Tragedija u Novom Sadu
Vučić: Gotovo je sa ostavkama
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Unutrašnjost Stare Mehane iz 19. veka skoro da i ne postoji, jer su se u svim prostorijama urušili zidovi, pod, krov i njegova cela konstrukcija
Stara Mehana u naselju Veliko Selo, u beogradskoj opštini Palilula, koja je podignuta u prvim decenijama 19. veka i spada u spomenik kulture, se urušila, a prostor oko nje je zarastao u korov.
Unutrašnjost objekta skoro da i ne postoji, jer su se u svim prostorijama tog spomenika kulture urušili zidovi, pod, krov i njegova cela konstrukcija.
Stara Mehana je u ono vreme bila stecište trgovaca-putnika i meštana, a po svom arhitektonskom tipu predstavlja simbiozu moravske i vojvođanske seoske kuće, veoma uspeo primer koegzistencije ta dva oprečna, iako teritorijalno bliska tipa narodne arhitekture.
Po svom istorijskom i društvenom značaju Stara Mehana u Velikom Selu predstavlja materijalizovani izraz ekonomskog stanja, građevinskih i likovnih shvatanja, ukusa i društvenih stremeljnja sredine u kojoj je nastala.
Sa aspekta razvoja narodne arhitekture, Stara mehana je značajna kao prekretnica u formiranju takozvane novije seoske kuće, koja će dominirati u Srbiji u prvoj polovini XIX veka.
Samo dve u Beogradu
Stara mehana je uobičajen naziv za turske hamove zidane po Srbiji. U Beogradu još uvek postoje dve: u naselju Veliko selo opština Palilula i u Kumodražu opština Voždovac. Obe su iz 19. veka i obe su ruševine.
Prva je pod zaštitom države, druga nije.
Kako je portal „Vremena“ ranije pisao, Palilula svoju kao da trpi samo zato što je zakon na to obavezuje, a Voždovac svako malo pa pokuša da je rekonstruiše ali mu ne uspeva. To bi ukratko bio kontekst o njima.
Mediji su još prošlog leta izveštavali da se Stara mehana u Velikom Selu urušava, iako je spomenik kulture pod zaštitom države još od 2001. godine.
„Osim značaja u okviru istorijskog razvoja Velikog Sela, Stara mehana svojim, za ono vreme, monumentalnim izgledom predstavlja i spomenik vitalnih potreba jedne društvene sredine u večitoj borbi za veće materijalno blagostanje i socijalni prosperitet“, istaknute je na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada.
Na njihovom sajtu piše da je podignuta početkom 19. veka tokom intenzivne trgovačke razmene sa Austrijom, da je tada bila stecište trgovaca-putnika i meštana i da je karakteristična po spoju moravske i vojvođanske seoske kuće, dva oprečna, ali teritorijalno bliska tipa narodne arhitekture.
Obećanje Vesića
Prema pisanju Beoinfa iz 2021. godine, tadašnji zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić posetio je sa svojom pokretnom kancelarijom Veliko Selo i, između ostalog, obećao obnovu Stare mehane.
„Opština će uraditi projekat sa Zavodom za zaštitu spomenika, a grad će investirati kako bi tu bili vrtić, biblioteka i još neki sadržaji kojih ovde nema“, rekao je Vesić.
B.G./FoNet/Vreme
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Prisutni na protestu su blokirali prilaz Starom savskom mostu na poziv inicijative „Most ostaje“. Postavljanjem kontejnera i mirnim protestom, žele da spreče radove za koje tvrde da nemaju dozvolu. Aktivisti ukazuju na nepravilnosti i zahtevaju privremenu sudsku meru za obustavu radova
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve