Beograđani su blokirali Gazelu u oba smera, u Užicu je bio pokušaj probijanja blokade, u Jadar su došli biciklisti iz Šapca da svi protestuju protiv Rio Tinta, skupovi su bili u Užicu, Kragujevcu, Nišu...
U Srbiji se ove subote protestovalo u četiri univerzitetska grada, ali i u Jadru i Užicu i u niz drugih mesta za koje mediji nisu stigli da saznaju.
Zemun
Studenti Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu blokirali su od 17 časova Avijatičarski trg u Zemunu. Nakon jednog sata krenuli su ka mostu Gazela i pozvali građane da ga blokiraju.
Iz Zemuna je ka Gazeli krenula reka ljudi. Sudeći po zastavama, bilo ih je iz Starog grada, Ovče, Borče, Voždovca, Batajnice…
Nešto posle 19:30 policija je zaustavila saobraćaj, a bajkeri su blokirali autoput u pravcu Niša, u visini Sava centra.
Foto: N1Zemun , protst
„Ne ćutimo pred nepravdom, zahtevamo odgovornost. Tražimo raspisivanje vandrednih parlamentarnih izbora. Svi na magistrale! Beograd, Niš, Kragujevac, Čačak-Užice, Novi Sad!“, napisali su studente na mreži Iks.
Sa ovog zbora ostaće zapamćeno obraćanje studentkinje Kristine na koju je naletela devojka u automobilu na Novom Beogradu, a koju predsednik Vučić hoće da pomiluje, iako joj je nanela teške telesne povrede.
„Danas nisam ovde da tražim sažaljenje, da govorim o ličnoj empatiji, već da ukažem na nešto mnogo veće. Na sistemsku nepravdu koja nas ponižava. Nije stvar u meni, već u poruci koju šaljemo kao društvo ako pomilovanje nad onima koji ugroze život drugog čoveka, postane pitanje političke volje, a ne pravde“, kazala je Kristina.
Niš
Studenti i zborovi u Nišu najavili su blokadu kružnog toka na Matvejevačkom putu, na oko 200 metara od naplatne rampe „Niš-istok“, a na autoputu Niš-Pirot, ali se okupio nedovoljan broj ljudi da bi blokirao autoput, javljaju kolege N1.
Pešaci su neprekidno prelazili pešački prelaz. Bilo je prisutno policijsko obezbeđenje i više automobila saobraćajne policije.
Nakon blokade, Nišlije su otišle da podrže Seku Aleksić koja je imala koncert na Medijana festu.
Novi Sad
U Novom Sadu je večeras skupljanje u 20 časova u univerzitetskom kampusu, odakle će se krenuti u protestnu šetnju i na lokaciju na kojoj živi neki od funkcionera vlasti. Na samom skupu saopštiće ispred čije zgrade će biti održan protest.
Kragujevac
Kragujevčani su se okupili na centralnom gradskom Trgu kod krsta u18 sati. Povod za protest su brojne prekršajne prijave koje su građani dobili od policije tokom prethodnih protesta u pokretu, a njihova subotnja parola je „Pokorni pišu kazne – slobodni pišu istoriju-Kragujevac ne ćuti“.
Tokom protestne šetnje nije bilo legitimisanja, za razliku od prethodnih subota.
Jadar
Zlatko Kokanović iz Udruženja Ne damo Jadar pozvao je večeras u 20.00 sve da dođu na protest protiv Rio Tinta u Loznici.
„Dok smo mi podržavali studente, izlazili, organizovali čak i blokade, vlast normalno pokušava da realizuje projekat Jadar. Elektromreža Srbije je dala dozvolu za izgradnju dve trafo stanice za potrebe projekta Jadar. Jedna je u vlasništvu Elektromreže, a jedna u vlasništvu kompanije“, kazao je. Kokanović za N1.
Užice
Užičani su, posle tri dana pauze, ponovo blokirali magistralu.
Jedan muškarac je pokušao da probije blokadu na magistrali u Užicu, nakon čega mu je jedan od okupljenih građana izvukao ključeve kako bi ga sprečio da načini nešto gore. Policija je vozača i vozilo isključila sa puta.
Foto: N1Užice, blokiranje magistrale
Oni su takođe potpisivali peticiju za smenu aktuelne gradonačelnice, načelnika policijske uprave i zamenika komandira užičke interventne jedinice zbog brutalnosti koju je policija 6. jula pokazala u ovom gradu, piše Nova.rs. Peticiju je do sada potpisalo više od hiljadu građana.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sad, tim redosledom, počinju danas protesti studenata i građana. U Jadru je protest protiv Rio Tinta a priključili su im se i biciklisti iz Šapca, Užičani za smenu gradonačelnice
Dogovor o konstituisanju Skupštine Kosova izostao je 49. put zaredom, što znači da ostaje još sedam dana da se izaberu institucije, prema roku koji je odredio Ustavni sud
Sastanak rektora Đokića sa britanskom izaslanicom za Zapadni Balkan Karen Pirs je za Informer dokaz „antisrpske revolucije“. Ali kad se istog dana sa istom osobom sastao predsednik Vučić – usledile su reči o miru, saradnji i stabilnosti
Nakon EPS-a, i Parking servis Beograd prelazi na naplatu putem Alta banke, koja je u vlasništvu biznismena bliskog SNS-u Davora Macure. Građanima već stižu obaveštenja o novom računu javnog preduzeća
Kao ovih dana u Novom Sadu, davne 1999. godine su revoltirani građani u Beogradu dolazili pod prozore predstavnika režima, „plaćenih upropastitelja naših života“, da glasno iskažu svoje negodovanje. Teofil Pančić je tada pisao zašto je to pogrešno
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!