Profesori Univerziteta u Beogradu predali su u sredu otvoreno pismo Vladi Srbije kojom traže stavljanje van snage Uredbe o izmeni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta, kojom je predviđeno smanjenje časova naučnog rada na 12 odsto.
Profesor na Filozofskom fakultetu Oliver Tošković rekao je za N1 da se obraćaju direktno premijeru Đuru Macutu, koji je i profesor Medicnskog fakulteta na Univerzitetu u Beogradu.
„Osvrćemo se na štetnu Uredbu prethodnog ministarstva iste vlasti kojom se devastira obrazovanje u Srbiji. Ne samo da se urušavaju prava pojedinca, već i svrha visokog obrazovanja. Naš rad na Univerzitetu je polovina nastave, a polovina naučnog rada. Uredbom je ta polovina svedena na 12 odsto i samim tim naš naučni rad postaje nevidljiv“, рекао je Tošković.
Prema njegovim rečima, Uredbom se devastira visoko obrazovanje za sve buduće generacije, uništavanjem nauke, zbog čega profesori na Uredbu gledaju kao „na novu nadstrešnicu“ koja se nadvija nad visokim obrazovanjem.
„Očekujemo ukidanje Uredbe i stavljanje van snage. Jasno nam je da Uredba nije doneta da nešto menja, već kao osveta prema nama“, naveo je Tošković.
Inicijativa za ocenu ustavnosti Uredbe
Univerzitet u Beogradu je sredinom aprila Ustavnom sudu uputio Inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti pomenute uredbe koju su potpisali dekani svih fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Tada je saopšteno da se u inicijativi predlaže donošenje dva rešenja i jedne odluke: rešenja o pokretanju postupka ocene ustavnosti i zakonitosti uredbe i rešenja o obustavi izvršenja pojedinačnih akata i radnji koje se preduzimaju na osnovu osporene uredbe do konačne odluke Ustavnog suda.
Navedeno je da se predlaže i odluka kojom se utvrđuje da navedena uredba u celosti nije u saglasnosti sa Zakonom o vladi, Zakonom o visokom obrazovanju, potvrđenim međunarodnim ugovorima i opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava i Ustavom.
U obrazloženju se navodi da je uredba neustavna i nezakonita u celosti, između ostalog i zbog povreda Zakona o vladi, povreda postupka prilikom donošenja uredbe, povreda ustavnog načela vladavine prava i načela pravne sigurnosti, povreda ustavnog načela autonomije univerziteta i akademskih sloboda i povreda Zakona o visokom obrazovanju.
Posebno je istaknuto da da primena osporene uredbe u celosti može da prouzrokuje „neotklonjive štetne posledice po funkcionisanje visokoškolskih ustanova i prava zaposlenih nastavnika“.
SANU: Hitno staviti Uredbu van snage
Pre te inicijative Odbor za visoko obrazovanje i Odbor za nauku SANU uputili su Vladi Srbije zahtev da hitno stavi van snage pomenutu uredbu.
U dopisu objavljenom krajem maja navedeno je da je pomenutom uredbom Vlada koja je tada bila u tehničkom mandatu bez adekvatne stručne, javne rasprave i konsultacije svih relevantnih tela iz oblasti visokog obrazovanja „dramatično promenila postojeće uređenje rada zaposlenih nastavnika i saradnika i direktno ugrozila akreditacije za naučno-istraživački rad, akreditacije za realizaciju nastave na doktorskim studijama i realizacije tekućih naučnih projekata, kao i razvoj podmlatka univerziteta i fakulteta u Srbiji“.
Istаknuto je da novo uređenje visokog obrazovanja neće doprineti njegovom kvalitetu, već će „u potpunosti uzdrmati temelje visokog obrazovanja, koje čini okosnicu svakog društva koje se na održivi način razvija i napreduje“
„Pomenuta Uredba, izuzev što menja višedecenijsko uređenje visokog obrazovanja u našem društvu i uvodi standarde i normative koji nisu odlika renomiranih univerziteta, već su primereniji višim i visokim školama, imaće više direktnih negativnih posledica po visoko obrazovanje, zaposlene nastavnike i saradnike univerziteta i fakulteta, ali i direktne i indirektne finansijske konsekvence po fakultete i društvo u celini“, upozorili su tada iz SANU.