Hronologija novosadske tragedije
Ko je bio u lancu izdavanja dozvola za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu, da li su radovi obuhvatali nadstrešnicu ili ne, i ko se od odgovornih jedini do sada nije oglasio
Predsednika Crne Gore Jakova Milatovića na beogradskom aerodromu je dočekao ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Nije pravilo da predsednik mora da dočeka predsednika, ali je pokazatelj trenutnog nivoa odnosa dve države, kaže bivši diplomata Zoran Milivojević
„Okretanje novog lista u odnosima Srbije i Crne gore“ i „na senku da vam stanemo nećemo“. Prva je poruka predsednika Crne Gore Jakova Milatovića, a druga predsednika Srbije Aleksandra Vučića koje su se čule na zajedničkoj konferenciji nakon prve zvanične posete novog crnogorskog predsednika Beogradu.
Ni ovo obraćanje nije prošlo bez osvrta na to kako je dočekan Milatović u Beogradu, odnosno zašto ga je dočekao ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, a ne lično predsednik Vučić.
“A ko je mene dočekao u Podgorici?”, bio je Vučićev komentar i upitao da li se neko seća kome je još spremio večeru dobrodošlice, a onda i svečani ručak sledećeg dana.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević kaže za portal “Vremena” da u međunardnim odnosima ne postoji pravilo po kojem predsednik jedne države mora da dočeka predsednik druge, ali da je ovim pokazano na kom su nivou odnosi Srbije i Crne Gore.
„Predsednika Crne gore dočekao je potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova. To odgovara i trenutnom stanju odnosa dve zemlje koje nisu na nivou ambasadora. Mi smo u procesu normalizacije odnosa. Prema tome, ovaj doček nikako ne šalje neku posebnu poruku nego odgovara stanju odnosa u u ovom trenutku“, kaže Milivojević i dodaje da je ipak bio upriličen doček ispred Palate „Srbija“.
Što se tiče rečenice koju je Vučić izgovorio, Milivojeć kaže da se tu može govoriti o reciprocitetu.
„Je ne znam ko je dočekao Vučića u Podgorici. Sve je to trenutno stanje odnosa. Ako se oni normalizuju, sve to će u budućnosti biti urađeno na drugačiji način“, navodi Milivojević.
Segment uvažavanja
Vučić je naveo da u Crnoj Gori ima onih koji se trude da izazivaju strah od Srbije, te poručio da će Srbija učestvovati samo u onim stvarima u kojima Crna Gora to želi.
“Na senku da vam stanemo nećemo. Ne pada nam na pamet da tražimo bilo šta, što neko drugi ne želi, razgovaramo na veoma civilizovan i normalan način koji treba da gradi poverenje između nas i u budućnosti“, rekao je Vučić.
Od Milatovića je sitgla poruka da mu je zadovoljstvo što je u Beogradu, da je Srbija Crnoj Gori najveći trgovinski partner, značajna je saradnja u oblasti turizma, ali i da postoje otvoreni problemi.
„Sa Srbijom nemamo diplomatski odnos na nivou ambasadora, nemamo zajedničke granične prelaze. Nikada nije održana sednica dveju vlada“, napomenuo je Milatović.
O Maroviću i Kosovu
Milatović je izjavio kako je od predsednika Vučića dobio uveravanja da će se Srbija odgovorno poneti povodom zahteva za izručenje bivšeg predsednika Državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozara Marovića, koji je pravosnažno krivično kažnjen u Crnoj Gori.
Milatović je rekao kako bi svako ko je krivično kažnjen u Crnoj Gori, uključujući i Marovića, trebalo izrečenu kaznu i da odsluži.
Vučić je naveo da će Srbija „kao ozbiljna i odgovorna država“ uvek razmotriti ono što govori Milatović i da će na ozbiljan način pružiti utemeljene odgovore u slučaju Marovića.
Odgovarajući na pitanje novinarke crnogorske televizije o slučaju Marović, Vučić je odgovorio pitanjem kako to da je u javnoj upravi u Crnoj Gori zaposleno samo osam odsto Srba, iako Srba u Crnoj Gori ima daleko više.
Jakov Milatović je poručio da je za njega važno da se situacija na severu KiM stavi pod kontrolu i da dođe do deeskalacije odnosa između Beograda i Prištine, ističući da je to priortet u Srbiji, ali i Crnoj Gori koja je njen sused.
„Podržavamo iskreno dijalog Beograda i Prištine i želimo da se taj dijalog okonča na korist i Beograda i na korist Prištine. Nisam srećan zbog tenzija i opet apelujem na deeskalaciju i pozdravljam napore Beograda za to i znam da je Vučić uradio dosta da dođe do te deeskalacije. Za tango je potrebno dvoje“, rekao je Milatović na pitanje da li mu je sada jasnija situacija na KiM.
Dodao je da su pozicija EU i dijalog koji postoji u okviru platforme koju je predstavila EU ono što Podgorica u ovom trenutku podržava.
B.G./RTS/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Ko je bio u lancu izdavanja dozvola za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu, da li su radovi obuhvatali nadstrešnicu ili ne, i ko se od odgovornih jedini do sada nije oglasio
Od ponoći je Stari Savski most formalno zatvoren. Aktivisti hoće po svaku cenu da spreče početak demontaže, a vlast, za sada, odogovornost za kašnjenje sa radovima prebacuje na Kineze. Počela je poznata igra mačke i miša
U Srbiji je na snazi jednodnevna, u Novom Sadu trodnevna žalost. Četrnaestoro ljudi je poginulo kada se na njih u petak obrušila nadsteršnica železničke stanice u Novom Sadu. Ko je za to kriv? Kritičari vlasti kažu da su krivi javašluk i lopovluk, ugrađivanje u svaki građevinski poduhvat
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je povodom tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu da će odgovorni biti kažnjeni. On je istakao da traži od Višeg tužilaštva u Novom Sadu i Vlade da odgovorni za ono što se dogodilo budu strogo procesuirani i kažnjeni, i da traži političku, a pre toga krivičnu odgovornost
Zakazani protest u Valjevu protiv Euro litijuma prerastao je u odavanje pošte nastradalima u Novom sadu, i najavu oslobođenja Srbije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve