Penzioneri
Koliki će biti dodatak na decembarske penzije?
Isplata dodatka na penzije u Srbiji manje od 65.716,70 dinara biće do pet odsto iznosa decembarske penzije
Sutra počinje misija "Artemis" čiji je cilj da vrati čoveka na Mesec. Lansiranje će se obaviti popodne po našem vremenu i pratiće ga milioni ljudi po celom svetu. Ovo je probni let sa lutkama umesto posade
Sutra, u ponedeljak između 14.33 i 16.33 (8.33 i 10.33 po lokalnom vremenu), iz svemirskog centra Kenedi u Floridi poleteće raketa misije “Artemis” put Meseca, pola veka nakon što se odande vratio poslednji astronaut “Apola 17”.
Cilj misije je da postane temelj dugoročnog prisustva čoveka na Zemljinom satelitu.
Njena prva faza je “Artemis 1” koja počinje sutra. To je probni let bespilotnog modula Orion čiji je zadatak da prikuplja ključne podatke do naredne faze, do lansiranja Oriona sa ljudskom posadom, a zatim i njihovog sletanja na Mesec.
Letelica Orion biće lansirana sa džinovskog Svemirskog lansirnog sistema SLS. Kako je NASA saopštila, u pitanju je najmoćnija raketa na svetu. SLS je visok 98 metara i daje 39 meganjutna potiska.
Orion će biti u svemiru 42 dana. Samoj letelici biće potrebno nedelju dana da stigne do lunarne orbite u kojoj će ostati mesec dana pre povratka na Zemlju. Preleteće 2,1 milion kilometara, obići će oko Meseca i obaviće dva “niska” preleta 100 kilometara iznad površine Meseca.
Umesto ljudi, posada na sutrašnjem probnom letu biće lutke u prirodnoj ljudskoj veličini, u narandžastim odelima za let. Sve će biti opremljene senzorima i mernim instrumentima za vibraciju, ubrzanje i kosmičko zračenje što je jedan od najvećih rizika svemirskih letova.
Iako je ovo probni let, nije bez rizika.
Nakon ove prve faze, “Artemis 2” bi trebalo da bude prvi let sa posadom čiji će cilj biti obilazak oko Meseca. Planirana je za 2024. godinu. Naredna faza misije, “Artemis 3” poslaće čoveka na Mesec prvi put nakon više od 50 godina. Ova misija planirana je za 2025. godinu, a cilj je sletanje na jedno od 13 potencijalnih mesta na južnom polu Meseca. Takođe, predviđeno je da ovo bude prva misija koja će spustiti ženu na Mesec.
NASA će za misiju “Artemis” platiti najmanje 93 milijarde dolara.
Osim spektakularnog poletanja koje će uživo pratiti stotine hiljada ljudi, a desetine i stotine miliona preko malih ekrana, američka agencija za istraživanje svemira (NASA) željna je da pokaže napredak u svom nastojanju da čoveka postavi na Mesec.
S.Ć./CNN/Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Isplata dodatka na penzije u Srbiji manje od 65.716,70 dinara biće do pet odsto iznosa decembarske penzije
Odluka prosvetnih sindikata da stupe u štrajk u znak solidarnosti sa učenicima dodatno je osnažila proteste u Srbiji, a pobunjeni studenti dobijaju podršku sa svih strana, od akademske zajednice do umetničkog sveta, ocenjuje britanski list
„Skup na Slaviji bio je u rangu, ako ne i masovniji od skupa 5. Oktobra. To je uplašilo našu vlast. Vučić se plaši da bi prelazna Vlada ispunila svoju misiju - organizovanje izbora pod normalnim uslovima”, kaže za “Vreme” politikolog Cvijetin Milivojević
Satelitska internet mreža Starlink, koju je razvio američki milijarder Ilon Mask, od sada je dostupna na Kosovu. Prema nezvaničnim najavama, Srbija bi Starlink trebala da doboje sledeće godine
Reprezentativni prosvetni sindikati saopštili su da zbog nametnutog, prevremenog školskog raspusta nije moguće zaključiti ocene i da će zaposleni u prosveti nakon 20. Januara glasati o potpunoj obustavi rada
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve