera kući njemu je bilo sve gore, da bi se sve završilo tragičnim ishodom“, navodi Stojanović.
Nije prvi primer javašluka
Upozorava da ovo nije prvi primer javašluka leskovačkih zdravstvenih radnika, i da se javljaju građani koji nisu zadovoljni lekarskim uslugama u tamošnjem zdravstvenom centru.
„Ljudi se stalno žale. Srela sam ženu koja mi je ispričala priču o svojoj ćerki koja je završila u bolnici, jer lekari u Dečijem dispanzeru u Leskovcu nisu prepoznali da dete ima obostranu upalu pluća. Građani se uglavnom žale i na apsolutnu neljubaznost. Nisu svi takvi, ima i drugačijh, ali su brojne primedbe na rad lekara, na njihovu drskost i neprofesionalnost u radu sa pacijentima“, kaže ona.
Konstatuje da roditeljima smeta kompletan tretman „jer oni nisu otišli tamo sa svojom decom zbog toga što žele, već zato što moraju, a dobijaju nezadovoljavajući tretman“.
„Uglavnom roditelji čekaju dosta, ponekad satima, da bi dete bilo pregledano“, ističe Stojanović i izražava nadu da će tragedija koja se dogodila sa dečakom iz okoline Leskovca dobiti epilog kako se ovakve stvari ubuduće ne bi ponavljale.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Inicijativa za odrbranu Košutnjaka izražava zabrinutost rezultatima konkursa Društva arhitekata Beograda povodom plana uređenja prostora između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
Srpskom protestnom pokretu preti neuspeh, kao i mnogim sličnim širom sveta. Razlog je uvek isti: odbijanje saradnje sa političkim partijama, piše Frankfurter algemajne cajtung
Radio-televizija Srbije prihodovala je tokom 2024. ukupno 15,7 milijardi dinara, ali su rashodi bili veći od tog iznosa, pa je javni medijski servis godinu ipak okončao sa gubitkom od 310,3 miliona dinara
Dve osobe su poginule, a više ih je povređeno u teškoj saobraćajnoj nesreći rano ujutru na autoputu A3 između Popovače i Križa, javljaju hrvatski mediji
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!