
Studentski protesti
„Spremamo nešto za vas“: Studenti najavili radikalizaciju
Radikalizacija studentskih protesta je najavljena „kako bi zahtev za raspisivanje izbora bio ispunjen“
Smrt dečaka iz Leskovca, koji je prethodno pregledan u Dečijem dispanzeru i vraćen kući, otvorila je niz pitanja o kvalitetu zdravstvene zaštite. „Ono što je problematično je tvrdnja da su roditelji dečaka već vodili u Dečiji dispanzer, da je on pregledan i vraćen kući, a da je nedugo nakon toga preminuo", kaže za „Vreme" Ljiljana Stojanović, urednica agencije „JUGpress"
Šestogodišnji dečak iz leskovačkog sela Kululovce umro je na putu ka Kliničkom centru u Nišu, nakon što su ga lekari Dečijeg dispanzera iz Leskovca vratili kući.
Kako su mediji objavili, dečak je u utorak prvo primljen u dečiji dispanzer, a potom vraćen kući. Roditelji su ga, zbog pogoršanog zdravstvenog stanja, ponovo doveli na pregled, da bi potom bio prebačen u Urgentni centar Leskovac. Zbog težine stanja, hitno je upućen u Niš, ali je preminuo pre nego što je stigao do bolnice.
Direktorka Doma zdravlja Leskovac Suzana Mitić kazala je da je primila obaveštenje iz pravne službe da je ministar zdravlja Zlatibor Lončar naložio inspekciji da ispita okolnosti te tragične situacije.
„U šoku sam, ne mogu da poverujem da se ovo desilo. Nadam se da se ovo neće ponoviti. Inspekcija će svakako izvršiti proveru, kao i naš Dom zdravlja“, izjavila je Mitić.
Protest građana zbog smrti dečaka
Urednica regionalna informativne agencije „JUGpress“ Ljiljana Stojanović kaže za „Vreme“ da još uvek nema zvaničnih podataka nadležnih šta se dogodilo, ali ističe da su građani Leskovca gnevni i ogorčeni na zaposlene u dečijem dispanzeru, kao i da je zbog toga juče održan protest ispred ove ustanove zbog smrti deteta.
„Postoje nezvanične informacije da je dečaku navodno prslo slepo crevo, pa je zbog toga i naložena obdukcija, kako bi se utvrdilo stvaran uzrok smrti dečaka. Građani su ogorčeni, pa su se samoorganizovali i zakazali proteste. Jedan je već održan u sredu uveče, a drugi će se održati danas, 6. marta i na njemu će biti radnici fabrike Jura“, ukazala je Stojanović.
I protest radnika „Jure“ se održao. Naime, Više od 200 radnika ove leskovačke firme je posle završene smene krenulo u protestnu šetnju do Dečjeg dispanzera kako bi stali uz svoju kolenicu koja je juče izgubila sedmogodišnjeg sina.
U tišini sa transparentima na kojima piše da lekari suviše bezbrižno leče njihovu decu stigli su ispred Dečjeg dispanzira gde su tražeći odgovornost uzvikivali da žele pravdu i pozivali zdravstvene radnike da izađu.
Poručili su da će dolaziti sve dok se ne utvrdi ko je odgovoran za smrt deteta.
Ljiljana Stojanović dodaje da do sada nije bilo zvaničnih reakcija lokalne vlasti, kao i da se čekaju rezultati obdukcije.
„Ono što je problematično je tvrdnja da su roditelji dečaka već vodili u Dečiji dispanzer, da je on pregledan i vraćen kući, a da je nedugo nakon toga preminuo. Izgleda da nisu urađene adekvatne analize, a nakon što je vraćen iz Dečijeg dispanzera kući njemu je bilo sve gore, da bi se sve završilo tragičnim ishodom“, navodi Stojanović.
Nije prvi primer javašluka
Upozorava da ovo nije prvi primer javašluka leskovačkih zdravstvenih radnika, i da se javljaju građani koji nisu zadovoljni lekarskim uslugama u tamošnjem zdravstvenom centru.
„Ljudi se stalno žale. Srela sam ženu koja mi je ispričala priču o svojoj ćerki koja je završila u bolnici, jer lekari u Dečijem dispanzeru u Leskovcu nisu prepoznali da dete ima obostranu upalu pluća. Građani se uglavnom žale i na apsolutnu neljubaznost. Nisu svi takvi, ima i drugačijh, ali su brojne primedbe na rad lekara, na njihovu drskost i neprofesionalnost u radu sa pacijentima“, kaže ona.
Konstatuje da roditeljima smeta kompletan tretman „jer oni nisu otišli tamo sa svojom decom zbog toga što žele, već zato što moraju, a dobijaju nezadovoljavajući tretman“.
„Uglavnom roditelji čekaju dosta, ponekad satima, da bi dete bilo pregledano“, ističe Stojanović i izražava nadu da će tragedija koja se dogodila sa dečakom iz okoline Leskovca dobiti epilog kako se ovakve stvari ubuduće ne bi ponavljale.
Radikalizacija studentskih protesta je najavljena „kako bi zahtev za raspisivanje izbora bio ispunjen“
Međuetnički incident na mitrovačkom šetalištu bacio je u senku proslavu završetka sredjnoškolskog obrazovanja mitrovačkih gimnazijalaca. Situacija je dodatno eskalirala kada je kosovski policajac uhvatio za vrat mitrovačkog maturanta. Kakve su reakcije stigle do sada? Šta nam ovaj incident govori o realnosti kosovskih Srba?
Vreme je da se stane uz studente, poručio je zaječarski profesor Darko Micić na skupu „Sloboda kreće sa istoka“ koji će u Zaječaru trajati do ponoći
Gostujući na televiziji Pink predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će u slučaju pokušaja ugrožavanja vitalnih sistema blokaderi biti privedeni „poznaniju prava i biće veoma odgovorni za svako zlodelo koje su počinili"
Činjenica da je načelnik novosadske policije smenjen bez zvaničnog obrazloženja i pebačen na nebitno mesto pokazuje koliko se tu improvizovalo, kažu izvori „Vremena“. Da li će novi načelnik uopšte imati šansu da zauzda kriminal kojim u Novom Sadu diriguje ekipa iz SNS
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve