Zoran Kesić, autor emisije „24 minuta“, pozvan je na razgovor u tužilaštvo 14 dana nakon što su prijavljeni grafiti usmereni protiv njega. Policija i dalje nije identifikovala počinioce, iako postoje snimci vozila korišćenog u incidentu
I pored toga, ali i činjenice da se veliki broj grafita nalazi na lokacijama potpuno pokrivenim sigurnosnim kamerama, prema informacijama kojima raspolaže, policija „još uvek radi na identifikaciji“ počinilaca.
Poziv nakon 14 dana
Zoran Kesić kazao je da je prekjuče, 14 dana nakon prijave, dobio poziv da se javi u tužilaštvo na razgovor.
„Od predstavnika MUP-a u Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara dobio sam informaciju koja je prosleđena iz PU Beograd – da se ‘još uvek radi na identifikaciji’ počinilaca. Verujem i da će tužilaštvo koje je pozvalo Zorana Kesića dodatno izdati nalog za prikupljanje obaveštenja od MUP-a kako bi se ubrzala ova aktivnost“, naveo je Matić.
Dodaje da je uz krivičnu i prekršajnu prijavu, policiji dostavio i podatke o snimljenom automobilu kojim su prevoženi oni koji su pisali grafite po zgradama i pokušali da zastraše Kesića.
Većina grafita, na ogromnom broju lokacija u centru Beograda, kao i na zgradama različitih institucija, nije uklonjena do danas. Sa druge strane, svedoci smo da se svi grafiti koji upućuju na kritiku vlasti, proteklih meseci bili prekrečeni gotovo istog momenta, ili barem istog dana, a uz to su za njihovo čišćenje korišćena gradska komunalna preduzeća.
„Udruženje građana Krokodil i građeni pojedinačno neke od grafita su prekrečili, i ta se akcija nastavlja i sutra i ovim putem pozivamo sve da u svojoj okolini urade šta mogu na prekrečavanju tih ali i svih drugih grafita koji šire govor mržnje, kojima se preti, vređa i uznemiravaju građani“, rekao je Matić.
Ćutanje Ministarstva informisanja
Zanimljivo je i da se Ministarstvo informisanja, od incidenta i prijave, nije oglašavalo niti osudilo pisanje grafita.
U odgovoru listu Danas iz kabineta ministra su obrazložili da oni ne smatraju sadržaj grafita pretnjom, ali ni pritiskom, pa proizilazi da je i njihova reakcija nepotrebna.
Ministarstvo se u obrazloženju pozvalo i na izjavu samog Zorana Kesića o tome na šta bi grafit mogao da se odnosi, ipak ne pominjući deo u kojem voditelj objašnjava kako je izjava iz njegovog gostovanja u Sarajevu izvučena iz konteksta, te šta je zapravo rekao boraveći tamo.
Ministarstvo se pozvalo i na NUNS-ovu bazu podataka o slučajevima ometanja rada ili ugrožavanja bezbednosti novinara, u kojoj taj slučaj nije okarakterisan kao pretnja, već kao vid pritiska.
„Ministarstvo je saglasno sa stavom NUNS-a da se ne radi ni o kakvoj pretnji, a Ministarstvo ne vidi ni potencijalnu prirodu pritiska koji bi bio sadržan u tekstu navedenog grafita“, poručeno je u odgovoru.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kosovska policija je u sredu ujutru (15. januara) zauzela objekte institucija Vlade Srbije južno od Ibra. Akciju prati prisustvo Euleksa. Među zatvorenim institucijama je i Centar za socijalni rad sa sedištem u Gračanici. Prema rečima direktora ovog centra oko 450 porodica ostaće bez socijalne pomoći
Pravni fakultet u Novom Sadu predložio je da se prostorije sudova koriste za održavanje ispita u januarskom roku. Kako navode iz uprave fakulteta, ovo bi omogućilo studentima adekvatne uslove za polaganje ispita, bez ometanja rada sudova
Moguće je da se komandant SAJ-a Spasoje Vulević zamerio naprednjačkoj vlasti jer je odbio da jedinicu pretvori u „pretorijansku gardu", da je sprečio i samu mogućnost da Vučić, kao za „Kobre", izgovori: „Da pošaljem SAJ da ih razbacamo"
Četiri osobe osumnjičene za napad na studente Pravnog fakulteta u Beogradu identifikovane su i zadržane u pritvoru na 48 sati, saopštilo je Prvo osnovno javno tužilaštvo
Falanga je grupa ljudi kojoj su svojstveni nasilje, odbrana privatnog interesa diktatora, bespogovorna odanost vođi. Studenti su se pobunili protiv naprednjačke falange. Zašto onda zaziru od opozicije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!