Politička odgovornost
I Jelena Tanasković podnela ostavku
V. D. direktora Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković podnela je ostavku zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Ona važi za kadar ministra finansija Siniše Malog
Predsednik Kine Si Đinping sleteo je na surčinski aerodrom nakon celodnevnog isčekivanja. U zvaničnu posetu Beogradu ranije tokom dana stiglo je i 400 članova kineske delegacije
Predsednik Kine Si Đinping sleteo je na aerodrom Nikola Tesla, nakon što su ga u vazdušnom prostoru Srbije dočekali avioni MiG-29. Njega su pored delegacije Srbije dočekali i brojni članovi delegacije Kine koji su ranije stigli.
U pratnji predsednika Kine je njegova supruga Peng Lijuan, a dočekao ih je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uz najviše državne počasti. Nakon što je Si Điping kročio na tlo Srbije, prvo se začula numera „Igrale se delije“.
Veliki svečani doček, nakon onog koji je održan na aerodromu, planiran je za sredu ispred Palate Srbija u 10 časova, što će zasigurno zbog sigurnosnih mera prouzrokovati zatvaranje najvažnijih saobraćajnica u glavnom gradu Srbije.
Brojna delegacija
Potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali, zajedno sa ministrom trgovine Tomislavom Momirovićem, sačekao je prve goste iz Kine i pozdravio ih na aerodromu. U posetu Beogradu stiže kineski predsednik Si Đinping koji će u Srbiji predvoditi delegaciju koja broji 400 ljudi.
Si Đinping, koji godinama nije posetio Evropu, odabrao je za svoje destinacije prilikom aktuelne turneje Francusku, Srbiju i Mađarsku. Petodnevnu turneju počeo je posetom Francuskoj 5. maja, danas će posetiti Beograd, a nakon toga ga očekuje poseta Budimpešti.
U pratnji predsetnika Kine, kako je ranije najavljeno je i član Glavnog komiteta Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (KPK), direktor Generalne kancelarije Centralnog komiteta KPK Cai Ći, kao i član Političkog biroa Centralnog komiteta KPK i ministar spoljnih poslova Vang Ji, preneo je Kineski međunarodni radio.
Za dolazak Sija u Beograd preduzete su velike mere bezbednosti, pa će njegovu delegaciju obezbeđivati 3.400 policajaca, saznaje Tanjug.
Duž auto-puta u Beogradu su postavljene kineske i srpske zastavice, a svečani doček kineske delegacije, koja broji 400 ljudi, biće organizovan sutradan ispred Palate Srbija, a planirano je i potpisivanje više od 30 sporazuma.
Šta nas spaja
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin je na promociji kulturne razmene Kine i Srbije na temu „Što planine i reke razdvajaju, prijateljstva spajaju“, u organizaciji Kineske medijske grupe, kazao da prijateljstvo Srbije i Kine jeste čelično baš zato što se „pravilo u vatri“.
Prema rečima Vulina, Srbe i Kineze razdvaja sve, ali ih spaja ono najvažnije – odluka da budu slobodni, kao i posvećenost najvažnijoj osobini naroda i ljudi – slobodi.
Vulin je istakao da Srbija nikada neće zaboraviti žrtvu kineskih državljana koji su umirali zajedno sa građanima Srbije tokom NATO bombardovanja.
„Njihova žrtva je time veća što nisu morali da budu sa nama, a izabrali su da dele naše najteže trenutke“, naveo je Vulin.
Saradnja u kulturi
Ministar kulture Srbije Nikola Selaković izjavio je da Srbija i Kina, zahvaljujući susretu na najvišem nivou, imaju sjajnu priliku da dodatno ojačaju domen kulturne saradnje.
Ministar je pozdravio saradnju nacionalnih medija, premijeru serije „Drevne kineske mudrosti“, pokretanje zajedničkog snimanja dokumentarnih filmova i druge aktivnosti u ovom okviru i ukazao da to najbolje svedoči o raznolikosti i ogromnom potencijalu saradnje.
Selaković je naglasio da je prošli vek prošao u znaku gesla „medij je poruka“, što znači da mediji postaju ključni i nezaobilazni deo globalizovanog života, mašina koja stvara poruku koju prenosi.
