Ovakve optužbe Mila Pajić je doživela nakon što je na protestu u Novom Sadu govorila protiv iskopavanja litijuma.
Pajić je u javnosti poznata po svojim aktivnostima u neformalnoj studentskoj organizaciji STAV, koja je učestvovala blokadi zgrade Rektorata zbog izbora za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Vučević u svom saopštenju navodi da „osvedočeni srbomrzitelji regrutuju svoje jurišnike“ i da to rade „po fakultetskim amfiteatrima“, pominjući profesora Dinka Gruhonjića.
„Dinkova studentkinja i perjanica njegovog jurišnog odreda STAV, sada je kao navodni ekološki aktivista isturena da ruši državu. I zar svim onim tobož patriotama koji navodno brane Srbiju od stranaca, ne smeta da ih predvodi osoba koja sve najgore iznosi na račun srpskog naroda i naše otadžbine?“, navodi Vučević.
On kaže da nikad neće dozvoliti „da otme državu“ opozicija koja „nema bolje studente da ih isturi kao živi štit“.
100 dana Vlade “kontinuiteta i stabilnosti”
Ipak, u razgovoru za “Vreme” Pajić kaže da pokušaji zastrašivanja i neosnovane optužbe neće biti prepreka na njenom aktivističkom putu.
„Nedopustivo je da se premijer jedne tobož ozbiljne države na društvenim mrežama obračunava sa studentkinjom. Verujem da postoje ozbiljnije stvari kojima bi on trebalo se bavi”, rekla je ona.
Podseća da se danas obeležava 100 dana od konstituisanja nove Vlade, te da je tim povodom Vučević najavio mir i stabilnost u Srbiji i regionu. Premijer Vučević je 1. maja u svom ekspozeu pred budućim ministrima i poslanicima rekao da je njegov prvi i jedini zahtev bespogovorna odanost otadžbini, te naglasio da će voditi Vladu kontinuiteta.
Sto dana kasnije, premijer je, kako kaže Pajić, kontrirao sopstvenom obećanju.
„To što premijer iznosi na društvenim mrežama je jedna apsolutna neistina koju on nema čime da dokaže. To je jedan vrlo nepromišljeni čin od strane visokog funkcionera”, smatra Pajić.
„Oluja” u senci Tviter rasprava
Pajić smatra da je potrebno da se premijer pozabavi nekim ozbiljnijim državnim problemima, među kojima je i to da žrtve “Oluje” dobiju status civilnih žrtava rata.
„S obzirom na to da vlasti u poslednje vreme koriste različite toponime i žrtve ljudi tokom rata 90-ih kako bi podizali nacionalni duh, mogao bi nešto konkretno da uradi za žrtve Oluje”, rekla je Pajić i poručila kako bi premijer imao pune ruke posla ukoliko bi trošio manje vremena na rasprave na Tviteru.
Linč na aktiviste
U četvrtak je priveden student i akvista STAV-a Branislav Đorđević koji je takođe govorio na protestu u Novom Sadu.
Kako je rekao nakon puštanja iz policijske stanice, pozvan je na razgovor u svojstvu građanina.
„Međutim, po mene je došlo četiri inspektora, što nije baš uobičajeno jer sam bio na više takvih razgovora i uglavnom me zovu telefonom da dođem u stanicu. Ovo vidim kao neki vid zastrašivanja, ali nećemo biti zastrašeni. Rio Tinto neće kopati. Najteže od svega mi pada što moram da se vratim na posao“, izjavio je on za portal 021.n i student i akvista STAV-a Bane Đorđević koji je takođe govorio na protestu u Novom Sadu.