„Negujući medije kao javno dobro, mi znamo da je u njihovom jezgru kultura, kao moć kreativnosti i inspiracije, uslov da oni deluju na dobrobit čovečanstva. Posmatrajući širu sliku, moramo da održimo fokus na najvažnijim vrednostima“, poručio je Selaković, koji je ranije danas preuzeo dužnost od dosadašnje ministarke Maje Gojković.
„Tajvan je Kina“, „Kosovo je Srbija“
Imajući u vidu dobre odnose Rusije i Kine kao i podršku koju Kina daje Srbiji u vezi sa Kosovom, ne čude reči kojima je, pre par dana, obeležio iščekivanje kineskog predsednika Aleksandar Vučić – Tajvan je Kina.
Uoči posete kineskog predsednika, Vučić je za kinesku CCTV izjavio da je Kina najbolji partner Srbije u ostvarivanju državnih ciljeva i ocenio je da Sijeva poseta Beogradu dolazi u pravo vreme, da je veoma srećan zbog razgovora koje će imati sa kineskim predsednikom i da postoji mnogo tema o kojima će razgovarati.
Naglasio je da je Srbija potpuno posvećena Sijevoj poseti i da veruje da će ona doneti koristi i biti u interesu i kineskog i srpskog naroda.
Prethodno se Vučić sastao sa Sijem u oktobru prošle godine u Pekingu, tokom trećeg foruma „Pojas i put“, kada je potpisano 18 sporazuma, uključujući i Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, koji bi uskoro trebalo da stupi na snagu.
Prema tumačenjima upućenih u odnose dve zemlje, činjenica da kineski predsednik dolazi na dan kada je NATO bombardovao ambasadu Kine u Beogradu, šalje poruku da odnosi te države sa Zapadom uopšte nisu na dobrom nivou.
„Ovo je druga poseta kineskog predsednika našoj zemlji u manje od deset godina i, s obzirom da on nije preterano sklon putovanjima u Evropu, to zaista predstavlja izuzetak“, kaže za Danas Miljan Mladenović, istraživač „Novog trećeg puta”.
Poseta kineskog predsednika – hranjenje antievropskih birača u Srbiji
U političkom smislu, dodaje, posetu kineskog predsednika pre svega treba posmatrati kroz dve prizme: to će biti prilika za hranjenje antievropski orijentisanih birača u Srbiji kojima Si Đinping uz Putina i Orbana spada u omiljene svetske lidere, kao i prilika da se Evropskoj uniji pokaže da Srbija ima i druge mogućnosti.
Analitičari, inače, ocenjuju da Si Đinping posetom Srbiji želi da pokaže da Kina i dalje ima snažan uticaj u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Dve zemlje približava politika Srbije – vojna neutralnost i neusklađivanje spoljne politike sa Evropskom unijom u odnosu na Kinu i Rusiju, kao i zajednički stav prema pitanju teritorijalnog integriteta, piše Danas.
Američka agencija Asošiejted pres tako piše da će Si Đinping veći deo petodnevne evropske turneje „provesti u dve male zemlje sa autokratskim liderima koje se smatraju prijateljskim prema Kini i bliskim ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, u regionu koji Peking koristi kao uporište za ekonomsko širenje u Evropi“.
V. D. direktora Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković podnela je ostavku zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Ona važi za kadar ministra finansija Siniše Malog
Pukovnica Slavica Radovanović napustila je Narodni Pokret Srbije. Zato što stranka više nema viziju, kaže ona. Zbog disciplinskog pokreta koji se protiv nje vodi, tvrdi vrh partije Miroslava Aleksića
Projekat „Zdravitas” trebalo bi da startuje u petak 22. novembra. Pod pritiskom pojedinih direktora škola, neke nastavnice su počele sa unosom podataka đaka, pa su ih roditelji tužili. Na drugom koloseku, nastavnici traže da pristvuju skupštinskoj sednici i raspravi o budžetu, jer je nejasno gde ide novac namenjen za njihove plate
Aleksandar Vučić je do sada vodio računa da partijsko-državna represija ne iritira previše Evropejce. To više nije slučaj. Igra je postala grublja. Simbol krvave šake Vučića i Dačića uznemirujuće podseća na otporašku pesnicu
Deo opozicije je zapravo režimski i vodi narod u šetnje levo-desno, kaže sociolog Jovo Bakić za novi broj „Vremena“. A narod mora da se organizuje i da bude spreman da uzvrati na režimsko nasilje
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve